REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólny przejazd to paliwo za 2 zł/litr

 BlaBlaCar.pl
– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia
Podróż poprzez serwis BlaBlaCar.pl
Podróż poprzez serwis BlaBlaCar.pl
BlaBlaCar.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ceny paliw nadal psują nam humor na stacjach benzynowych. Receptą na wysokie wydatki związane z utrzymaniem samochodu są wspólne przejazdy – coraz popularniejsza w Europie forma podróżowania, która skutkuje m.in. znacznym obniżeniem kosztu paliwa.

Siła wspólnych przejazdów

Wspólne przejazdy (znane także z angielska jako car-sharing) to nic innego jak porozumienie między kierowcą a pasażerami podróżującymi w tę samą stronę, które polega na udostępnianiu wolnych miejsc w samochodach. Pod koniec 2012 r. zainaugurowała u nas działalność największa europejska platforma tego typu – BlaBlaCar. Ta forma podróżowania na długich dystansach jest od kilku lat coraz powszechniejsza w Europie, a teraz zyskuje coraz większe grono miłośników w Polsce. Słowo „miłośnik” jest jak najbardziej na miejscu, gdyż kto raz spróbuje, to zazwyczaj wiąże się na długo.

REKLAMA

Zobacz też: Podróż przez BlaBlaCar, jak to działa?

Sukces opiera się na…

U podstaw sukcesu BlaBlaCar leżą rosnące ceny paliw, drożejące bilety autobusowe i kolejowe oraz… dokuczliwe strajki pracowników transportu publicznego. Serwis eliminuje te bolączki, pozwalając zaoszczędzić na kosztach podróży, zarówno z punktu widzenia kierowcy, jak i pasażera.  Zabierając dwóch pasażerów, kierowca o 2/3 obniża koszty podróży, zaś trzech – podróżuje praktycznie za darmo. Naturalnie, żeby tak się stało, konieczne jest ustalenie stawki za podróż. Za jej wyliczenie odpowiada automatyczny kalkulator, który opierając się na faktycznych kosztach przejazdu, bierze pod uwagę interes kierowcy i pasażera. Nie dopuszcza do osiągania przez kierowcę zysku, zaś pasażera nie naraża na straty. Liczy się tylko pokrycie kosztów podróży. W efekcie dla pasażerów oferta BlaBlaCar jest konkurencyjna w stosunku do tradycyjnych przewoźników.

Zobacz też: Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

– Zależnie od trasy, przejazd z BlaBlaCar może być tańszy o 20 do 50 proc. od pociągu czy autobusu – twierdzą twórcy serwisu – Poza tym z reguły przejazd samochodem jest krótszy i wygodniejszy, niż innymi środkami transportu.  Ma jeszcze tę zaletę, że pozwala dotrzeć pod wskazany adres, a nie tylko na przystanek lub dworzec.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólne przejazdy w praktyce

BlaBlaCar przyciągnął w Polsce prawie 40 tysięcy użytkowników realizujących kilkaset przejazdów każdego tygodnia. Nie są to przypadkowi, anonimowi ludzie, lecz zarejestrowani użytkownicy tworzący społeczność. Dzięki temu wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa, wzajemnego zaufania, co przekłada się na nawiązywanie między nimi trwałych więzi. Odpowiednio skonstruowany formularz rejestracyjny sprzyja łączeniu się kierowców z pasażerami o podobnym temperamencie i zainteresowaniach. Określa się w nim płeć, stopień rozmowności w czasie jazdy (tzw. skala BlaBla), jak i preferencje co do muzyki, palenia tytoniu czy przewożenia zwierząt. Wszelkie inne szczegóły możemy ustalić, kontaktując się z wybraną osobą przez telefon. Co niezmiernie ważne, po każdej podróży zarówno kierowcy jak i pasażerowie mogą wystawić sobie oceny, co podnosi ich wiarygodność. Przeważają wysokie noty i komentarze zachwalające towarzyszy podróży. To sprawia, że BlaBlaCar dobrze spełnia swoją rolę, przełamuje obawy i zachęca do zawierania znajomości.

Zobacz też: Jak rozmieścić bagaże w kabinie samochodu?

REKLAMA

Z BlaBlaCar można podróżować nie tylko po kraju, ale również poza jego granicami. Łącznie w Europie co miesiąc odbywa się ponad 400 000 wspólnych przejazdów, a każdy nowy rusza średnio co 6,48 sekund. Co 23,5 sekund rejestruje się nowy użytkownik, dzięki czemu ich łączna liczba zbliża się do 3 milionów.

Wracając jednak do tych nieszczęsnych cen na stacjach… Podczas każdego wspólnego przejazdu z BlaBlaCar w samochodzie podróżuje przeciętnie 2,8 osoby. Jeśli przeliczymy to na koszty przejazdu i porównamy z samotną podróżą, to owe 2 złote za litr benzyny przestaje być czczą obietnicą. Staje się realną oszczędnością pozostającą w portfelu.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA