Samochodem do Hiszpanii
REKLAMA
REKLAMA
Jak dojechać samochodem do Hiszpanii?
Podróż samochodem do Hiszpanii zajmuje około doby, zaleca się zaplanowanie przejazdu z noclegiem. Najszybsza droga do stolicy Hiszpanii – Madrytu wiedzie przez Niemcy i Francję. Przejeżdżamy przez stolicę Niemiec – Berlin, następnie kierujemy się autostradą nr. 9 w stronę Nurnberg, przekraczając granicę z Francją. We Francji kierujemy się autostradą A36 (E54/E60). Nastepnie obieramy kierunek na Beaune drogą A31 oraz A6 (E15/E21). Dalsza cześć przejazdu przez Francję to zjazd w Lyonie na autostradę A7 (E15) i podążanie na południe do Avignion. Później zjeżdżamy na A9 (E15) w kierunku Perpignan i Hiszpanii. Po przekroczeniu granicy udajemy się w kierunku Madrytu.
REKLAMA
Zobacz też: Samochodem na Słowację
W Niemczech przemierzanie autostrad i dróg ekspresowych jest wciąż bezpłatne. We Francji opłaty za przejazd autostradami wahają się od 2 do 16 euro. W Hiszpanii większość autostrad jest płatnych i przejazd nimi to koszt od 2 do 5 euro. Wyjątkiem jest autostrada AP1 Burgos-Arminon (Victoria), za którą należy uiścić opłatę w wysokości ok 12 euro.
Są też oczywiście alternatywne trasy, polecamy jednak przejazd przez Niemcy ze względu na doskonałą sieć darmowych autostrad.
Podstawowe przepisy i przepisy drogowe w Hiszpanii
Do 90 dni na terenie Hiszpanii możemy przebywać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Jeżeli wybieramy się samochodem do Hiszpanii, warto zabrać ze sobą dodatkowe wyposażenie (choć konwencja wiedeńska określa, że wyposażenie pojazdu powinno być zgodne z wymogami kraju rejestracji) , które wymagane jest w tym kraju. Niezbędny jest trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, oraz z narzędzia, konieczne do wymiany kół. Zalecamy także posiadanie apteczki, kompletu żarówek zapasowych gaśnicy i zabezpieczenia antywłamaniowego. Samochód musi mieć również 2 lusterka wsteczne zapewniające widoczność na co najmniej 50 metrów. Zaś głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm.
Zobacz również: Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?
REKLAMA
Należy również posiadać kamizelkę odblaskową tzw. „salva-vita”. Podczas opuszczania pojazdu poza teren zabudowanym np. w razie awarii, kierowca oraz pasażer musi poruszać się w niej, w celu bycia widocznym dla innych użytkowników drogi. W Hiszpanii obowiązuje zakaz instalowania urządzeń antyradarowych oraz urządzeń z monitorami tj. DVD, które mogłyby rozpraszać kierowcę. Jak w większości krajów europejskich nie wolno nam rozmawiać przez telefon komórkowy podczas jazdy, jeśli nie posiadamy zestawu głośnomówiącego.
Światła mijania muszą być włączone podczas jazdy nocnej po autostradach i drogach szybkiego ruchu. W nocy można używać także świateł pozycyjnych – zarówno w terenie zabudowanym jak i na drogach jednopasmowych. W tunelach także obowiązuje nas używanie świateł mijania.
Zobacz również: Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje
Nasz samochód nie może też przekraczać::
- 4,0 metry : wysokości
- 2,50 : szerokości
- 18,75 : długości zespołu pojazdów
Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych na terenie niezabudowanym wynosi 50 km/h, 90 – na drogach ekspresowych i autostradach, 80 – na drogach o więcej niż 1 pasie ruchu oraz 70 km/h na drogach zwykłych.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,05% (pół promila). Jeżeli zostaniemy przyłapani na jeździe po pijanemu to grozi nam grzywna od 301 do 600 euro oraz zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 4 lat tudzież karą aresztu od 8 do 12 tygodni (i 4 do 6 punktów karnych).
Zobacz też: Tłumacz hiszpańskich dań
Warto zapoznać się z taryfikatorem mandatów obowiązującym w Hiszpanii:
- przekroczenie prędkości – od 301 do 900 i/lub zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 do 3 miesięcy (4-6 pkt. karnych)
- przekroczenie prędkości o 60 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h w terenie niezabudowanym – od 360 do 72000 Euro, w zależności od przychodów kierowcy*),
- niebezpieczne prowadzenie pojazdu – kara aresztu od 6 do 24 miesięcy i zatrzymanie prawa jazdy na oktres od 1 do 6 miesięcy
Pamiętajmy, że obcokrajowcy muszą płacić mandaty na miejscu. W przeciwnym razie, policja może skonfiskować pojazd do momentu uregulowania należności.
Zobacz też: Polsko-hiszpański rejestr produktów żywnościowych
REKLAMA
REKLAMA