Samochodem do Czarnogóry
REKLAMA
REKLAMA
Jak dojechać do Czarnogóry, polecane trasy:
Warszawa – Podgorica (1624 km, w tym 673 km po autostradzie)
Warszawa-E75/A1-Tychy-Cieszyn-E462-E75-Zilina-E442-E75-E65- granica Węgier-E60/M1-Budapeszt-M0-M5-Szeged- przejście graniczne z Serbią-E75-E70-E763- Čajetina(granica Czarnogóry)-E763-E65-Podgorica
REKLAMA
Podstawowe przepisy w Czarnogórze:
Czarnogóra od 2009 r. jest kandydatem do NATO a od grudnia 2010 r. posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej. Zatem przepisy obowiązujące na terenie Czarnogóry są zbliżone do tych unijnych a obowiązującą walutą jest EURO. Do wjazdu i pobytu w Czarnogórze (do 30 dni) wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Dłuższa wizyta wiąże się z koniecznością posiadania paszportu (ważnego minimum pół roku). Na teren Czarnogóry nie wolno wwozić pożywienia (mięsa, ryb, owoców morza i produktów mlecznych). Gotówka większa niż 2000 EUR na osobę musi być zgłoszona podczas odprawy celnej. Niezbędne jest ubezpieczenie OC oraz "zielona karta".
Zobacz też: Jak obliczyć koszty podróży samochodem?
Jazda na światłach mijania obowiązuje całą dobę przez cały rok a dopuszczalny limit alkoholu we krwi w Czarnogórze wynosi 0,5 promila. Jest zatem mniej restrykcyjny niż nasz krajowy, co jednak nie znaczy, że nie należy uważać z ilością spożywanego alkoholu. Za jazdę pod wpływem grozi nam mandat od 50 do 150 euro. Dzieci do 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim fotelu.
Ograniczenia prędkości w Czarnogórze:
teren zabudowany: 60 km/h
autostrada: 120 km/h (80 dla pojazdów z przyczepą)
droga ekspresowa: 100 km/h (80)
pozostałe drogi: 80 km/h (80)
Stan dróg w Czarnogórze jest bardzo zróżnicowany. Większość z nich prowadzi przez tereny górskie zatem pokonanie niewielkich odcinków, czasem zajmuje kilka godzin. Zdarzają się dziurawe fragmenty i drogi w całości wykonane z betonowych płyt, jednak ogólny stan czarnogórskich tras poprawia się z roku na rok.
Zobacz też: Samochodem do Rumunii
Jazda samochodem po drogach Czarnogóry jest płatna. Obowiązkowe jest wykupienie winiety. Można to zrobić na granicy, winietka jest ważna przez rok a jej cena zależy od kategorii pojazdu. W centrach miast obowiązuje strefa płatnego parkowania: od poniedziałku do soboty od godziny 8 do 19.
Ceny winiet w Czarnogórze (ważne przez rok):
pojazd do 8 miejsc: 10 EUR
pojazd do 8 miejsc i 5 ton: 30 EUR
powyżej 5 ton: 50 ER
Brak winietki wiąże się z karą w wysokości od 3 do 20 minimalnym pensji w Czarnogórze (60 EUR).
Na co zwrócić uwagę?
Przed wyjazdem do Czarnogóry należy pamiętać o wyrobieniu zielonej karty. Podróż warto odpowiednio zaplanować w czasie, ponieważ wąskie, górskie drogi mogą skutecznie zniweczyć nasze plany. W Czarnogórze występuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a na wybrzeżach klimat śródziemnomorski, przez co rocznie notuje się tu 5300 mm opadów (najwięcej w Europie). Wobec tego zalecany jest odpowiedni stan ogumienia.
Zobacz też: Samochodem do Austrii
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Czarnogórze:
- trójkąt ostrzegawczy
- komplet zapasowych żarówek
- apteczka
Ceny paliw w Czarnogórze (stan na lato 2011):
95: 1,36 EUR
ON: 1,30 EUR
LPG: 0,75 EUR
Z dostępnością gazu LPG nie ma w Czarnogórze większych problemów. Stacje usytuowane wzdłuż głównych tras i wybrzeża, na ogół posiadają ten rodzaj paliwa.
Zobacz też: Samochodem na Słowację
Przykładowa wysokość mandatów:
nieprzepisowe parkowanie: 30 EUR
brak zapiętych pasów: 15 EUR
rozmawianie przez telefon: 20 EUR
Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:
numer zunifikowany: 112
policja: 92
straż pożarna: 93
pogotowie ratunkowe: 94
pomoc drogowa: 19807
Polska placówka dyplomatyczna
Ambasada RP
Kozaracka 79, 81000 Podgorica
tel: +38 220 608 320
www.podgorica.polemb,net
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.