REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak korzystać z pokładowych źródeł energii elektrycznej na biwaku?

Jakubowski Ryszard
Akumulator w samochodzie może być znakomitym źródłem energii elektrycznej.
Akumulator w samochodzie może być znakomitym źródłem energii elektrycznej.

REKLAMA

REKLAMA

Akumulator w samochodzie może być znakomitym źródłem energii elektrycznej, przydatnej do oświetlenia wnętrza namiotu lub przestrzeni przed nim na biwaku.

W tym celu wystarczy zwykła, pomocnicza warsztatowa lampa przenośna, jaką zawsze warto mieć w samochodzie na wypadek awarii. Lampa ta ma dość długi przewód umożliwiający korzystanie z niej nawet w odległości kilku metrów od auta. Końcówki przewodu są wyposażone w krokodylki, które zapina się na klemach (biegunowość nie ma znaczenia) lub we wtyczkę w formie zapalniczki elektrycznej, którą wciska się w odpowiednie gniazdo.

REKLAMA

Zobacz też: Nowa Jetta podbiła USA

REKLAMA

Aby zbyt szybko nie rozładować akumulatora, trzeba w lampie zastosować żarówkę o możliwie małej mocy. Zwykle wystarczy żarówka 5 lub 10 W. Trzeba pamiętać, że w pełni naładowany akumulator 45 Ah zostanie całkowicie rozładowany przez żarówkę 21 W w ciągu około 30 godzin, zaś przez żarówkę 5 W aż po około 90 godzinach nieprzerwanego świecenia.

Lepszym rozwiązaniem są lampy biwakowe z przetwornicami i neonówkami, dostosowane do zasilania z pokładowej sieci samochodowej (z gniazda zapalniczki). Co prawda pobierają one prawie trzykrotnie więcej prądu, niż żarówka 5 W, ale za to dostarczają nieco więcej światła, niż dwie żarówki 21 W. Wadą niektórych z nich (tańszych) jest wytwarzanie przez przetwornicę zakłóceń elektromagnetycznych, słyszanych w radio na zakresach AM i - bardzo rzadko - na zakresie FM, bardzo trudnych do wyeliminowania. Niektóre z lamp biwakowych wymagają także zachowania właściwej biegunowości – odwrotnie podłączone nie będą świeciły.

Zobacz też: Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z przenośnych lamp samochodowych LED, które dostarczają bardzo silne światło przy znikomo małym poborze prądu z akumulatora. Lampa taka o sile światła porównywalnej z siłą dobrej neonówki biwakowej pobiera z akumulatora prąd rzędu 0,2 – 0,3 A, czyli nieco mniej niż, najsłabsza z samochodowych żarówek. Aby nastąpiło całkowite rozładowanie przez nią akumulatora 45 Ah potrzeba około 150 godzin świecenia, co odpowiada 30 dniom po 5 godzin świecenia każdego dnia.

Nie zachodzi więc najmniejsza obawa, że w akumulatorze zabraknie energii, niezbędnej do uruchomienia silnika przed powrotem do domu. Wadą lamp z diodami elektroluminescencyjnymi jest ich obecna cena, która ma na szczęście tendencję do stałego choć wolnego opadania oraz konieczność zachowania prawidłowej biegunowości podłączenia. W przypadku pomylenia biegunów lampa nie zaświeci się, ale można nie obawiać się, że zostanie przez to uszkodzona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

REKLAMA

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

REKLAMA

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA