REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weekend majowy – porady na wyjazd

W trakcie urlopowego wyjazdu pamiętaj o zdrowym rozsądku i właściwym przewidywaniu zdarzeń.
W trakcie urlopowego wyjazdu pamiętaj o zdrowym rozsądku i właściwym przewidywaniu zdarzeń.
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kilkudniowy urlop powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem zarówno pojazdu do długiej drogi, jak i swojego nastawienia do niej. Oto kilka spraw, o których warto pamiętać w kontekście tegorocznej majówki

O wypadek nietrudno

Statystyki są nieubłagane. W czasie zeszłorocznego weekendu majowego (27.04-06.05.2012) doszło do 938 wypadków, w których poszkodowanych zostało 1218 osób, a 65 straciło życie. Z danych zgromadzonych przez policję wynika, że paradoksalnie do zdecydowanej większości wypadków dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych. Kierowcy czują się wtedy pewniej na drodze, odczuwają większy komfort jazdy i częściej zdarza im się naginać przepisy. W całym roku 2012 przy takich warunkach doszło do prawie 23 300 wypadków.

REKLAMA

Odstaw kieliszek

Majówka sprzyja także relaksowi powiązanemu z konsumpcją alkoholu. Nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak tragiczne konsekwencje może nieść ze sobą prowadzenie po kieliszku, o czym świadczy liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez drogówkę podczas zeszłorocznej majówki. Złapano wówczas 5201 kierowców będących pod wpływem alkoholu. Należy pamiętać o tym, że nawet niewielka jego ilość znacznie obniża możliwości percepcyjne. Nietrzeźwym kierowcom grozi nie tylko kara pieniężna, ale również konfiskata prawa jazdy, a nawet kara więzienia, jeżeli spowodowali oni wypadek.

Zobacz też: Jak prawidłowo przewozić dzieci?

Uważaj na wzmożone kontrole drogowe

Tradycyjnie, jak co roku, z okazji majówki policja zintensyfikuje swoje działania w zakresie kontroli drogowych. Z badań przeprowadzonych w oparciu o analizę danych z urządzeń Yanosik, wynika, że podczas weekendu majowego liczba kontroli wzrasta o ok. 11%. Standardowo podczas takiej kontroli funkcjonariusze sprawdzą trzeźwość kierowców, zapięcie pasów i stan techniczny pojazdu. Jednak nie tylko mandaty mogą popsuć nam majówkowy nastrój, dlatego do wyjazdu trzeba się należycie przygotować.

Zobacz też: Kontrole drogowe w trakcie długich weekendów - majówka 2013'

źZadbaj o stan auta i jego wyposażenie

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie swojego auta i czy obejmuje ono rzeczy, które są wymagane prawnie oraz te, które mogą nam się przydać w przypadku awarii. Dobrze jest też zadbać o odpowiednie zaopatrzenie apteczki samochodowej, która co prawda w Polsce nie jest obowiązkowa, ale nigdy nie wiadomo kiedy okaże się przydatna. Kierowcy wyruszający na majówkę powinni zasiąść za kierownicą wypoczęci i sprawdzić przed wyjazdem stan techniczny swojego auta, by w drodze nie spotkała ich niemiła niespodzianka.

Zobacz też: Przewóz zwierząt samochodem - mandaty, kary, porady

A jeżeli na majówkę zabieramy również swojego pupila, dobrze wiedzieć jakie warunki powinny zostać spełnione, aby podróż była bezpieczna. Może się również zdarzyć, że przytrafi nam się stłuczka, w takiej sytuacji warto jest mieć pod ręką kontakt do pomocy drogowej oraz wydrukowane oświadczenie sprawcy kolizji.  Różne porady odnośnie podróżowania autem, które mogą przydać się przed majówką można znaleźć na stronie akcji SieUpiecze.pl. Wspólnie z firmą Starter postanowiliśmy zorganizować akcję "Jedziesz na majówkę? Niech Ci się upiecze!" - mówi A. Kaźmierczak, operator systemu Yanosik – Na stronie oprócz porad publikowane będą również informacje o sytuacji na drodze. Każdy może wziąć też udział w konkursie, w którym nagrodą są roczne pakiety assistance.

Źródło: materiały prasowe Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    REKLAMA