REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia straży miejskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Kurowski
Uprawnienia straży miejskiej Fot. Fotolia
Uprawnienia straży miejskiej Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Straż miejska korzysta z niewiedzy kierowców i często przekracza swoje uprawnienia. Czego tak naprawdę mogą żądać te służby od zmotoryzowanych?

Straż Miejska została powołana w Polsce na początku lat ’90. W założeniu ta organizacja miała wspierać działania policji i pomóc w pilnowaniu oraz utrzymywaniu porządku w miejscach publicznych. Z czasem „miejskim” zaczęto nadawać nowe uprawnienia a organizacja sama w sobie zaczęła się czuć bardzo pewnie – niekiedy na równi z państwową policją. Taki stan rzeczy doprowadził do tego, że straż miejska stała się bardziej maszynką do robienia pieniędzy w gminach niż faktycznie służyć w słusznej sprawie poprawy i pilnowania bezpieczeństwa. W największym stopniu odbiło się to na zmotoryzowanych, gdyż na wykroczeniach drogowych straż miejska ma największą i najłatwiejszą możliwość zarobku dla samorządów.

REKLAMA

Zobacz też: Badanie alkomatem, a palenie papierosów

W jakich sytuacjach straż miejska może podjąć interwencję?

Ze strony straży miejskiej na  kontrolę jest narażony  kierowca, który nie stosuje się do zakazu ruchu w obu kierunkach (jeśli występuje odpowiedni znak) oraz ten kierujący, który naruszył przepisy ruchu drogowego a dodatkowo uchwyciło to urządzenie rejestrujące. Ulubieńcami strażników są zaś ci kierowcy, którzy naruszają przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów. Mają wtedy prawo odholować samochód (z którego chętnie korzystają), co dodatkowo naraża kierowcę na większe koszty (mandat + holowanie + opłata za rozpoczętą dobę na parkingu). Również mają prawo karać kierowców, którzy nie stosują się do przepisów dotyczących  ruchu pieszych, motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt. We wspomnianych przypadkach strażnicy uprawnieni są zatrzymania pojazdów, a także do sprawdzania dokumentów wymaganych do kierowania pojazdem, legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu. Straż może też wydawać wiążące polecenia osobom, które spowodowały przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu.

Zobacz też: Odpowiedzialność mechanika samochodowego

Prawo do korzystania z fotoradarów przez straż miejską

Straż miejska jest naturalnie wyposażona w wideorejestratory oraz przenośne fotoradary. Przepisy szczególnie określają jak mają prawo korzystaj z tych urządzeń. W chwili, gdy pojazd „pirata drogowego” jest namierzany/rejestrowany, samochód straży miejskiej (w którym znajduje się rejestrator) nie może się poruszać (musi stać w miejscu). Przed przenośnym fotoradarem musi stać tabliczka z informacją o możliwym pomiarze. Kontrole mogą przeprowadzać tylko w obszarze zabudowanym. Oczywiście straż miejska często świadomie łamie przepisy, robiąc po swojemu (w końcu zarobek przede wszystkim) i świadomie wykorzystuje niewiedzę kierowców. Ostatnio, w wyniku licznych skarg i zaostrzeniu przepisów, straż miejska „uspokoiła się” w swoich zachowaniach, choć ciągle zdarzają się przypadki nadużywania uprawnień (zwłaszcza w małych miejscowościach). Przekazanie jurysdykcji nad fotoradarami Inspekcji Transportu Drogowego nie rozwiązało problemu – przepisy są niejasne w tej kwestii (nie ma konkretnego zapisu, który mówi, że WSZYSTKIE urządzenia przechodzą pod kontrolę ITD).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy odblaski dla dzieci są obowiązkowe?

Jak się odwoływać od decyzji straży miejskiej?

W sytuacji, gdy istniej podejrzenie niesłusznej próby nałożenia mandatu lub sposobu przeprowadzonej/zarejestrowanej kontroli, kierowca ma prawo nie przyjąć mandatu i się odwoływać. Zdarzają się przypadki, że strażnicy przyłapani na swojej nieuczciwości odpuszczają. Łatwiej uwolnić się od ich mandatu, niż tego nałożonego przez policję.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA