REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Bułgarii

Bułgaria po wielu latach latach
Bułgaria po wielu latach latach "zapomnienia" znowu stała się popularnym miejscem odpoczynku Polaków.

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem do Bułgarii należy wiedzieć, jakie wyposażenie samochodu jest wymagane przez władze, znać ograniczenia prędkości oraz wysokości kar za przewinienia drogowe. W Bułgarii obowiązuje system winietek – czyli naklejek na szyby, które pozwalają na czasowe poruszanie się po drogach.

Jak dojechać z Polski?

REKLAMA

Najbezpieczniejszą drogą jest droga przez Słowację, Węgry i Rumunię. Przejazd takiej trasy zajmuje nam ok. 36 godzin. Granicę ze Słowacją przekraczamy w Barwinku. Przez  Słowację przejeżdżamy przez Koszyce, następnie dostajemy się na teren Węgier i tamże, mijamy Miskolic i Debrecen. Owa trasa w Słowacji omija autostrady i drogi ekspresowe, przez co oszczędzamy na kupnie winietki. Granicę z Rumunią przekraczamy w Artand-Bors. W Rumunii w przeciwieństwie do Słowacji i Węgier, będziemy musieli poddać się bardziej drobiazgowej kontroli, ponieważ nie jest ona w strefie Schengen.

W Rumunii jedziemy drogą nr.1 na podstawie winiety, którą można zakupić na granicy (7 euro). Jedziemy przez Izvoru Crisului Korosto, następnie autostradą A3 na Turdę, a po zjeździe z autostrady znów drogą nr.1 na Sebes.

Zobacz też: Samochodem do Holandii

REKLAMA

Ostatni odcinek rumuńskiej trasy to przejazd znów do drogi nr 7 w kierunku Rm. Valcea, a następnie dojechanie na autostradę PITESTI - BUCURESTI. Pozniej zostanie nam tylko dojechanie do Century i jesteśmy już na granicy z Bułgarią - Giurgiu/Ruse. W Bułgarii kupujemy winietę w cenie 5 euro za tydzień i bez problemu dojeżdżamy do obranego kurortu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Druga możliwość dojazdu do Bułgarii wiedzie przez Słowację, Ukrainę, Rumunię. Odległość do Bułgarii to ok. 1600 km. Ten rodzaj trasy jest mniej polecany ze względu na drobiazgową kontrolę i długie oczekiwanie na granicy ukraińskiej.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę Bułgarii wystarczy wylegitymować się paszportem bądź dowodem osobistym. Na terenie Bułgarii obowiązuje obowiązek meldunkowy, którego należy dokonać w ciągu 24 godzin. Należy w nim zawrzeć cel i tymczasowy adres pobytu. Za brak wypełnienia tego formularza grożą grzywny. Nie obejmuje on osób, które przejeżdżają tranzytem przez Bułgarię, jeśli nie przekracza on 24 godzin. Jeżeli wjeżdżamy do Bułgarii pożyczonym samochodem, musimy mieć pozwolenie od właściciela przetłumaczone na język bułgarski i do tego poświadczone notarialnie. W kwestii ubezpieczeń – to wymagane jest OC i zdrowotne.

Zobacz też: Wyjazd samochodem do Norwegii

Przepisy drogowe i wyposażenie auta

Każdy kraj europejski wymaga od nas innego wyposażenia pojazdu, za którego brak drogówka wyciąga nieprzyjemne konsekwencje w postaci mandatu. W Bułgarii w naszym samochodzie podczas podróży musi znaleźć się apteczka pierwszej pomocy wraz z parą gumowych rękawic, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Obowiązkowe jest posiadanie odblaskowych kamizelek bezpieczeństwa, których należy używać podczas opuszczania pojazdu w sytuacjach zagrożenia na terenie niezabudowanym. Podróż z dzieckiem do lat 12 wiąże się z zakazem przewozu naszych pociech na przednim fotelu dla pasażera. Muszą być za to przewożone w specjalnie dopasowanych do ich rozmiarów fotelikach dziecięcych.

Ograniczenia prędkośći

Ograniczenia prędkości na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h

na autostradach – 130 km/h

na pozostałych rodzajach dróg – 90 km/h.

Samochody z przyczepą muszą ograniczyć prędkość na autostradach do 100 km/h, a na innych drogach do 70 km/h.

Zobacz też: Samochodem do Czech

Limity zawartości alkoholu we krwi

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Bułgarskie prawo przewiduje konkretne kary rosnące w raz ze wzrostem poziomu alkoholu we krwi.

Jeżeli w naszej krwi znajduje się od 0,05 do 0,12 promila to grozi nam grzywna od 200 do 500 BGN (od 400 do 1000 PLN) i zatrzymanie prawa jazdy od miesiąca nawet do roku. Przy ponownym popełnieniu wykroczenia zapłacimy od 1000 do 2000 BGN i nasze prawo jazdy może zostać zatrzymane na okres od 1 do 3 lat. Kara więzienia stosowana jest w razie spowodowania wypadku i zatrzymania prawa jazdy.

Zobacz też: Samochodem do Szwajcarii

Winiety

Na autostradach i drogach obowiązuje system winietek – czyli opłat w formie naklejek, której jedną warstwę umieszcza się w prawym rogu przedniej szyby, drugą natomiast – zachowuje się do kontroli. Można ją kupić na stacjach benzynowych bądź w na stronach internetowych. Tygodniowa kosztuje – 5 euro, miesięczna – 13, a roczna 34 euro.

Przykładowe kary za wykroczenia drogowe

80 BGN za nieprawidłowe parkowanie czy zatrzymanie

przejazd na czerwonym świetle – 60 BGN

przekroczenie prędkości od 10 do 250 BGN oraz zatrzymanie prawa jazdy od 1-3 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

REKLAMA

Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

REKLAMA