REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weekend majowy – porady na wyjazd

Subskrybuj nas na Youtube
W trakcie urlopowego wyjazdu pamiętaj o zdrowym rozsądku i właściwym przewidywaniu zdarzeń.
W trakcie urlopowego wyjazdu pamiętaj o zdrowym rozsądku i właściwym przewidywaniu zdarzeń.
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kilkudniowy urlop powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem zarówno pojazdu do długiej drogi, jak i swojego nastawienia do niej. Oto kilka spraw, o których warto pamiętać w kontekście tegorocznej majówki

O wypadek nietrudno

Statystyki są nieubłagane. W czasie zeszłorocznego weekendu majowego (27.04-06.05.2012) doszło do 938 wypadków, w których poszkodowanych zostało 1218 osób, a 65 straciło życie. Z danych zgromadzonych przez policję wynika, że paradoksalnie do zdecydowanej większości wypadków dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych. Kierowcy czują się wtedy pewniej na drodze, odczuwają większy komfort jazdy i częściej zdarza im się naginać przepisy. W całym roku 2012 przy takich warunkach doszło do prawie 23 300 wypadków.

REKLAMA

Odstaw kieliszek

Majówka sprzyja także relaksowi powiązanemu z konsumpcją alkoholu. Nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak tragiczne konsekwencje może nieść ze sobą prowadzenie po kieliszku, o czym świadczy liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez drogówkę podczas zeszłorocznej majówki. Złapano wówczas 5201 kierowców będących pod wpływem alkoholu. Należy pamiętać o tym, że nawet niewielka jego ilość znacznie obniża możliwości percepcyjne. Nietrzeźwym kierowcom grozi nie tylko kara pieniężna, ale również konfiskata prawa jazdy, a nawet kara więzienia, jeżeli spowodowali oni wypadek.

Zobacz też: Jak prawidłowo przewozić dzieci?

Uważaj na wzmożone kontrole drogowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tradycyjnie, jak co roku, z okazji majówki policja zintensyfikuje swoje działania w zakresie kontroli drogowych. Z badań przeprowadzonych w oparciu o analizę danych z urządzeń Yanosik, wynika, że podczas weekendu majowego liczba kontroli wzrasta o ok. 11%. Standardowo podczas takiej kontroli funkcjonariusze sprawdzą trzeźwość kierowców, zapięcie pasów i stan techniczny pojazdu. Jednak nie tylko mandaty mogą popsuć nam majówkowy nastrój, dlatego do wyjazdu trzeba się należycie przygotować.

Zobacz też: Kontrole drogowe w trakcie długich weekendów - majówka 2013'

źZadbaj o stan auta i jego wyposażenie

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie swojego auta i czy obejmuje ono rzeczy, które są wymagane prawnie oraz te, które mogą nam się przydać w przypadku awarii. Dobrze jest też zadbać o odpowiednie zaopatrzenie apteczki samochodowej, która co prawda w Polsce nie jest obowiązkowa, ale nigdy nie wiadomo kiedy okaże się przydatna. Kierowcy wyruszający na majówkę powinni zasiąść za kierownicą wypoczęci i sprawdzić przed wyjazdem stan techniczny swojego auta, by w drodze nie spotkała ich niemiła niespodzianka.

Zobacz też: Przewóz zwierząt samochodem - mandaty, kary, porady

A jeżeli na majówkę zabieramy również swojego pupila, dobrze wiedzieć jakie warunki powinny zostać spełnione, aby podróż była bezpieczna. Może się również zdarzyć, że przytrafi nam się stłuczka, w takiej sytuacji warto jest mieć pod ręką kontakt do pomocy drogowej oraz wydrukowane oświadczenie sprawcy kolizji.  Różne porady odnośnie podróżowania autem, które mogą przydać się przed majówką można znaleźć na stronie akcji SieUpiecze.pl. Wspólnie z firmą Starter postanowiliśmy zorganizować akcję "Jedziesz na majówkę? Niech Ci się upiecze!" - mówi A. Kaźmierczak, operator systemu Yanosik – Na stronie oprócz porad publikowane będą również informacje o sytuacji na drodze. Każdy może wziąć też udział w konkursie, w którym nagrodą są roczne pakiety assistance.

Źródło: materiały prasowe Creandi.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA