Jakie uprawnienia ma drogówka?
REKLAMA
REKLAMA
Kontrola policyjna
Nakaz zatrzymania się może wydać kierowcy zarówno funkcjonariusz umundurowany, jak i po cywilnemu. Umundurowany policjant sygnał do zatrzymania się daje lizakiem bądź ręką (o ile jest dobra widoczność). Po zmroku oraz podczas mgły sygnał do zatrzymania pojazdu podawany jest tarczką z czerwonym odblaskiem lub latarką z czerwonym światłem. Funkcjonariusz umundurowany może zatrzymać kierowcę w dowolnym miejscu. Ważne jest jednak, żeby miejsce w którym zatrzyma się pojazd nie stwarzało niebezpieczeństwa dla ruchu drogowego. Natomiast jeśli chodzi o policjanta w cywilu, to ma on prawo zatrzymać kierowcę tylko na terenie zabudowanym. W przeciwieństwie do policjanta umundurowanego, nie wystarczy sygnał ręką, musi mieć przy sobie lizak bądź latarkę. Jeżeli funkcjonariusz nie spełnia tych kryteriów, kierowca nie jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu.
REKLAMA
Zobacz też: Uprawnienia straży miejskiej
Zatrzymanie z radiowozu
Różnice w uprawnieniach funkcjonariuszy widać również w przypadku zatrzymania pojazdu z radiowozu. Policjant umundurowany może dawać sygnały do zatrzymania się również z nieoznakowanego pojazdu. Policjant po cywilnemu może zatrzymać kierowcę z radiowozu tylko na terenie zabudowanym. Podróżując po zmroku nie wiem czy osoba, która daje nam znaki do zatrzymania się rzeczywiście jest funkcjonariuszem policji. W razie wątpliwości powinniśmy skontaktować się z policją telefonicznie i podać numer rejestracyjny podejrzanego pojazdu.
Od razu po zatrzymaniu auta funkcjonariusz umundurowany musi podać swoje imię i nazwisko, stopień oraz powód kontroli. Ewentualnie na prośbę kierowcy może pokazać legitymację. Jeśli chodzi o policjanta cywilnego, to musi on od razu okazać legitymację służbową w taki sposób aby kierowca mógł przeczytać i w razie czego spisać dane funkcjonariusza.
Uprawnienia funkcjonariusza policji
Policjant może wydać kierowcy i pasażerom polecenia opuszczenia pojazdu oraz zażądać aby kierowca poddał się badaniu alkomatem w celu sprawdzenia trzeźwości. W przypadku odmowy może zlecić przeprowadzenie badania krwi i ma prawo do skorzystania ze środków przymusu.
W momencie, kiedy okaże się, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, policjant ma prawo zarekwirować pojazd. Tak samo jest w przypadku jeśli auto nie posada wymaganych dokumentów czy opłaconej polisy OC lub auto jest w złym stanie technicznym. Funkcjonariusz może zabrać dowód rejestracyjny jeśli pojazd nie posada aktualnego przeglądu technicznego.
Zobacz też: Kontrola policyjna - co może policjant
Kiedy policjant może zaprosić kierowcę do radiowozu?
W czasie przeprowadzenia kontroli funkcjonariusz może poprosić kierowcę o udanie się do radiowozu tylko w określonych przypadkach:
• Chce sprawdzić trzeźwość kierowcy a na zewnątrz nie ma do tego warunków,
• W przypadku, kiedy kierowcę trzeba zabrać na izbę wytrzeźwień lub na komendę,
• W celu pokazania materiału zapisanego przez wideorejestrator,
• W momencie, kiedy kierowca był świadkiem jakiegoś zdarzenia i policjant musi spisać zeznania
Zobacz też: Jakie uprawnienia ma Policja?
kiedy policja może przeszukać kierowcę?
Przeszukanie auta może nastąpić tylko w momencie gdy funkcjonariusz ma ku temu uzasadnione podejrzenia względem kierowcy. Rewizja nie może być traktowana jako standardowy element kontroli drogowej, ponieważ ogranicza to konstytucyjne prawo do prywatności i nietykalności osobistej. Dlatego wykorzystywana jest tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeżeli kierowca uzna, że przeszukanie jego auta było bezpodstawne lub przebiegało w sposób niewłaściwy, może złożyć u policjanta zażalenie. Kierowca może również zażądać sporządzenia protokołu z przeszukania.
Zobacz też: Badanie alkomatem, a palenie papierosów
Źródło: Creandi.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.