Podróże promowe ze zwierzętami domowymi
REKLAMA
REKLAMA
Jak przygotować naszego ulubieńca zanim kupimy bilet na prom?
REKLAMA
Bez względu czy na trasie będziemy przeprawić się promem czy nie, każde zwierzę musi mieć wyrobiony specjalny paszport i przejść kilka zbiegów u weterynarza:
- mikroczip. Śluzy do identyfikacji zwierząt. Aplikacja microczipu polega na wstrzyknięciu kapsułki z zakodowanym 15 cyfrowym numerem, który reaguje na fale radiowe wysyłane przez czytnik. Jest to elektroniczna forma tatuażu.
- Szczepienie przeciw wściekliźnie. Jeżeli zwierzę było zaszczepione przeciwko wściekliźnie przed datą implantacji mikroczipa to w dniu implantacji mikroczipa zwierzę musi być ponownie zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Warto zabrać ze sobą w podróż świadectwo ostatniego szczepienia, mimo iż będzie ono także wpisane w paszport.
- Według nowych przepisów z 1 stycznia 2012 nie wymaga się już ważnego badania krwi od zwierząt podróżujących z krajów UE do Wielkiej Brytanii
- Zabieg przeciwko tasiemcowi przy podroży do Wielkiej Brytanii. Leczenie na tasiemca musi być przeprowadzone na 1-5 dni przed planowaną przeprawą promową do UK i informacja o nim musi być zanotowana w paszporcie zwierzęcia. PAMIETAJ, że podróż z Polski do portów we Francji czy Holandii trwa kilkanaście godzin, wiec przebadaj psa co najmniej 2 dni przed podrożą.
Zobacz też: Przygotuj się do majówki i wakacji –rezerwacja promu
Leczenie przeciw kleszczom i tasiemcowi przy podróży do innych krajów. Wymagane przy podróżach do Irlandii i na Maltę. Zanim stawimy się na odprawie promowej, twoje zwierzę musi zostać poddane leczeniu przeciw kleszczom i tasiemcowi nie później niż 24h przed odprawą, ale nie wcześniej niż 48h. Informacja o tym leczeniu musi zostać zapisana w paszporcie! W przypadku wyjazdów do Finlandii i Szwecji wymaga się tylko leczenia przeciw tasiemcowi.
Dodatkowa informacja dla zwierząt młodszych niż 3 miesiące, które nie były szczepione przeciw wściekliźnie.
Proces przygotowania zwierzęcia do podroży warto rozpocząć nawet kilka miesięcy wcześniej.
Jak kupić bilet na prom podróżując samochodem ze zwierzakiem
Po załatwieniu wszystkich formalności, związanych z wydaniem paszportu, czas na zakup biletu promowego online. Korzystając z wyszukiwarki promów na Aferry.pl możesz kupić bilet na prom nie tylko dla siebie, ale i twojego zwierzątka z następującymi przewoźnikami: Acciona Trasmediterranea, Adria Ferries , AlsFaergen , Balearia., BornholmerFaergen , Celtic Link , Corsica Ferries , Eurotunnel, Grandi Navi Veloci , Grimaldi Ferries , Irish Ferries , LangelandsFaergen , LD Lines , Moby Lines , NorthLink Ferries , P&O Ferries (z wyjątkiem tras przez Morze Irlandzkie), SamsoFaergen, SNAV, Stena Line (tylko Morze Irlandzkie), TT Line, Viking Line, Wightlink.
Zobacz też: Polacy spóźniają się przez przepisową jazdę
Jeśli podczas robienia kalkulacji nie zobaczysz opcji do dodania psa czy kota, tzn. że albo dany przewoźnik nie pozwala na przewóz zwierząt, albo nie można zrobić takiej rezerwacji online. Im przewoźnik oferuje więcej udogodnień do przewozu zwierząt tym droższy bilet dla naszego ulubieńca. Przeprawa promowa 1 zwierzęcia przez Kanał La Manche kosztuje co najmniej ok. 15GPB w jedną stronę.
Odprawa promowa i podróż na pokładzie statku
Wymagania i warunki dotyczące odprawy i przeprawy promowej ze zwierzęciem może różnic się w zależności od przewoźnika. Niektórzy operatorzy oferują specjalne budy lub klatki w osobnej części na statku, inni pozwalają na pobyt zwierząt w samochodzie lub na ich pobyt na pokładzie pod warunkiem, że są trzymane na smyczy i noszą kaganiec. W najlepszych przypadkach przewoźnik oferuje specjalne kabiny pasażerskie, w których można przebywać ze swoim psem lub kotem. W celu uzyskania takich informacji najlepiej zajrzeć na stronę przewoźnika, z którym chcemy płynąć przed dokonaniem jakiejkolwiek rezerwacji. Ponieważ odprawa promowa ze zwierzęciem może trwać dłużej niż zwykła, przez sprawdzanie czy zwierzę przeszło wszystkie ważne badania, zaleca się wcześniejsze stawienie się na oprawę do portu.
Zobacz też: Pracujesz w Katowicach? Zobacz ile czasu tracisz w korkach
Więcej informacji o podróżach promowych z psem i kotem w specjalnym poradniku Aferry.pl – Przeprawy z psem i kotem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.