REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże promowe ze zwierzętami domowymi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Bierla
Pies w aucie Fot. Fotolia
Pies w aucie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy z nas nie mogą wyobrazić sobie wakacji bez swoich domowych ulubieńców. Ze względu na skomplikowany proces przewozu zwierząt za granice większość turystów do niedawna ograniczała swoje podróże tylko po kraju. Unia Europejska postanawiała ujednolicić przepisy i ułatwić nam wojaże samochodem z czworonogami po Europie. W poniższym poradniku przybliżamy temat podróży promem ze zwierzętami domowymi.

Jak przygotować naszego ulubieńca zanim kupimy bilet na prom?

REKLAMA

Bez względu czy na trasie będziemy przeprawić się promem czy nie, każde zwierzę musi mieć wyrobiony specjalny paszport i przejść kilka zbiegów u weterynarza:

  • mikroczip. Śluzy do identyfikacji zwierząt. Aplikacja microczipu polega na wstrzyknięciu kapsułki z zakodowanym 15 cyfrowym numerem, który reaguje na fale radiowe wysyłane przez czytnik. Jest to elektroniczna forma tatuażu.
  • Szczepienie przeciw wściekliźnie. Jeżeli zwierzę było zaszczepione przeciwko wściekliźnie przed datą implantacji mikroczipa to w dniu implantacji mikroczipa zwierzę musi być ponownie zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Warto zabrać ze sobą w podróż świadectwo ostatniego szczepienia, mimo iż będzie ono także wpisane w paszport.
  • Według nowych przepisów z 1 stycznia 2012 nie wymaga się już ważnego badania krwi od zwierząt podróżujących z krajów UE do Wielkiej Brytanii
  • Zabieg przeciwko tasiemcowi przy podroży do Wielkiej Brytanii. Leczenie na tasiemca musi być przeprowadzone na 1-5 dni przed planowaną przeprawą promową do UK i informacja o nim musi być zanotowana w paszporcie zwierzęcia. PAMIETAJ, że podróż z Polski do portów we Francji czy Holandii trwa kilkanaście godzin, wiec przebadaj psa co najmniej 2 dni przed podrożą.

Zobacz też: Przygotuj się do majówki i wakacji –rezerwacja promu

Leczenie przeciw kleszczom i tasiemcowi przy podróży do innych krajów. Wymagane przy podróżach do Irlandii i na Maltę. Zanim stawimy się na odprawie promowej, twoje zwierzę musi zostać poddane leczeniu przeciw kleszczom i tasiemcowi nie później niż 24h przed odprawą, ale nie wcześniej niż 48h. Informacja o tym leczeniu musi zostać zapisana w paszporcie! W przypadku wyjazdów do Finlandii i Szwecji wymaga się tylko leczenia przeciw tasiemcowi.

Dodatkowa informacja dla zwierząt młodszych niż 3 miesiące, które nie były szczepione przeciw wściekliźnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proces przygotowania zwierzęcia do podroży warto rozpocząć nawet kilka miesięcy wcześniej.

Jak kupić bilet na prom podróżując samochodem ze zwierzakiem

Po załatwieniu wszystkich formalności, związanych z wydaniem paszportu, czas na zakup biletu promowego online. Korzystając z wyszukiwarki promów na Aferry.pl możesz kupić bilet na prom nie tylko dla siebie, ale i twojego zwierzątka z następującymi przewoźnikami: Acciona Trasmediterranea, Adria Ferries , AlsFaergen  , Balearia., BornholmerFaergen , Celtic Link , Corsica Ferries , Eurotunnel, Grandi Navi Veloci , Grimaldi Ferries , Irish Ferries , LangelandsFaergen , LD Lines , Moby Lines , NorthLink Ferries , P&O Ferries (z wyjątkiem tras przez Morze Irlandzkie), SamsoFaergen, SNAV, Stena Line (tylko Morze Irlandzkie), TT Line, Viking Line, Wightlink.

Zobacz też: Polacy spóźniają się przez przepisową jazdę

Jeśli podczas robienia kalkulacji nie zobaczysz opcji do dodania psa czy kota, tzn. że albo dany przewoźnik nie pozwala na przewóz zwierząt, albo nie można zrobić takiej rezerwacji online. Im przewoźnik oferuje więcej udogodnień do przewozu zwierząt tym droższy bilet dla naszego ulubieńca. Przeprawa promowa 1 zwierzęcia  przez Kanał La Manche kosztuje co najmniej  ok. 15GPB w jedną stronę.

Odprawa promowa i podróż na pokładzie statku

Wymagania i warunki dotyczące odprawy i przeprawy promowej ze zwierzęciem może różnic się w zależności od przewoźnika. Niektórzy operatorzy oferują specjalne budy lub klatki w osobnej części  na statku, inni pozwalają na pobyt zwierząt w samochodzie lub na ich pobyt na pokładzie pod warunkiem, że są trzymane na smyczy i noszą kaganiec. W najlepszych przypadkach przewoźnik oferuje specjalne kabiny pasażerskie, w których można przebywać ze swoim psem lub kotem. W celu uzyskania takich informacji najlepiej zajrzeć na stronę przewoźnika, z którym chcemy płynąć przed dokonaniem jakiejkolwiek rezerwacji.  Ponieważ odprawa promowa ze zwierzęciem może trwać dłużej niż zwykła, przez sprawdzanie czy zwierzę przeszło wszystkie ważne badania, zaleca się wcześniejsze stawienie się na oprawę do portu.  

Zobacz też: Pracujesz w Katowicach? Zobacz ile czasu tracisz w korkach

Więcej informacji o podróżach promowych z psem i kotem w specjalnym poradniku  Aferry.pl – Przeprawy z psem i kotem

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA