REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak korzystać z pokładowych źródeł energii elektrycznej na biwaku?

Jakubowski Ryszard
Akumulator w samochodzie może być znakomitym źródłem energii elektrycznej.
Akumulator w samochodzie może być znakomitym źródłem energii elektrycznej.

REKLAMA

REKLAMA

Akumulator w samochodzie może być znakomitym źródłem energii elektrycznej, przydatnej do oświetlenia wnętrza namiotu lub przestrzeni przed nim na biwaku.

W tym celu wystarczy zwykła, pomocnicza warsztatowa lampa przenośna, jaką zawsze warto mieć w samochodzie na wypadek awarii. Lampa ta ma dość długi przewód umożliwiający korzystanie z niej nawet w odległości kilku metrów od auta. Końcówki przewodu są wyposażone w krokodylki, które zapina się na klemach (biegunowość nie ma znaczenia) lub we wtyczkę w formie zapalniczki elektrycznej, którą wciska się w odpowiednie gniazdo.

REKLAMA

Zobacz też: Nowa Jetta podbiła USA

REKLAMA

Aby zbyt szybko nie rozładować akumulatora, trzeba w lampie zastosować żarówkę o możliwie małej mocy. Zwykle wystarczy żarówka 5 lub 10 W. Trzeba pamiętać, że w pełni naładowany akumulator 45 Ah zostanie całkowicie rozładowany przez żarówkę 21 W w ciągu około 30 godzin, zaś przez żarówkę 5 W aż po około 90 godzinach nieprzerwanego świecenia.

Lepszym rozwiązaniem są lampy biwakowe z przetwornicami i neonówkami, dostosowane do zasilania z pokładowej sieci samochodowej (z gniazda zapalniczki). Co prawda pobierają one prawie trzykrotnie więcej prądu, niż żarówka 5 W, ale za to dostarczają nieco więcej światła, niż dwie żarówki 21 W. Wadą niektórych z nich (tańszych) jest wytwarzanie przez przetwornicę zakłóceń elektromagnetycznych, słyszanych w radio na zakresach AM i - bardzo rzadko - na zakresie FM, bardzo trudnych do wyeliminowania. Niektóre z lamp biwakowych wymagają także zachowania właściwej biegunowości – odwrotnie podłączone nie będą świeciły.

Zobacz też: Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z przenośnych lamp samochodowych LED, które dostarczają bardzo silne światło przy znikomo małym poborze prądu z akumulatora. Lampa taka o sile światła porównywalnej z siłą dobrej neonówki biwakowej pobiera z akumulatora prąd rzędu 0,2 – 0,3 A, czyli nieco mniej niż, najsłabsza z samochodowych żarówek. Aby nastąpiło całkowite rozładowanie przez nią akumulatora 45 Ah potrzeba około 150 godzin świecenia, co odpowiada 30 dniom po 5 godzin świecenia każdego dnia.

Nie zachodzi więc najmniejsza obawa, że w akumulatorze zabraknie energii, niezbędnej do uruchomienia silnika przed powrotem do domu. Wadą lamp z diodami elektroluminescencyjnymi jest ich obecna cena, która ma na szczęście tendencję do stałego choć wolnego opadania oraz konieczność zachowania prawidłowej biegunowości podłączenia. W przypadku pomylenia biegunów lampa nie zaświeci się, ale można nie obawiać się, że zostanie przez to uszkodzona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA