REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Rumunii

Mateusz Szymański
Stan rumuńskich dróg, mimo że z roku na rok znacznie się poprawia, niestety nadal pozostawia wiele do życzenia Fot. Dacia
Stan rumuńskich dróg, mimo że z roku na rok znacznie się poprawia, niestety nadal pozostawia wiele do życzenia Fot. Dacia

REKLAMA

REKLAMA

Do Rumunii wbrew pozorom nie jest daleko. Od przejścia granicznego w Koniecznej w Beskidzie Niskim do miejscowości Satu Mare jest zaledwie 290 km. Odkąd Rumunia stała się członkiem Unii Europejskiej, jest znacznie śmielej wybierana jako kierunek turystyczny. Nadal jest jednak krajem nieodkrytym i nieznanym przeciętnemu Europejczykowi, dlatego przed wyjazdem do Rumunii należy zapoznać się z przepisami drogowymi i zasadami obowiązującymi w kraju Drakuli.

Jak dojechać do Rumunii, polecane trasy:

Warszawa-Bukareszt (1200 km)
Warszawa-Lublin-Tomaszów Lubelski-przejście graniczne z Ukrainą:Jezierna-E372-E40-M12-E85-przejście graniczne Černivci-E85-Bukareszt

REKLAMA

Fanom motoryzacji polecamy Trasę Transfogarską (Transfăgărăşan). Prowadzi ona przez środek gór Fogarskich i jest jedną z najciekawszych tras samochodowych na świecie. Została wybudowana przez dyktatora Ceauşescu na przełomie lat 60-70tych, ogromnym poświęceniem środków i ludzi. Obecnie trasa ma symbol DN7C lub po prostu droga 7C.

Podstawowe przepisy w Rumunii:

Do wjazdu na teren Rumunii uprawnia nas dowód osobisty lub paszport. Wszyscy turyści mają obowiązek zameldowania się. Obowiązującą walutą jest lej (RON): 1 lej=0,95 zł. Wystarczające jest polskie ubezpieczenie OC ale w wypadku wyjazdu do Rumunii zalecane jest dodatkowe ubezpieczenie auta, wykupienie assistance, ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW.

Zobacz też: Samochodem na Węgry

Podczas wyjazdu do Rumunii nie odzwyczaimy się od używania świateł mijania. Podobnie jak w Polsce należy mieć je włączone 24 godziny na dobę przez cały rok. Dziecko do 12 roku życia musi podróżować w foteliku. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0 promili. Łamanie przepisów może mieć przykre konsekwencje, od wysokich kar aż do zatrzymania prawa jazdy. A droga do jego odzyskania jest bardzo trudna ponieważ przechodzi ono przez wiele urzędów, m. in policję w Bukareszcie i polską ambasadę. Mandaty w Rumunii opłaca się na poczcie lub w urzędzie skarbowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenia prędkości w Rumunii:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 130 km/h (100 dla pojazdów z przyczepą)
drogi ekspresowe: 110 km/h (100)
pozostałe drogi: 100 km/h (80)

Stan rumuńskich dróg, mimo że z roku na rok znacznie się poprawia, niestety nadal pozostawia wiele do życzenia. Chociaż i tak jest znacznie lepszy niż kilka lat temu, przed wejściem tego kraju do Unii Europejskiej. Wtedy przejazd przez Rumunię przypominał wyprawę w odległe zakątki, niekoniecznie cywilizowanego świata. Jadąc samochodem do Rumunii należy mieć to na uwadze i nie przesadzać z prędkościami. O ile głównym drogom można jeszcze zaufać (należy uważać na obecne w wielu miejscach głębokie wyrwy w asfalcie) o tyle boczne drogi, w trosce o stan zawieszenia, nie są polecane innym autom niż terenowe. Chociaż chcąc poznać prawdziwe uroki Rumunii musimy zjechać z głównych tras, gdzie niestety jesteśmy skazani na dziury lub ubite drogi gruntowe. Często jazda przez centrum miast jest lepszym wyborem, ponieważ na obwodnicach zazwyczaj panują znacznie gorsze warunki. Zalecamy uzbroić się w nawigację satelitarną z dobrymi mapami ponieważ oznakowanie w wielu miejscach (a w zasadzie jego brak) sprawia, że łatwo się pogubić.

Zobacz też: Samochodem do Niemiec

Przejazd autostradami i innymi drogami jest w Rumunii płatny. Opłatę uiszczamy kupując winietkę (rovignette), którą bez problemu dostaniemy na poczcie i na stacjach benzynowych koncernu Petrom. Cena winiety jest uzależniona od kilku czynników, m. in emisji spalin i czasu pobytu. Dodatkowo płatne są przejazdy przez niektóre mosty  (np. Giurgiu-Ruse na granicy z Bułgarią - 6 euro).

Ceny winiet w Rumunii:
7-dniowa: 3 euro
30-dniowa: 7 euro
mandat za brak winiety: 4500 RON

Na co zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że tolerancja na alkohol w Rumunii jest zerowa, dlatego wypicie jakiegokolwiek trunku wyklucza nas z prowadzenia auta. Rumuńscy policjanci są niezwykle restrykcyjni jeśli chodzi o zagarnicznych turystów, możemy również zostać zatrzymani do rutynowej kontroli. Na granicy rumuńsko-bułgarskiej nadal spędza się sporo czasu a opłaty za prom (Calafat-Vidin) są wysokie: 17 euro za samochód i 3 euro od osoby. Podczas jazdy po rumuńskich drogach należy mieć się na baczności i uważać na duże dziury, które mogą uszkodzić oponę a nawet zawieszenie. Na mniej uszczęszczanych drogach, asfalt potrafi skończyć się bez zapowiedzi, nagle przechodząc w polną drogę.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Rumunii*:

apteczka
gaśnica
trójkąt ostrzegawczy
*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Zobacz też: Samochodem do Austrii

Ceny paliw:

95: 5,30 RON
98: 5,75 RON
ON: 5,30 RON
LPG: 2,45 RON
Obecnie z zatankowaniem LPG nie ma w Rumunii większych problemów. Gaz znajdziemy na większości markowych stacji (LUKOIL) jak również na małych prywatnych stacjach.

Przykładowa wysokość mandatów:

niezapięte pasy: 195 RON
przekroczenie prędkości: od 235 do 780 RON
przejechanie na czerwonym świetle: do 195 RON
jazda pod wpływem alkoholu: 780 RON

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 112
policja: 955
pogotowie: 961
straż pożarna: 981
pomoc drogowa: 021 222 2222

Zobacz też: Samochodem do Grecji

Polska placówka dyplomatyczna
Ambasada RP w Rumunii
Aleea Alexandru 23, 011821 Bukareszt
tel: +40 21 308 22 00
www.bukareszt.polemb.net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA