REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Hiszpanii

Kajetan Puszek
Jeżeli wybieramy się samochodem do Hiszpanii, musimy posiadać odpowiednie wyposażenie naszego samochodu, które wymagane jest w tym kraju Fot. Fotolia
Jeżeli wybieramy się samochodem do Hiszpanii, musimy posiadać odpowiednie wyposażenie naszego samochodu, które wymagane jest w tym kraju Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oto poradnik dotyczący wyjazdu samochodem do Hiszpanii. Przedstawiamy trasy i koszty, podstawowe informacje odnośnie przepisów prawa ruchu drogowego oraz adresy polskich placówek dyplomatycznych w Hiszpanii.

Jak dojechać samochodem do Hiszpanii?

Podróż samochodem do Hiszpanii zajmuje około doby, zaleca się zaplanowanie przejazdu z noclegiem. Najszybsza droga do stolicy Hiszpanii – Madrytu wiedzie przez Niemcy i Francję. Przejeżdżamy przez stolicę Niemiec – Berlin, następnie kierujemy się autostradą nr. 9 w stronę Nurnberg, przekraczając granicę z Francją. We Francji kierujemy się autostradą A36 (E54/E60). Nastepnie obieramy kierunek na Beaune drogą A31 oraz A6 (E15/E21). Dalsza cześć przejazdu przez Francję to zjazd w Lyonie na autostradę A7 (E15) i podążanie na południe do Avignion. Później zjeżdżamy na A9 (E15) w kierunku Perpignan i Hiszpanii. Po przekroczeniu granicy udajemy się w kierunku Madrytu.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem na Słowację

W Niemczech przemierzanie autostrad i dróg ekspresowych jest wciąż bezpłatne. We Francji opłaty za przejazd autostradami wahają się od 2 do 16 euro. W Hiszpanii większość autostrad jest płatnych i przejazd nimi to koszt od 2 do 5 euro. Wyjątkiem jest autostrada AP1 Burgos-Arminon (Victoria), za którą należy uiścić opłatę w wysokości ok 12 euro.

Są też oczywiście alternatywne trasy, polecamy jednak przejazd przez Niemcy ze względu na doskonałą sieć darmowych autostrad.

Podstawowe przepisy i przepisy drogowe w Hiszpanii

Do 90 dni na terenie Hiszpanii możemy przebywać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Jeżeli wybieramy się samochodem do Hiszpanii, warto zabrać ze sobą dodatkowe wyposażenie (choć konwencja wiedeńska określa, że wyposażenie pojazdu powinno być zgodne z wymogami kraju rejestracji) , które wymagane jest w tym kraju. Niezbędny jest trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, oraz z narzędzia, konieczne do wymiany kół. Zalecamy także posiadanie apteczki, kompletu żarówek zapasowych gaśnicy i zabezpieczenia antywłamaniowego. Samochód musi mieć również 2 lusterka wsteczne zapewniające widoczność na co najmniej 50 metrów. Zaś głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

REKLAMA

Należy również posiadać kamizelkę odblaskową tzw. „salva-vita”. Podczas opuszczania pojazdu poza teren zabudowanym np. w razie awarii, kierowca oraz pasażer musi poruszać się w niej, w celu bycia widocznym dla innych użytkowników drogi. W Hiszpanii obowiązuje zakaz instalowania urządzeń antyradarowych oraz urządzeń z monitorami tj. DVD, które mogłyby rozpraszać kierowcę. Jak w większości krajów europejskich nie wolno nam rozmawiać przez telefon komórkowy podczas jazdy,  jeśli nie posiadamy zestawu głośnomówiącego.

Światła mijania muszą być włączone podczas jazdy nocnej po autostradach i drogach szybkiego ruchu. W nocy można używać także świateł pozycyjnych – zarówno w terenie zabudowanym jak i na drogach jednopasmowych. W tunelach także obowiązuje nas używanie świateł mijania.

Zobacz również: Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Nasz samochód nie może też przekraczać::

  • 4,0 metry : wysokości
  • 2,50  : szerokości
  • 18,75 : długości zespołu pojazdów

Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych na terenie niezabudowanym wynosi 50 km/h, 90 – na drogach ekspresowych i autostradach, 80 – na drogach o więcej niż 1 pasie ruchu oraz 70 km/h na drogach zwykłych.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,05% (pół promila). Jeżeli zostaniemy przyłapani na jeździe po pijanemu to grozi nam grzywna od 301 do 600 euro oraz zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 4 lat tudzież karą aresztu od 8 do 12 tygodni (i 4 do 6 punktów karnych).

Zobacz też: Tłumacz hiszpańskich dań

Warto zapoznać się z taryfikatorem mandatów obowiązującym w Hiszpanii:

  • przekroczenie prędkości – od 301 do 900 i/lub zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 do 3 miesięcy (4-6 pkt. karnych)
  • przekroczenie prędkości o 60 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h w terenie niezabudowanym – od 360 do 72000 Euro, w zależności od przychodów kierowcy*),
  • niebezpieczne prowadzenie pojazdu – kara aresztu od 6 do 24 miesięcy i zatrzymanie prawa jazdy na oktres od 1 do 6 miesięcy

Pamiętajmy, że obcokrajowcy muszą płacić mandaty na miejscu. W przeciwnym razie, policja może skonfiskować pojazd do momentu uregulowania należności.

Zobacz też: Polsko-hiszpański rejestr produktów żywnościowych

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA