Podróż samochodem do Luksemburga
REKLAMA
REKLAMA
Jak dojechać z Polski?
Proponujemy trzy rodzaje trasy. Pierwsza z nich to przekroczenie granicy w Zgorzelcu, następnie podróż do Erfurtu, Giesen i Koblenz. Następnie dojeżdżamy do Luksemburga. Druga opcja to droga przez Poznań, Berlin, Hanower, Kolonię. Istnieje możliwość modyfikacji tej trasy i pojechanie przez Lipsk, Erfurt i Giesen. Bez względu na wybór trasy przejazd z Polski do Luksemburga zajmie nam ok. 14-16 godzin. W Niemczech i Luksemburgu podróżowanie autostradami jest bezpłatne, dlatego musimy wziąć pod uwagę tylko koszty paliwa.
REKLAMA
Przepisy drogowe
Do bezwizowego pobytu na terenie Luksemburga do 90 dni potrzebny jest nam ważny paszport lub dowód osobisty. W Luksemburg wymaganym wyposażeniem samochodu jest trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka. Ponadto obowiązkowa jest jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach.
Zobacz również: Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?
Dozwolone wymiary pojazdu:
- wysokość – 4,0 m
- szerokość – 2,5 m
- długość – 16,5 m
Ograniczenie prędkości na ternie zabudowanym wynosi 50 km/h. Na autostradach ograniczenie to 130 km/h, tylko w przypadku złych warunków atmosferycznych spada do 110 km/h. Na pozostałych drogach, maksymalna prędkość z jaką możemy jechać to 90 km/h.
Jazda samochodem zimą
REKLAMA
Na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h, pozostałe drogi 60 km/h. Opony okolcowane mogą być używane w okresie od 1 grudnia do 31 marca. Z tyłu samochodu musi być naklejona plakietka o ograniczeniu prędkości. W czasie opadów śniegu oraz w razie oblodzenia nawierzchni drogi dozwolone jest używanie przeciwślizgowych łańcuchów.
Jazda na światłach mijania na terenie zabudowanym jest obowiązkowe tylko w nocy. Światła dzienne muszą być używane przez 24 godzin na dobę. Jeżeli widoczność jest ograniczona do 100 metrów to wówczas musimy używać świateł mijania.
Dzieci poniżej 12 roku życia i poniżej 1,50 cm wzrostu nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu, o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik lub system zabezpieczający. Jeżeli dziecko jest poniżej 1,50 cm wzrostu to, a na tylnym siedzeniu nie ma fotelika to należy przypiać je pasami w partii brzusznej.
Zobacz również: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,05%. W zależności od ilości alkoholu we krwi, stosuje się surowszy wymiar kary dla pijanych kierowców :
- od 0,05 do 0,08% : grozi za to 145 Euro + 2 punkty karne
- od 0,08 do 0,12% grozi za to maks.1250 Euro + 2 punkty karne
- powyżej 0,12% : grozi za to maks.10000 Euro + 4 punkty karne; ponadto sąd wydaje orzeczenie o okresie aresztu i zatrzymania prawa jazdy.
Przedstawiamy przykładowa wysokość mandatów, które pobierane są na miejscu.
- nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 49,00 Euro + 1 punkt karny
- przekroczenie prędkości, prowadzenie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu innych użytkowników drogi, przejazd na czerwonym świetle
- od 49 do 145 Euro + 2 punkty karne
- wymuszanie pierwszeństwa, jazda na <łysych> oponach – 145 Euro + 2 punkty karne
- nieprawidłowe parkowanie – od 24 do 49 Euro
REKLAMA
REKLAMA