Radio CB – czy jego używanie jest legalne?
REKLAMA
REKLAMA
Parametry i pozwolenia
Jednym z podstawowych pytań w powyższym zakresie – jest to, czy z radia CB można korzystać bez spełniania dodatkowych warunków (np. uzyskaniem pozwolenia). Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. z 2007r. nr 138 poz. 972)… nie, o ile mieszczą się w kategorii radia CB.
REKLAMA
Zobacz też: Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?
Te, zgodnie z ww. rozporządzeniem muszą spełniać następujące warunki techniczne:
- działające wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz:
a) typu PR27, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135,
b) z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo (DSB-AM), lub emisją jednowstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo (SSB-AM), spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433, przy czym dopuszczalna moc wyjściowa nadajnika dla DSB-AM wynosi do 4 W, a dla SSB-AM do 12 W szczytowej mocy obwiedni;
Zobacz też: Jak przewozić ładunki samochodem?
Radio niespełniające powyższych norm w zakresie częstotliwości lub mocy – może narazić nas na grzywnę w przypadku kontroli służb drogowych.
Czy mikrofon można trzymać w ręku podczas jazdy?
Zgodnie z art. art. 45 w ust. 2 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym zabrania się „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku."
Biorąc pod uwagę same zasady wykładni językowej przepisów – a także zasady wykładni zawężającej w przypadku przepisów karnych (ten artykuł definiuje de facto wykroczenia drogowe), należy uznać, iż mikrofon nadajnika radia CB nie mieści się w definicji telefonu (który choćby różni się od radia choćby tym, że rozmowa może być prowadzona jednocześnie w obie strony).
Zobacz też: Przewóz materiałów niebezpiecznych
Podobne stanowisko zajęło także Biuro Prawne Komendy Głównej Policji (porównaj: na policja.pl – które uznało, iż przepis ten ma zastosowanie wyłącznie do telefonów komórkowych (ale też, nie tych korzystających z zestawów głośnomówiących).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA