REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Hiszpanii

Kajetan Puszek
Jeżeli wybieramy się samochodem do Hiszpanii, musimy posiadać odpowiednie wyposażenie naszego samochodu, które wymagane jest w tym kraju Fot. Fotolia
Jeżeli wybieramy się samochodem do Hiszpanii, musimy posiadać odpowiednie wyposażenie naszego samochodu, które wymagane jest w tym kraju Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oto poradnik dotyczący wyjazdu samochodem do Hiszpanii. Przedstawiamy trasy i koszty, podstawowe informacje odnośnie przepisów prawa ruchu drogowego oraz adresy polskich placówek dyplomatycznych w Hiszpanii.

Jak dojechać samochodem do Hiszpanii?

Podróż samochodem do Hiszpanii zajmuje około doby, zaleca się zaplanowanie przejazdu z noclegiem. Najszybsza droga do stolicy Hiszpanii – Madrytu wiedzie przez Niemcy i Francję. Przejeżdżamy przez stolicę Niemiec – Berlin, następnie kierujemy się autostradą nr. 9 w stronę Nurnberg, przekraczając granicę z Francją. We Francji kierujemy się autostradą A36 (E54/E60). Nastepnie obieramy kierunek na Beaune drogą A31 oraz A6 (E15/E21). Dalsza cześć przejazdu przez Francję to zjazd w Lyonie na autostradę A7 (E15) i podążanie na południe do Avignion. Później zjeżdżamy na A9 (E15) w kierunku Perpignan i Hiszpanii. Po przekroczeniu granicy udajemy się w kierunku Madrytu.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem na Słowację

W Niemczech przemierzanie autostrad i dróg ekspresowych jest wciąż bezpłatne. We Francji opłaty za przejazd autostradami wahają się od 2 do 16 euro. W Hiszpanii większość autostrad jest płatnych i przejazd nimi to koszt od 2 do 5 euro. Wyjątkiem jest autostrada AP1 Burgos-Arminon (Victoria), za którą należy uiścić opłatę w wysokości ok 12 euro.

Są też oczywiście alternatywne trasy, polecamy jednak przejazd przez Niemcy ze względu na doskonałą sieć darmowych autostrad.

Podstawowe przepisy i przepisy drogowe w Hiszpanii

Do 90 dni na terenie Hiszpanii możemy przebywać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Jeżeli wybieramy się samochodem do Hiszpanii, warto zabrać ze sobą dodatkowe wyposażenie (choć konwencja wiedeńska określa, że wyposażenie pojazdu powinno być zgodne z wymogami kraju rejestracji) , które wymagane jest w tym kraju. Niezbędny jest trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, oraz z narzędzia, konieczne do wymiany kół. Zalecamy także posiadanie apteczki, kompletu żarówek zapasowych gaśnicy i zabezpieczenia antywłamaniowego. Samochód musi mieć również 2 lusterka wsteczne zapewniające widoczność na co najmniej 50 metrów. Zaś głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

REKLAMA

Należy również posiadać kamizelkę odblaskową tzw. „salva-vita”. Podczas opuszczania pojazdu poza teren zabudowanym np. w razie awarii, kierowca oraz pasażer musi poruszać się w niej, w celu bycia widocznym dla innych użytkowników drogi. W Hiszpanii obowiązuje zakaz instalowania urządzeń antyradarowych oraz urządzeń z monitorami tj. DVD, które mogłyby rozpraszać kierowcę. Jak w większości krajów europejskich nie wolno nam rozmawiać przez telefon komórkowy podczas jazdy,  jeśli nie posiadamy zestawu głośnomówiącego.

Światła mijania muszą być włączone podczas jazdy nocnej po autostradach i drogach szybkiego ruchu. W nocy można używać także świateł pozycyjnych – zarówno w terenie zabudowanym jak i na drogach jednopasmowych. W tunelach także obowiązuje nas używanie świateł mijania.

Zobacz również: Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Nasz samochód nie może też przekraczać::

  • 4,0 metry : wysokości
  • 2,50  : szerokości
  • 18,75 : długości zespołu pojazdów

Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych na terenie niezabudowanym wynosi 50 km/h, 90 – na drogach ekspresowych i autostradach, 80 – na drogach o więcej niż 1 pasie ruchu oraz 70 km/h na drogach zwykłych.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,05% (pół promila). Jeżeli zostaniemy przyłapani na jeździe po pijanemu to grozi nam grzywna od 301 do 600 euro oraz zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 4 lat tudzież karą aresztu od 8 do 12 tygodni (i 4 do 6 punktów karnych).

Zobacz też: Tłumacz hiszpańskich dań

Warto zapoznać się z taryfikatorem mandatów obowiązującym w Hiszpanii:

  • przekroczenie prędkości – od 301 do 900 i/lub zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 do 3 miesięcy (4-6 pkt. karnych)
  • przekroczenie prędkości o 60 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h w terenie niezabudowanym – od 360 do 72000 Euro, w zależności od przychodów kierowcy*),
  • niebezpieczne prowadzenie pojazdu – kara aresztu od 6 do 24 miesięcy i zatrzymanie prawa jazdy na oktres od 1 do 6 miesięcy

Pamiętajmy, że obcokrajowcy muszą płacić mandaty na miejscu. W przeciwnym razie, policja może skonfiskować pojazd do momentu uregulowania należności.

Zobacz też: Polsko-hiszpański rejestr produktów żywnościowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA