REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Bułgarii

Bułgaria po wielu latach latach
Bułgaria po wielu latach latach "zapomnienia" znowu stała się popularnym miejscem odpoczynku Polaków.

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem do Bułgarii należy wiedzieć, jakie wyposażenie samochodu jest wymagane przez władze, znać ograniczenia prędkości oraz wysokości kar za przewinienia drogowe. W Bułgarii obowiązuje system winietek – czyli naklejek na szyby, które pozwalają na czasowe poruszanie się po drogach.

Jak dojechać z Polski?

REKLAMA

Najbezpieczniejszą drogą jest droga przez Słowację, Węgry i Rumunię. Przejazd takiej trasy zajmuje nam ok. 36 godzin. Granicę ze Słowacją przekraczamy w Barwinku. Przez  Słowację przejeżdżamy przez Koszyce, następnie dostajemy się na teren Węgier i tamże, mijamy Miskolic i Debrecen. Owa trasa w Słowacji omija autostrady i drogi ekspresowe, przez co oszczędzamy na kupnie winietki. Granicę z Rumunią przekraczamy w Artand-Bors. W Rumunii w przeciwieństwie do Słowacji i Węgier, będziemy musieli poddać się bardziej drobiazgowej kontroli, ponieważ nie jest ona w strefie Schengen.

W Rumunii jedziemy drogą nr.1 na podstawie winiety, którą można zakupić na granicy (7 euro). Jedziemy przez Izvoru Crisului Korosto, następnie autostradą A3 na Turdę, a po zjeździe z autostrady znów drogą nr.1 na Sebes.

Zobacz też: Samochodem do Holandii

REKLAMA

Ostatni odcinek rumuńskiej trasy to przejazd znów do drogi nr 7 w kierunku Rm. Valcea, a następnie dojechanie na autostradę PITESTI - BUCURESTI. Pozniej zostanie nam tylko dojechanie do Century i jesteśmy już na granicy z Bułgarią - Giurgiu/Ruse. W Bułgarii kupujemy winietę w cenie 5 euro za tydzień i bez problemu dojeżdżamy do obranego kurortu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Druga możliwość dojazdu do Bułgarii wiedzie przez Słowację, Ukrainę, Rumunię. Odległość do Bułgarii to ok. 1600 km. Ten rodzaj trasy jest mniej polecany ze względu na drobiazgową kontrolę i długie oczekiwanie na granicy ukraińskiej.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę Bułgarii wystarczy wylegitymować się paszportem bądź dowodem osobistym. Na terenie Bułgarii obowiązuje obowiązek meldunkowy, którego należy dokonać w ciągu 24 godzin. Należy w nim zawrzeć cel i tymczasowy adres pobytu. Za brak wypełnienia tego formularza grożą grzywny. Nie obejmuje on osób, które przejeżdżają tranzytem przez Bułgarię, jeśli nie przekracza on 24 godzin. Jeżeli wjeżdżamy do Bułgarii pożyczonym samochodem, musimy mieć pozwolenie od właściciela przetłumaczone na język bułgarski i do tego poświadczone notarialnie. W kwestii ubezpieczeń – to wymagane jest OC i zdrowotne.

Zobacz też: Wyjazd samochodem do Norwegii

Przepisy drogowe i wyposażenie auta

Każdy kraj europejski wymaga od nas innego wyposażenia pojazdu, za którego brak drogówka wyciąga nieprzyjemne konsekwencje w postaci mandatu. W Bułgarii w naszym samochodzie podczas podróży musi znaleźć się apteczka pierwszej pomocy wraz z parą gumowych rękawic, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Obowiązkowe jest posiadanie odblaskowych kamizelek bezpieczeństwa, których należy używać podczas opuszczania pojazdu w sytuacjach zagrożenia na terenie niezabudowanym. Podróż z dzieckiem do lat 12 wiąże się z zakazem przewozu naszych pociech na przednim fotelu dla pasażera. Muszą być za to przewożone w specjalnie dopasowanych do ich rozmiarów fotelikach dziecięcych.

Ograniczenia prędkośći

Ograniczenia prędkości na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h

na autostradach – 130 km/h

na pozostałych rodzajach dróg – 90 km/h.

Samochody z przyczepą muszą ograniczyć prędkość na autostradach do 100 km/h, a na innych drogach do 70 km/h.

Zobacz też: Samochodem do Czech

Limity zawartości alkoholu we krwi

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Bułgarskie prawo przewiduje konkretne kary rosnące w raz ze wzrostem poziomu alkoholu we krwi.

Jeżeli w naszej krwi znajduje się od 0,05 do 0,12 promila to grozi nam grzywna od 200 do 500 BGN (od 400 do 1000 PLN) i zatrzymanie prawa jazdy od miesiąca nawet do roku. Przy ponownym popełnieniu wykroczenia zapłacimy od 1000 do 2000 BGN i nasze prawo jazdy może zostać zatrzymane na okres od 1 do 3 lat. Kara więzienia stosowana jest w razie spowodowania wypadku i zatrzymania prawa jazdy.

Zobacz też: Samochodem do Szwajcarii

Winiety

Na autostradach i drogach obowiązuje system winietek – czyli opłat w formie naklejek, której jedną warstwę umieszcza się w prawym rogu przedniej szyby, drugą natomiast – zachowuje się do kontroli. Można ją kupić na stacjach benzynowych bądź w na stronach internetowych. Tygodniowa kosztuje – 5 euro, miesięczna – 13, a roczna 34 euro.

Przykładowe kary za wykroczenia drogowe

80 BGN za nieprawidłowe parkowanie czy zatrzymanie

przejazd na czerwonym świetle – 60 BGN

przekroczenie prędkości od 10 do 250 BGN oraz zatrzymanie prawa jazdy od 1-3 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

REKLAMA