REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rumunii?

Kajetan Puszek
Dacia to jedna z rzeczy która kojarzy nam się z Rumunią fot. Dacia
Dacia to jedna z rzeczy która kojarzy nam się z Rumunią fot. Dacia

REKLAMA

REKLAMA

Rumunia to kraj, który od pewnego czasu coraz bardziej rozwija się turystycznie. Ponadto posiada zapychające dech w piersiach krajobrazy: wspaniałe góry i piękne równiny czy też miejski wizaż rodem z Bukaresztu.

Ten kraj jest stworzony do tego, aby podróżować po nim na czterech kołach. W ojczyźnie hrabiego Drakuli jest cała gama zabytków i regionów, które warto zwiedzić poruszając się samochodem. Zanim jednak nasz GPS wskaże nam kierunek - Rumunia, powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi przepisami i obyczajami panującymi na drodze. Drogi w Rumunii oznaczone są znacznikami – czyli słupkami. Znajdziemy na nich numer drogi, odległości do najbliższego miasta bądź wsi.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Bośni i Hercegowiny

W Rumunii obowiązuje ruch prawostronny. Podstawowe wyposażenie samochodu to gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gumowe rękawiczki oraz pasy bezpieczeństwa. Opony muszą mieć bieżnik o minimalnym rozmiarze 1,5 mm. Samochód może mieć maksymalna wysokość 2,5 metrów, szerokość – 2,5 metra. Maksymalna długość samochodu z przyczepą może osiągać 18,35 metra. Poruszając się samochodem po tym kraju w terenie zabudowanym możemy jechać 50 km/h, w niezabudowanym – 90 km/h, a na autostradach max. – 120 km/h. Rumuńskie władze stosują politykę „zero tolerancji” względem pijanych. Rumunia reguluje pobieranie opłat za jazdę autostradami za pomocą winietek – które nazywają się tam „Roviniety”.

Winietę można wykupić na stronach internetowych www.andnet.ro lub www.cnadnr.ro i klikając tam w odpowiednią zakładkę.

Poza winietami obowiązują również opłaty mostowe. Odnoszą się one do przejazdu przez następujące mosty :

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dunăre la Ferteşti - Cerna Vodă 
- Dunăre in sensul Giurgiu - Ruse 
- Dunăre la Giurgeni - Vadul Oii 

Przylatując do Rumunii samolotem możemy wynająć na miejscu samochód. Na jej terenie znajduje się wiele wypożyczalni o zasięgu światowym tj. AVIS.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach :
www.cars4rent.ro 
www.autonom.com 
www.thrifty.ro 
www.eurocars.ro

Ceny w Rumunii są wyższe niż w Bułgarii czy Chorwacji. To państwo ma wiele malowniczych miejsc – jednym z nich są piękne szczyty rumuńskich gór. Jadąc wzdłuż trasy w Bukareszcie częstym widokiem są ludzie wymachujący kluczami od mieszkań. Oferują tym samym wynajem pokoju w mieszkaniu ze wspólną łazienką. Takie mieszkanie może jest znaczne tańsze od garsoniery lecz jest to opcja ryzykowna i raczej odradza się tego typu wynajmu.

Zobacz również: Jak ułatwić ratownikom kontakt z rodziną poszkodowanego w wypadku?

Lepszym rozwiązaniem jest wynajem garsoniery – czyli niezależnego pokoju z łazienką. Ceny rumuńskich kawalerek oscylują pomiędzy 100 a 250 zł za dobę. W Bukareszcie panuje wielkomiejski ruch, lecz przejazd przez to miasto nie jest czymś nie do zrealizowania. Ogólnie kierowcy w Rumunii jeżdżą dość brawurowo, więc musimy zachować szczególną ostrożność na drodze. W Rumunii przeważają prowincje, więc podróżując między poszczególnymi punktami na mapie często poruszamy się po ogromnych przestrzeniach. Podróżując w nocy musimy uważać podczas postojów, ponieważ takie warunki zachęcają przestępców do napadów i popełniania przestępstw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA