REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

Kajetan Puszek
Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?
Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe w Niemczech. Poza syntezą przepisów drogowych podajemy informacje o głównych ośrodkach miejskich, które można zwiedzać samochodem, przemieszczając się doskonałymi autostradami.

Przepisy wjazdowe i celne w Niemczech

Do sąsiadujących Niemiec można wjechać legitymując się ważnym paszportem lub dowodem osobistym. Mimo że przepływ ludności następuje na warunkach strefy Schengen, należy liczyć się z możliwością rutynowych kontroli celnych, prowadzonych na całym terytorium RFN przez Policję Federalną. Ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu dowodu zakupu, jeśli planujemy przywieźć jakiś towar do Polski. Pamiętajmy, że sprzęt strzelecki typu „paintball” bez oznaczenia w formie litery „F”, traktowany jest jako broń, dlatego trzeba posiadać na niego zezwolenie. Do Niemiec można wwieźć na użytek własny 10 l spirytusu, 20 l wyrobów spirytusowych, 90 l wina (w tym tylko 60 l wina musującego), 110 l piwa oraz 800 sztuk papierosów.

REKLAMA

Odwiedź nasz serwis Auto w podróży

Podstawowe przepisy drogowe w Niemczech

W Niemczech panuje obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu, o ile są tam zamontowane. Wymaganym wyposażeniem jest trójkąt ostrzegawczy, apteczka wraz z gumowymi rękawiczkami, kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów. Minimalna rzeźba bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Dozwolone wymiary pojazdy wynoszą:
- wysokość – 4,0 m
- szerokość – 2,5 m
- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) – 18,0 m

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Luksemburgu?

REKLAMA

Na terenie zabudowanym zaleca się jazdę na włączonych światłach mijania przez cały rok (nie ma obowiązku). Światła mijania muszą być używane podczas dnia w obliczu złej widoczności, z kolei światła przeciwmgielne włączamy podczas jej ograniczenia do 50 metrów. Panuje zakaz jazdy z włączonymi światłami postojowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzieci do lat 3 i wzroście poniżej 150 cm mają obowiązek podróżowania w specjalnych fotelikach. W razie jego braku, dzieci powyżej 3. roku życia mogą podróżować na tylnym siedzeniu przypięte pasami bezpieczeństwa. Należy posiadać kamizelkę odblaskową, która musi być zakładana podczas opuszczania pojazdu w obliczu awarii czy wypadku.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Jak w większości krajów UE obowiązuje zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy bez zainstalowanego zestawu głośnomówiącego. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na pozostałych drogach – 100 km/h. Autostrady i drogi szybkiego ruchu nie mają ujednoliconych limitów prędkości. Jeżeli znaki nie stanowią inaczej, zalecana prędkość 130 km/h. Holowanie uszkodzonego pojazdu na autostradzie może odbywać się z maksymalną prędkością 80 km/h.

Dopuszczalne prędkości w Niemczech

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi Ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

100 km/h

bez ograniczeń*

130 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

80 km/h

100 km/h

100 km/h

*prędkość zalecana to 130 km/h

Główne ośrodki

Niemcy są republiką związkową, podzieloną na szesnaście landów. W każdym z nich znajdziemy wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Na terenie Bawarii obejrzymy Starą Pinotekę, czy odwiedzimy największy festiwal piwny w Europie, Oktoberfest. W Norymberdze obejrzymy Germańskie Muzeum Narodowe z rzeźbami Wita Stwosza. Frankfurt nad Menem, Berlin – stolica z budynkiem Reichstagu, pozostałościami muru berlińskiego, Bramą Brandenburską, Akwizgran z katedrą, która była rezydencją Karola Wielkiego, to cenniejsze zabytki Niemiec. Część z miast niemieckich jest połączeniem nowoczesności i kosmopolitycznego charakteru z zabytkami najwyższej klasy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA