REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowa kontrola świateł w samochodzie 2013'

Kia Optima - lampa
Kia Optima - lampa
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

W związku z rozpoczynającą się kampanią "Więcej widzieć, bezpieczniej podróżować", firma Philips wraz z PZM i siecią warsztatów Norauto bezpłatnie skontrolują stan oświetlenia w Twoim pojeździe. Zobacz dlaczego warto przyłączyć się do akcji.

Wrzesień i październik to miesiące, podczas których dochodzi do największej liczby wypadków drogowych. Szybko zapadający zmrok i częste opady znacznie ograniczają widoczność. Prawie 70 proc. polskich kierowców czuje się niepewnie prowadząc pojazd w takich warunkach, a ponad 60 proc. z nich często zdarza się być oślepianym przez światła innych pojazdów.

REKLAMA

W związku ze zbliżającym się okresem pogorszonej widoczności na drogach rusza druga edycja kampanii edukacyjno-informacyjnej „Więcej widzieć, bezpieczniej podróżować” oraz akcja bezpłatnej diagnostyki świateł. Organizatorem kampanii jest Philips Lighting Poland we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym oraz siecią warsztatów i sklepów motoryzacyjnych Norauto.

Zobacz też: Jak zamontować światła do jazdy dziennej?

Kampania jest odpowiedzią na wyniki badania „Co Polacy wiedzą na temat oświetlenia samochodowego”, przeprowadzonego w sierpniu przez instytut badawczy MillwardBrown na zlecenie Philips Lighting Poland.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jesień najbardziej niebezpieczna na polskich drogach

REKLAMA

Okazuje się, że blisko 90 proc. kierowców uważa, że oświetlenie samochodowe ma duży bądź bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jednocześnie niemal 70 proc. z nich twierdzi, że czuje się mniej pewnie bądź niepewnie podczas prowadzenia pojazdu w warunkach pogorszonej widoczności.

– Główny wpływ na pogorszenie widoczności na drodze mają złe warunki pogodowe. Szybko zapadający zmrok, mgła oraz opady deszczu lub śniegu to wyzwania, z którymi kierowcy już wkrótce będą musieli się zmierzyć – mówi Tarek Hamed, ekspert firmy Philips Lighting Poland ds. oświetlenia samochodowego.

Zobacz też: Żarówki świecące niebieskim światłem

Wagę problemu potwierdzają tegoroczne statystyki Komendy Głównej Policji. Zgodnie z nimi to właśnie wrzesień i październik są miesiącami, podczas których dochodzi do największej liczby wypadków. W każdym z tych miesięcy jest ich ponad 3600. Z kolei w październiku i listopadzie mamy do czynienia z największą liczbą wypadków śmiertelnych (ponad 350 w każdym z miesięcy).

Bezpłatna kontrola oświetlenia auta

Kolejnym problemem, który wykazało badanie „Co Polacy wiedzą na temat oświetlenia samochodowego” jest oślepianie. Ponad 60 proc. kierowców stwierdziło, że często lub bardzo często zdarza im się być oślepianym przez światła innych pojazdów.

– Do oślepiania dochodzi najczęściej z powodu złego ustawienia świateł lub nieprawidłowego zamontowania żarówek mówi Paweł Zaręba, Dyrektor Centrum Norauto w Markach.

W czasie trwania kampanii Norauto oferuje darmową diagnostykę świateł oraz 20-procentowy rabat na zakup zestawów żarówek samochodowych Philips X-tremeVision, BlueVision Ultra lub LongLife EcoVision. Akcja odbędzie się we wszystkich salonach Norauto w Polsce i potrwa od początku września do końca października.

Z kolei, jak zwykle na początku każdego sezonu jesienno-zimowego, Polski Związek Motorowy prowadzi na swoich stacjach bezpłatne ustawienie świateł.

Zobacz też: ITS prezentuje wyniki ankiety dotyczącej świateł w pojazdach

REKLAMA

Niestety pomimo powszechnego dostępu do takich badań, na polskich drogach spotyka się samochody z niesprawnym oświetleniem, żarówkami bez homologacji czy źle ustawionymi światłami mówi Wiktoria Laskus, Specjalista ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w PZM.

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu – mówi podkomisarz Wojciech Ratyński, ekspert w Biurze Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Warszawie. – Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny kontrolowanego pojazdu za pokwitowaniem, jeżeli stwierdzi lub będzie miał uzasadnione podejrzenie, iż pojazd ten zagraża bezpieczeństwu – dodaje.

Akcja „Więcej widzieć, bezpieczniej podróżować” ma na celu uświadomienie kierowcom, jak ważne jest zadbanie o oświetlenie samochodowe przed zbliżającym się okresem pogorszonej widoczności na drogach.

Źródło: materiały prasowe Philips

jazda nocą noc światła widoczność
Philips
reflektor ksenon noc jazda nocą
Philips
Kia Optima - reflektor
Moto.wieszjak.pl
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA