REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie uprawnienia ma drogówka?

Agnieszka Kalinowska
Jakie uprawnienia ma drogówka? fot. Fotolia
Jakie uprawnienia ma drogówka? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdego kierowcę czeka kontrola drogowa. Dlatego warto jest wiedzieć jakie uprawnienia ma funkcjonariusz drogówki. Czy zawsze możemy być zatrzymani? Jak wygląda sytuacja z przeszukaniem auta?

Kontrola policyjna

Nakaz zatrzymania się może wydać kierowcy zarówno funkcjonariusz umundurowany, jak i po cywilnemu. Umundurowany policjant sygnał do zatrzymania się daje lizakiem bądź ręką (o ile jest dobra widoczność). Po zmroku oraz podczas mgły sygnał do zatrzymania pojazdu podawany jest tarczką z czerwonym odblaskiem lub latarką z czerwonym światłem. Funkcjonariusz umundurowany może zatrzymać kierowcę w dowolnym miejscu. Ważne jest jednak, żeby miejsce w którym zatrzyma się pojazd nie stwarzało niebezpieczeństwa dla ruchu drogowego. Natomiast jeśli chodzi o policjanta w cywilu, to ma on prawo zatrzymać kierowcę tylko na terenie zabudowanym. W przeciwieństwie do policjanta umundurowanego, nie wystarczy sygnał ręką, musi mieć przy sobie lizak bądź latarkę. Jeżeli funkcjonariusz nie spełnia tych kryteriów, kierowca nie jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu.

REKLAMA

Zobacz też: Uprawnienia straży miejskiej

Zatrzymanie z radiowozu

Różnice w uprawnieniach funkcjonariuszy widać również w przypadku zatrzymania pojazdu z radiowozu. Policjant umundurowany może dawać sygnały do zatrzymania się również z nieoznakowanego pojazdu. Policjant po cywilnemu może zatrzymać kierowcę z radiowozu tylko na terenie zabudowanym. Podróżując po zmroku nie wiem czy osoba, która daje nam znaki do zatrzymania się rzeczywiście jest funkcjonariuszem policji. W razie wątpliwości powinniśmy skontaktować się z policją telefonicznie i podać numer rejestracyjny podejrzanego pojazdu.
Od razu po zatrzymaniu auta funkcjonariusz umundurowany musi podać swoje imię i nazwisko, stopień oraz powód kontroli. Ewentualnie na prośbę kierowcy może pokazać legitymację. Jeśli chodzi o policjanta cywilnego, to musi on od razu okazać legitymację służbową w taki sposób aby kierowca mógł przeczytać i w razie czego spisać dane funkcjonariusza.

Uprawnienia funkcjonariusza policji

Policjant może wydać kierowcy i pasażerom polecenia opuszczenia pojazdu oraz zażądać aby kierowca poddał się badaniu alkomatem w celu sprawdzenia trzeźwości. W przypadku odmowy może zlecić przeprowadzenie badania krwi i ma prawo do skorzystania ze środków przymusu.
W momencie, kiedy okaże się, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, policjant ma prawo zarekwirować pojazd. Tak samo jest w przypadku jeśli auto nie posada wymaganych dokumentów czy opłaconej polisy OC lub auto jest w złym stanie technicznym. Funkcjonariusz może zabrać dowód rejestracyjny jeśli pojazd nie posada aktualnego przeglądu technicznego.

Zobacz też: Kontrola policyjna - co może policjant

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy policjant może zaprosić kierowcę do radiowozu?

W czasie przeprowadzenia kontroli funkcjonariusz może poprosić kierowcę o udanie się do radiowozu tylko w określonych przypadkach:
•    Chce sprawdzić trzeźwość kierowcy a na zewnątrz nie ma do tego warunków,
•    W przypadku, kiedy kierowcę trzeba zabrać na izbę wytrzeźwień lub na komendę,
•    W celu pokazania materiału zapisanego przez wideorejestrator,
•    W momencie, kiedy kierowca był świadkiem jakiegoś zdarzenia i policjant musi spisać zeznania

Zobacz też: Jakie uprawnienia ma Policja?

kiedy policja może przeszukać kierowcę?

Przeszukanie auta może nastąpić tylko w momencie gdy funkcjonariusz ma ku temu uzasadnione podejrzenia względem kierowcy. Rewizja nie może być traktowana jako standardowy element kontroli drogowej, ponieważ ogranicza to konstytucyjne prawo do prywatności i nietykalności osobistej. Dlatego wykorzystywana jest tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeżeli kierowca uzna, że przeszukanie jego auta było bezpodstawne lub przebiegało w sposób niewłaściwy, może złożyć u policjanta zażalenie. Kierowca może również zażądać sporządzenia protokołu z przeszukania.

Zobacz też: Badanie alkomatem, a palenie papierosów

Źródło: Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA