REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Rumunii

Mateusz Szymański
Stan rumuńskich dróg, mimo że z roku na rok znacznie się poprawia, niestety nadal pozostawia wiele do życzenia Fot. Dacia
Stan rumuńskich dróg, mimo że z roku na rok znacznie się poprawia, niestety nadal pozostawia wiele do życzenia Fot. Dacia

REKLAMA

REKLAMA

Do Rumunii wbrew pozorom nie jest daleko. Od przejścia granicznego w Koniecznej w Beskidzie Niskim do miejscowości Satu Mare jest zaledwie 290 km. Odkąd Rumunia stała się członkiem Unii Europejskiej, jest znacznie śmielej wybierana jako kierunek turystyczny. Nadal jest jednak krajem nieodkrytym i nieznanym przeciętnemu Europejczykowi, dlatego przed wyjazdem do Rumunii należy zapoznać się z przepisami drogowymi i zasadami obowiązującymi w kraju Drakuli.

Jak dojechać do Rumunii, polecane trasy:

Warszawa-Bukareszt (1200 km)
Warszawa-Lublin-Tomaszów Lubelski-przejście graniczne z Ukrainą:Jezierna-E372-E40-M12-E85-przejście graniczne Černivci-E85-Bukareszt

REKLAMA

Fanom motoryzacji polecamy Trasę Transfogarską (Transfăgărăşan). Prowadzi ona przez środek gór Fogarskich i jest jedną z najciekawszych tras samochodowych na świecie. Została wybudowana przez dyktatora Ceauşescu na przełomie lat 60-70tych, ogromnym poświęceniem środków i ludzi. Obecnie trasa ma symbol DN7C lub po prostu droga 7C.

Podstawowe przepisy w Rumunii:

Do wjazdu na teren Rumunii uprawnia nas dowód osobisty lub paszport. Wszyscy turyści mają obowiązek zameldowania się. Obowiązującą walutą jest lej (RON): 1 lej=0,95 zł. Wystarczające jest polskie ubezpieczenie OC ale w wypadku wyjazdu do Rumunii zalecane jest dodatkowe ubezpieczenie auta, wykupienie assistance, ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW.

Zobacz też: Samochodem na Węgry

Podczas wyjazdu do Rumunii nie odzwyczaimy się od używania świateł mijania. Podobnie jak w Polsce należy mieć je włączone 24 godziny na dobę przez cały rok. Dziecko do 12 roku życia musi podróżować w foteliku. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0 promili. Łamanie przepisów może mieć przykre konsekwencje, od wysokich kar aż do zatrzymania prawa jazdy. A droga do jego odzyskania jest bardzo trudna ponieważ przechodzi ono przez wiele urzędów, m. in policję w Bukareszcie i polską ambasadę. Mandaty w Rumunii opłaca się na poczcie lub w urzędzie skarbowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenia prędkości w Rumunii:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 130 km/h (100 dla pojazdów z przyczepą)
drogi ekspresowe: 110 km/h (100)
pozostałe drogi: 100 km/h (80)

Stan rumuńskich dróg, mimo że z roku na rok znacznie się poprawia, niestety nadal pozostawia wiele do życzenia. Chociaż i tak jest znacznie lepszy niż kilka lat temu, przed wejściem tego kraju do Unii Europejskiej. Wtedy przejazd przez Rumunię przypominał wyprawę w odległe zakątki, niekoniecznie cywilizowanego świata. Jadąc samochodem do Rumunii należy mieć to na uwadze i nie przesadzać z prędkościami. O ile głównym drogom można jeszcze zaufać (należy uważać na obecne w wielu miejscach głębokie wyrwy w asfalcie) o tyle boczne drogi, w trosce o stan zawieszenia, nie są polecane innym autom niż terenowe. Chociaż chcąc poznać prawdziwe uroki Rumunii musimy zjechać z głównych tras, gdzie niestety jesteśmy skazani na dziury lub ubite drogi gruntowe. Często jazda przez centrum miast jest lepszym wyborem, ponieważ na obwodnicach zazwyczaj panują znacznie gorsze warunki. Zalecamy uzbroić się w nawigację satelitarną z dobrymi mapami ponieważ oznakowanie w wielu miejscach (a w zasadzie jego brak) sprawia, że łatwo się pogubić.

Zobacz też: Samochodem do Niemiec

Przejazd autostradami i innymi drogami jest w Rumunii płatny. Opłatę uiszczamy kupując winietkę (rovignette), którą bez problemu dostaniemy na poczcie i na stacjach benzynowych koncernu Petrom. Cena winiety jest uzależniona od kilku czynników, m. in emisji spalin i czasu pobytu. Dodatkowo płatne są przejazdy przez niektóre mosty  (np. Giurgiu-Ruse na granicy z Bułgarią - 6 euro).

Ceny winiet w Rumunii:
7-dniowa: 3 euro
30-dniowa: 7 euro
mandat za brak winiety: 4500 RON

Na co zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że tolerancja na alkohol w Rumunii jest zerowa, dlatego wypicie jakiegokolwiek trunku wyklucza nas z prowadzenia auta. Rumuńscy policjanci są niezwykle restrykcyjni jeśli chodzi o zagarnicznych turystów, możemy również zostać zatrzymani do rutynowej kontroli. Na granicy rumuńsko-bułgarskiej nadal spędza się sporo czasu a opłaty za prom (Calafat-Vidin) są wysokie: 17 euro za samochód i 3 euro od osoby. Podczas jazdy po rumuńskich drogach należy mieć się na baczności i uważać na duże dziury, które mogą uszkodzić oponę a nawet zawieszenie. Na mniej uszczęszczanych drogach, asfalt potrafi skończyć się bez zapowiedzi, nagle przechodząc w polną drogę.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Rumunii*:

apteczka
gaśnica
trójkąt ostrzegawczy
*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Zobacz też: Samochodem do Austrii

Ceny paliw:

95: 5,30 RON
98: 5,75 RON
ON: 5,30 RON
LPG: 2,45 RON
Obecnie z zatankowaniem LPG nie ma w Rumunii większych problemów. Gaz znajdziemy na większości markowych stacji (LUKOIL) jak również na małych prywatnych stacjach.

Przykładowa wysokość mandatów:

niezapięte pasy: 195 RON
przekroczenie prędkości: od 235 do 780 RON
przejechanie na czerwonym świetle: do 195 RON
jazda pod wpływem alkoholu: 780 RON

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 112
policja: 955
pogotowie: 961
straż pożarna: 981
pomoc drogowa: 021 222 2222

Zobacz też: Samochodem do Grecji

Polska placówka dyplomatyczna
Ambasada RP w Rumunii
Aleea Alexandru 23, 011821 Bukareszt
tel: +40 21 308 22 00
www.bukareszt.polemb.net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA