Utrata prawa jazdy, a utrata pracy
REKLAMA
REKLAMA
Samochód służbowy to dobrodziejstwo, które jest bardzo popularne na polskim rynku pracy. W krajach rozwiniętych samochodami służbowymi jeżdżą zazwyczaj prezesi oraz ich kierowcy, przedstawiciele handlowi, zawodowi kierowcy taksówek, ciężarówek, kurierzy etc. Natomiast najczęściej kadra kierownicza służbowych samochodów nie posiada dostając od firmy odpowiednio wysokie honorarium, by sobie samemu wedle uznania samochód kupić.
REKLAMA
Posiadanie samochodu służbowego wiąże się nie tylko z komfortem. To również spoczywająca na pracowniku odpowiedzialność.Przecież brawurowa jazda za kierownicą, parkowanie w niedozwolonych miejscach naraża na szwank reputację firmy, szkaluje jej wizerunek. Poruszając się samochodem służbowym nie odpowiadamy jedynie za siebie. Dlatego w niektórych przypadkach brawurowa jazda może się skończyć nawet dyscyplinarnym zwolnieniem.
Zobacz też: Co grozi za jadę autem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?
REKLAMA
Zgodnie z artykułem 52 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, drugim popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku. Ważny jest fakt, iż zwolnienie może nastąpić jeśli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Inną przyczyną zwolnienia może być sytuacja, w której pracownik utracił uprawnienia niezbędne do wykonywania obowiązków na powierzonym stanowisku np. w przypadku kierowcy może to być utrata prawo jazdy.
Zatrzymanie prawa jazdy w ramach postępowania karnego nie jest równoznaczne z utratą uprawnień koniecznych do wykonywania pracy kierowcy. W zaistniałej sytuacji pracodawca powinien powierzyć pracownikowi na czas zatrzymania prawa jazdy inną pracę. Dopiero wyrok sądu lub decyzja administracyjna powodujące chociaż czasowy zwrot prawa jazdy oznacza zawinioną utratę uprawnień i wiąże się z możliwością zwolnienia dyscyplinarnego.
Źródło: Creandi.pl
Zobacz też: Czy zmiana opon będzie obowiązkowa?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.