REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Czech

Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat
Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając się do Czech, żeby np. zwiedzić Pragę, warto wiedzieć, jakie są zwyczaje oraz przepisy drogowe. Przedstawiamy podstawowe przepisy drogowe oraz regulacje, które należy poznać przed wyjazdem do Czech.

Jak dojechać samochodem do Czech?

10 dniowa winieta będzie nas kosztować 310 CK. Proponujemy trasę rozpoczynającą się z Warszawy E67/E75 przez Częstochowę i Katowice. Po przekroczeniu granicy kierujemy się autostradą nr 1 przez Ostrawę i Brno.

REKLAMA

Z zachodniej części Polski najlepiej jechać przez Liberec, następnie autostradą przez Mlada Boleslav aż do Pragi. Od strony Kudowy Zdroju trasa prowadzi przez Hradec Kralove, a następnie wjeżdżamy autostradą od Podibrady i później już prosto do Pragi.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Podstawowe przepisy, regulacje

Z racji obowiązywania strefy Schengen nie ma już formalnych granic pomiędzy Polską a Czechami, a dokumentem uprawniającym nas do legalnego przebywania w Czechach jest dowód osobisty, z minimalnie 6-miesięcznym terminem ważności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według czeskiego prawa obowiązkowym wyposażeniem aut na czeskich drogach są trójkąt ostrzegawczy, apteczka wraz z gumowymi rękawicami oraz komplet zapasowych żarówek i bezpieczników. Minimalna głębokość bieżnika opon to 1,6 mm. Ponadto pojazdy handlowe muszą mieć w swoim wyposażeniu kamizelkę odblaskową. Według unijnego prawa, samochód podczas wyjazdu do innego kraju w obrębie UE musi posiadać tylko to, co wymagane jest w kraju rejestracji, więc w teorii wystarczy nam minimum wymagane w Polsce. W rzeczywistości jednak policjanci często tego przepisu nie znają i wystawią nam mandat.

Zobacz też: Samochodem na narty: Słowacja

Dozwolone wymiary pojazdu to 4 metry wysokości, 2,5 szerokości, a maksymalna długość zespołu pojazdów wynosi 12 metrów (samochód plus przyczepa campingowa). Samochody osobowe mają ograniczenie do 50 km/h na terenie zabudowanym, na niezabudowanym muszą poruszać się z ograniczeniem do 90 km/h. Na autostradach natomiast obowiązuje ograniczenie do 130 km/h. Wyjątkiem mogą być znaki drogowe, które informują o innej prędkości.

Dopuszczalne prędkości w Czechach

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h

110 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

80 km/h

80 km/h

Mamy obowiązek jazdy na włączonych światłach mijania przez 24 godziny na dobę przez cały rok. W przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości 2000 CZK. Pamiętajmy, że bezwzględne pierwszeństwo mają piesi na przejściach dla pieszych i są oni na pozycji uprzywilejowanej. Należy zwracać uwagę również na używanie kierunkowskazów podczas wyprzedzania rowerzystów. Policja wyczulona jest na parkowanie w miejscach przeznaczonych dla inwalidów. Czeskie prawo zakazuje używania urządzeń antyradarowych oraz rozmawiania przez telefon komórkowy podczas jazdy bez urządzenia głośnomówiącego. Podróżowanie z dzieckiem poniżej 150 cm i wadze do 36 kg wymaga zamontowania specjalnego fotelika, przystosowanego do jego wymiarów.

Zobacz również: Jakie dokumenty są potrzebne podczas podróżowania po Unii Europejskiej?

REKLAMA

Czesi nie są tolerancyjni dla pijanych kierowców. Podczas prowadzenia samochodu nie można mieć ani odrobiny alkoholu we krwi ( 0,00 promila). Za złamanie tego przepisu grozi grzywna. Na terenie Czech obowiązuje system punktów karnych, którego przekroczenie skutkuje zakazem prowadzenia samochodu na terenie tego kraju przez rok. Maksymalna liczba punktów karnych wynosi 12. Złamanie tego przepisu grozi grzywną od 25.000 do 30.000 CZK.   

Jazda po pijanemu grozi mandatem od 25.000 do 50.000 i 7 punktami karnymi, zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1-2 lat. Za używanie antyradarów dostaniemy 100 000 CZK, nieużywanie pasów bezpieczeństwa to 2000 CZK i 2 pkt. karne. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy skutkuje mandatem o wysokości 1000 CZK i 3 pkt. karnymi, natomiast przekroczenie prędkości będzie nas kosztować od 1.000 do 10.000 CZK i 5 punktów karnych.

Zobacz też: Samochodem na narty: Czechy

Ważne informacje

Warto znać podstawowe adresy do konsulatów czy placówek dyplomatycznych, co może pomóc w razie wypadku lub zagubienia dokumentów.

Ambasada RP
ul. Valdštejnská 8, 118 01 Praha 1
tel. 0-0420-257-099-500
fax. 0-0420-257-530-399
e-mail: ambrpczechy@mbox.vol.cz
strona www: www.ambpol.cz 

Wydział Konsularny
V úžlabině 14 100 00 Praha 10
tel. 00420.224.228.722 - 4
fax. 00420.2 24.227.320
e-mail: konspol@mbox.vol.cz 

Konsulat RP w Brnie
Konsul Honorowy: Petr Mrkývka
Kolište 13, 602 00 Brno, Republika Czeska
tel./fax. (00420) 545 534 268
e-mail: konsulatbrno@wp.pl 

Konsulat Generalny RP w Ostrawie
ul. Blahoslavova 4, 70100 Ostrava
tel. 00420.596.118.074, 76
fax. 00420.596.118.073
e-mail: konsulatrp.ostrawa@iol.cz
strona internetowa: http://konsulatrp.filus.edu.pl

Zobacz też: Jak jadają Czesi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA