REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Czarnogóry

Mateusz Szymański
Jazda na światłach mijania obowiązuje całą dobę przez cały rok a dopuszczalny limit alkoholu we krwi w Czarnogórze wynosi  0,5 promila fot. moto.wieszjak.pl
Jazda na światłach mijania obowiązuje całą dobę przez cały rok a dopuszczalny limit alkoholu we krwi w Czarnogórze wynosi 0,5 promila fot. moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Podróż samochodem do Czarnogóry to doskonały wybór jeśli szukamy punktu wypadowego – bliskość Chorwacji (Dalmacja) i Albanii sprawia, że Czarnogóra jest coraz częściej wybieranym wakacyjnym kierunkiem. Ten wielonarodowy i wielokulturowy kraj o bogatej i zróżnicowanej kulturze i historii, jest krainą błękitnego morza, słońca i skalistych gór. Podróż autem do Czarnogóry wymaga zapoznania się z przepisami i podstawowymi zasadami obowiązującymi na drogach tego młodego państwa.

Jak dojechać do Czarnogóry, polecane trasy:

Warszawa – Podgorica (1624 km, w tym 673 km po autostradzie)
Warszawa-E75/A1-Tychy-Cieszyn-E462-E75-Zilina-E442-E75-E65- granica Węgier-E60/M1-Budapeszt-M0-M5-Szeged- przejście graniczne z Serbią-E75-E70-E763- Čajetina(granica Czarnogóry)-E763-E65-Podgorica

REKLAMA

Podstawowe przepisy w Czarnogórze:

Czarnogóra od 2009 r. jest kandydatem do NATO a od grudnia 2010 r. posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej. Zatem przepisy obowiązujące na terenie Czarnogóry są zbliżone do tych unijnych a obowiązującą walutą jest EURO. Do wjazdu i pobytu w Czarnogórze (do 30 dni) wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Dłuższa wizyta wiąże się z koniecznością posiadania paszportu (ważnego minimum pół roku). Na teren Czarnogóry nie wolno wwozić pożywienia (mięsa, ryb, owoców morza i produktów mlecznych). Gotówka większa niż 2000 EUR na osobę musi być zgłoszona podczas odprawy celnej. Niezbędne jest ubezpieczenie OC oraz "zielona karta".

Zobacz też: Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Jazda na światłach mijania obowiązuje całą dobę przez cały rok a dopuszczalny limit alkoholu we krwi w Czarnogórze wynosi  0,5 promila. Jest zatem mniej restrykcyjny niż nasz krajowy, co jednak nie znaczy, że nie należy uważać z ilością spożywanego alkoholu. Za jazdę pod wpływem grozi nam mandat od 50 do 150 euro. Dzieci do 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim fotelu.

Ograniczenia prędkości w Czarnogórze:

teren zabudowany: 60 km/h
autostrada: 120 km/h (80 dla pojazdów z przyczepą)
droga ekspresowa: 100 km/h (80)
pozostałe drogi: 80 km/h (80)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stan dróg w Czarnogórze jest bardzo zróżnicowany. Większość z nich prowadzi przez tereny górskie zatem pokonanie niewielkich odcinków, czasem zajmuje kilka godzin. Zdarzają się dziurawe fragmenty i drogi w całości wykonane z betonowych płyt, jednak ogólny stan czarnogórskich tras poprawia się z roku na rok.

Zobacz też: Samochodem do Rumunii

Jazda samochodem po drogach Czarnogóry jest płatna. Obowiązkowe jest wykupienie winiety. Można to zrobić na granicy, winietka jest ważna przez rok a jej cena  zależy od kategorii pojazdu. W centrach miast obowiązuje strefa płatnego parkowania: od poniedziałku do soboty od godziny 8 do 19.

Ceny winiet w Czarnogórze (ważne przez rok):

pojazd  do 8 miejsc: 10 EUR
pojazd do 8 miejsc i 5 ton: 30 EUR
powyżej 5 ton: 50 ER
Brak winietki wiąże się z karą w wysokości od 3 do 20 minimalnym pensji w Czarnogórze (60 EUR).  

Na co zwrócić uwagę?

Przed wyjazdem do Czarnogóry należy pamiętać o wyrobieniu zielonej karty. Podróż warto odpowiednio zaplanować w czasie, ponieważ wąskie, górskie drogi mogą skutecznie zniweczyć nasze plany. W Czarnogórze występuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a na wybrzeżach klimat śródziemnomorski, przez co rocznie notuje się tu 5300 mm opadów (najwięcej w Europie). Wobec tego zalecany jest odpowiedni stan ogumienia.

Zobacz też: Samochodem do Austrii

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Czarnogórze:

- trójkąt ostrzegawczy
- komplet zapasowych żarówek
- apteczka

Ceny paliw w Czarnogórze (stan na lato 2011):

95: 1,36 EUR
ON: 1,30 EUR
LPG: 0,75 EUR
Z dostępnością gazu LPG nie ma w Czarnogórze większych problemów. Stacje usytuowane wzdłuż głównych tras i wybrzeża, na ogół posiadają ten rodzaj paliwa.

Zobacz też: Samochodem na Słowację

Przykładowa wysokość mandatów:

nieprzepisowe parkowanie: 30 EUR
brak zapiętych pasów: 15 EUR
rozmawianie przez telefon: 20 EUR

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 112
policja: 92
straż pożarna: 93
pogotowie ratunkowe: 94
pomoc drogowa: 19807

Polska placówka dyplomatyczna
Ambasada RP
Kozaracka 79, 81000 Podgorica
tel: +38 220 608 320
www.podgorica.polemb,net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA