REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weekend majowy – porady na wyjazd

W trakcie urlopowego wyjazdu pamiętaj o zdrowym rozsądku i właściwym przewidywaniu zdarzeń.
W trakcie urlopowego wyjazdu pamiętaj o zdrowym rozsądku i właściwym przewidywaniu zdarzeń.
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kilkudniowy urlop powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem zarówno pojazdu do długiej drogi, jak i swojego nastawienia do niej. Oto kilka spraw, o których warto pamiętać w kontekście tegorocznej majówki

O wypadek nietrudno

Statystyki są nieubłagane. W czasie zeszłorocznego weekendu majowego (27.04-06.05.2012) doszło do 938 wypadków, w których poszkodowanych zostało 1218 osób, a 65 straciło życie. Z danych zgromadzonych przez policję wynika, że paradoksalnie do zdecydowanej większości wypadków dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych. Kierowcy czują się wtedy pewniej na drodze, odczuwają większy komfort jazdy i częściej zdarza im się naginać przepisy. W całym roku 2012 przy takich warunkach doszło do prawie 23 300 wypadków.

REKLAMA

Odstaw kieliszek

Majówka sprzyja także relaksowi powiązanemu z konsumpcją alkoholu. Nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak tragiczne konsekwencje może nieść ze sobą prowadzenie po kieliszku, o czym świadczy liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez drogówkę podczas zeszłorocznej majówki. Złapano wówczas 5201 kierowców będących pod wpływem alkoholu. Należy pamiętać o tym, że nawet niewielka jego ilość znacznie obniża możliwości percepcyjne. Nietrzeźwym kierowcom grozi nie tylko kara pieniężna, ale również konfiskata prawa jazdy, a nawet kara więzienia, jeżeli spowodowali oni wypadek.

Zobacz też: Jak prawidłowo przewozić dzieci?

Uważaj na wzmożone kontrole drogowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tradycyjnie, jak co roku, z okazji majówki policja zintensyfikuje swoje działania w zakresie kontroli drogowych. Z badań przeprowadzonych w oparciu o analizę danych z urządzeń Yanosik, wynika, że podczas weekendu majowego liczba kontroli wzrasta o ok. 11%. Standardowo podczas takiej kontroli funkcjonariusze sprawdzą trzeźwość kierowców, zapięcie pasów i stan techniczny pojazdu. Jednak nie tylko mandaty mogą popsuć nam majówkowy nastrój, dlatego do wyjazdu trzeba się należycie przygotować.

Zobacz też: Kontrole drogowe w trakcie długich weekendów - majówka 2013'

źZadbaj o stan auta i jego wyposażenie

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie swojego auta i czy obejmuje ono rzeczy, które są wymagane prawnie oraz te, które mogą nam się przydać w przypadku awarii. Dobrze jest też zadbać o odpowiednie zaopatrzenie apteczki samochodowej, która co prawda w Polsce nie jest obowiązkowa, ale nigdy nie wiadomo kiedy okaże się przydatna. Kierowcy wyruszający na majówkę powinni zasiąść za kierownicą wypoczęci i sprawdzić przed wyjazdem stan techniczny swojego auta, by w drodze nie spotkała ich niemiła niespodzianka.

Zobacz też: Przewóz zwierząt samochodem - mandaty, kary, porady

A jeżeli na majówkę zabieramy również swojego pupila, dobrze wiedzieć jakie warunki powinny zostać spełnione, aby podróż była bezpieczna. Może się również zdarzyć, że przytrafi nam się stłuczka, w takiej sytuacji warto jest mieć pod ręką kontakt do pomocy drogowej oraz wydrukowane oświadczenie sprawcy kolizji.  Różne porady odnośnie podróżowania autem, które mogą przydać się przed majówką można znaleźć na stronie akcji SieUpiecze.pl. Wspólnie z firmą Starter postanowiliśmy zorganizować akcję "Jedziesz na majówkę? Niech Ci się upiecze!" - mówi A. Kaźmierczak, operator systemu Yanosik – Na stronie oprócz porad publikowane będą również informacje o sytuacji na drodze. Każdy może wziąć też udział w konkursie, w którym nagrodą są roczne pakiety assistance.

Źródło: materiały prasowe Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA