Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rumunii?
REKLAMA
REKLAMA
Ten kraj jest stworzony do tego, aby podróżować po nim na czterech kołach. W ojczyźnie hrabiego Drakuli jest cała gama zabytków i regionów, które warto zwiedzić poruszając się samochodem. Zanim jednak nasz GPS wskaże nam kierunek - Rumunia, powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi przepisami i obyczajami panującymi na drodze. Drogi w Rumunii oznaczone są znacznikami – czyli słupkami. Znajdziemy na nich numer drogi, odległości do najbliższego miasta bądź wsi.
REKLAMA
Zobacz również: Wyjazd samochodem do Bośni i Hercegowiny
W Rumunii obowiązuje ruch prawostronny. Podstawowe wyposażenie samochodu to gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gumowe rękawiczki oraz pasy bezpieczeństwa. Opony muszą mieć bieżnik o minimalnym rozmiarze 1,5 mm. Samochód może mieć maksymalna wysokość 2,5 metrów, szerokość – 2,5 metra. Maksymalna długość samochodu z przyczepą może osiągać 18,35 metra. Poruszając się samochodem po tym kraju w terenie zabudowanym możemy jechać 50 km/h, w niezabudowanym – 90 km/h, a na autostradach max. – 120 km/h. Rumuńskie władze stosują politykę „zero tolerancji” względem pijanych. Rumunia reguluje pobieranie opłat za jazdę autostradami za pomocą winietek – które nazywają się tam „Roviniety”.
Winietę można wykupić na stronach internetowych www.andnet.ro lub www.cnadnr.ro i klikając tam w odpowiednią zakładkę.
Poza winietami obowiązują również opłaty mostowe. Odnoszą się one do przejazdu przez następujące mosty :
- Dunăre la Ferteşti - Cerna Vodă
- Dunăre in sensul Giurgiu - Ruse
- Dunăre la Giurgeni - Vadul Oii
Przylatując do Rumunii samolotem możemy wynająć na miejscu samochód. Na jej terenie znajduje się wiele wypożyczalni o zasięgu światowym tj. AVIS.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach :
www.cars4rent.ro
www.autonom.com
www.thrifty.ro
www.eurocars.ro
Ceny w Rumunii są wyższe niż w Bułgarii czy Chorwacji. To państwo ma wiele malowniczych miejsc – jednym z nich są piękne szczyty rumuńskich gór. Jadąc wzdłuż trasy w Bukareszcie częstym widokiem są ludzie wymachujący kluczami od mieszkań. Oferują tym samym wynajem pokoju w mieszkaniu ze wspólną łazienką. Takie mieszkanie może jest znaczne tańsze od garsoniery lecz jest to opcja ryzykowna i raczej odradza się tego typu wynajmu.
Zobacz również: Jak ułatwić ratownikom kontakt z rodziną poszkodowanego w wypadku?
Lepszym rozwiązaniem jest wynajem garsoniery – czyli niezależnego pokoju z łazienką. Ceny rumuńskich kawalerek oscylują pomiędzy 100 a 250 zł za dobę. W Bukareszcie panuje wielkomiejski ruch, lecz przejazd przez to miasto nie jest czymś nie do zrealizowania. Ogólnie kierowcy w Rumunii jeżdżą dość brawurowo, więc musimy zachować szczególną ostrożność na drodze. W Rumunii przeważają prowincje, więc podróżując między poszczególnymi punktami na mapie często poruszamy się po ogromnych przestrzeniach. Podróżując w nocy musimy uważać podczas postojów, ponieważ takie warunki zachęcają przestępców do napadów i popełniania przestępstw.
REKLAMA
REKLAMA