REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Czech

Subskrybuj nas na Youtube
Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat
Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając się do Czech, żeby np. zwiedzić Pragę, warto wiedzieć, jakie są zwyczaje oraz przepisy drogowe. Przedstawiamy podstawowe przepisy drogowe oraz regulacje, które należy poznać przed wyjazdem do Czech.

Jak dojechać samochodem do Czech?

10 dniowa winieta będzie nas kosztować 310 CK. Proponujemy trasę rozpoczynającą się z Warszawy E67/E75 przez Częstochowę i Katowice. Po przekroczeniu granicy kierujemy się autostradą nr 1 przez Ostrawę i Brno.

REKLAMA

Z zachodniej części Polski najlepiej jechać przez Liberec, następnie autostradą przez Mlada Boleslav aż do Pragi. Od strony Kudowy Zdroju trasa prowadzi przez Hradec Kralove, a następnie wjeżdżamy autostradą od Podibrady i później już prosto do Pragi.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Podstawowe przepisy, regulacje

Z racji obowiązywania strefy Schengen nie ma już formalnych granic pomiędzy Polską a Czechami, a dokumentem uprawniającym nas do legalnego przebywania w Czechach jest dowód osobisty, z minimalnie 6-miesięcznym terminem ważności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według czeskiego prawa obowiązkowym wyposażeniem aut na czeskich drogach są trójkąt ostrzegawczy, apteczka wraz z gumowymi rękawicami oraz komplet zapasowych żarówek i bezpieczników. Minimalna głębokość bieżnika opon to 1,6 mm. Ponadto pojazdy handlowe muszą mieć w swoim wyposażeniu kamizelkę odblaskową. Według unijnego prawa, samochód podczas wyjazdu do innego kraju w obrębie UE musi posiadać tylko to, co wymagane jest w kraju rejestracji, więc w teorii wystarczy nam minimum wymagane w Polsce. W rzeczywistości jednak policjanci często tego przepisu nie znają i wystawią nam mandat.

Zobacz też: Samochodem na narty: Słowacja

Dozwolone wymiary pojazdu to 4 metry wysokości, 2,5 szerokości, a maksymalna długość zespołu pojazdów wynosi 12 metrów (samochód plus przyczepa campingowa). Samochody osobowe mają ograniczenie do 50 km/h na terenie zabudowanym, na niezabudowanym muszą poruszać się z ograniczeniem do 90 km/h. Na autostradach natomiast obowiązuje ograniczenie do 130 km/h. Wyjątkiem mogą być znaki drogowe, które informują o innej prędkości.

Dopuszczalne prędkości w Czechach

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

80 km/h

80 km/h

Mamy obowiązek jazdy na włączonych światłach mijania przez 24 godziny na dobę przez cały rok. W przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości 2000 CZK. Pamiętajmy, że bezwzględne pierwszeństwo mają piesi na przejściach dla pieszych i są oni na pozycji uprzywilejowanej. Należy zwracać uwagę również na używanie kierunkowskazów podczas wyprzedzania rowerzystów. Policja wyczulona jest na parkowanie w miejscach przeznaczonych dla inwalidów. Czeskie prawo zakazuje używania urządzeń antyradarowych oraz rozmawiania przez telefon komórkowy podczas jazdy bez urządzenia głośnomówiącego. Podróżowanie z dzieckiem poniżej 150 cm i wadze do 36 kg wymaga zamontowania specjalnego fotelika, przystosowanego do jego wymiarów.

Zobacz również: Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

REKLAMA

Czesi nie są tolerancyjni dla pijanych kierowców. Podczas prowadzenia samochodu nie można mieć ani odrobiny alkoholu we krwi ( 0,00 promila). Za złamanie tego przepisu grozi grzywna. Na terenie Czech obowiązuje system punktów karnych, którego przekroczenie skutkuje zakazem prowadzenia samochodu na terenie tego kraju przez rok. Maksymalna liczba punktów karnych wynosi 12. Złamanie tego przepisu grozi grzywną od 25.000 do 30.000 CZK.   

Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat. Za używanie antyradarów dostaniemy 100 000 CZK, nieużywanie pasów bezpieczeństwa to 2000 CZK i 2 pkt. karne. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy skutkuje mandatem o wysokości 1000 CZK i 3 pkt. karnymi, natomiast przekroczenie prędkości będzie nas kosztować od 1.000 do 10.000 CZK i 5 punktów karnych.

Zobacz też: Samochodem na narty: Czechy

Ważne informacje

Warto znać podstawowe adresy do konsulatów czy placówek dyplomatycznych, co może pomóc w razie wypadku lub zagubienia dokumentów.

Ambasada RP
ul. Valdštejnská 8, 118 01 Praha 1
tel. 0-0420-257-099-500
fax. 0-0420-257-530-399
e-mail: ambrpczechy@mbox.vol.cz
strona www: www.ambpol.cz 

Wydział Konsularny
V úžlabině 14 100 00 Praha 10
tel. 00420.224.228.722 - 4
fax. 00420.2 24.227.320
e-mail: konspol@mbox.vol.cz 

Konsulat RP w Brnie
Konsul Honorowy: Petr Mrkývka
Kolište 13, 602 00 Brno, Republika Czeska
tel./fax. (00420) 545 534 268
e-mail: konsulatbrno@wp.pl 

Konsulat Generalny RP w Ostrawie
ul. Blahoslavova 4, 70100 Ostrava
tel. 00420.596.118.074, 76
fax. 00420.596.118.073
e-mail: konsulatrp.ostrawa@iol.cz
strona internetowa: http://konsulatrp.filus.edu.pl

Zobacz też: Jak jadają Czesi?

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

REKLAMA