REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mongolii?

Kajetan Puszek
W Mongolii warto wsiąść w jeepa, to najlepszy sposób na podróżowanie.
W Mongolii warto wsiąść w jeepa, to najlepszy sposób na podróżowanie.

REKLAMA

REKLAMA

Po Wielkim Stepie Mongolskim najlepiej poruszać się jeepem, tej przyjemności można zaznać wypożyczając go w Ułan Bator lub wziąć udział w ekspedycji zorganizowanej w Polsce. W ojczyźnie Czyngis Chana warunki drogowe nie należą do najlepszych, zadziwiają natomiast bezkresne stepy, czy ogromne wydmy pustyni Gobi.

Podstawowe przepisy i regulacje prawne

Aby przekroczyć granicę z Mongolią należy wyrobić wizę w Ambasadzie Mongolii w Warszawie bądź w jednym z przedstawicielstw konsularnych na świecie. Wówczas dokument ważny jest 30 dni, a po upływie jego ważności należy przedłużyć wizę w Urzędzie ds. Imigrantów i Cudzoziemców w Ułan Bator. Przekroczenie terminu ważności może wiązać się z opłaceniem kary podczas wyjazdu z Mongolii.

REKLAMA

REKLAMA

Do wyrobienia wizy niezbędny jest paszport, ważny minimum sześć miesięcy. Wizę można wyrobić także na lotnisku Czyngis Chan w Ułan Bator lub na przejściu granicznym z Rosją w Altanbulag. Nie radzimy próbować przekroczenia granic samochodem na pozostałych przejściach w Rosji, ponieważ nie mamy pewności, że w obliczu skomplikowanych procedur celnych, zostaniemy wpuszczeni na terytorium Mongolii.

W ojczyźnie Czyngis Chana honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg jest bardzo słaby, jedynie wokół stolicy Ułan Bator znajduje się skromna sieć asfaltowych dróg. W Mongolii obowiązuje ruch prawostronny. Należy uważać na tamtejszych kierowców, którzy jeżdżą dosyć brawurowo i nie przestrzegają przepisów drogowych. Niebezpieczeństwo dla kierowców stanowi wybiegający na jezdnię żywy inwentarz, nierówności terenu, dziury w drodze, ale też zmieniające się warunki drogowe.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Zaleca się jazdę w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Po całym kraju można poruszać się swobodnie z wyjątkiem 30-kilometrowej strefy przygranicznej, której eksploracja wymaga zdobycia pozwolenia od mongolskiej straży granicznej. Wydaje je komenda straży granicznej w Ułan Bator oraz jej oddziały zlokalizowane w miastach wojewódzkich. Na to pozwolenie czeka się do trzech dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na granicy wymagana jest deklaracja celna, dotycząca wwozu wartościowych przedmiotów i ilości pieniędzy. Ponadto nie musimy spodziewać się żadnych specjalnych ograniczeń celnych, nie odbiegają one od powszechnych standardów. Przy wyjeździe z kraju restrykcyjnie patrzy się na wywóz dzieł sztuki i przedmiotów zabytkowych. Muszą one posiadać certyfikaty, wydawane przez określone organy państwowe.

Off-road po stepach

REKLAMA

Mongolskie stepy są stworzone z myślą o off-roadzie. Kulminację wrażeń przeżyjemy na pustyni Gobi, gdzie rozciągają się bezkresne stepy i granitowe wzgórza. Wypożyczenie samochodu, np. jeepa, kosztuje w granicach 60-80 $ za dzień. Wiele biur podróży oferuje wycieczki „off-roadowe”, trwające przeważnie kilkanaście dni. Można także na własną rękę udać się własnym samochodem z Polski przez Rosję, lub też wypożyczyć samochód na miejscu.

Ułan Bator to mnogość zabytków: klasztor Gandan, Zimowy Pałac Bogdo Gegena, Muzeum Historii Naturalnej, w których wyeksponowano najstarsze szkielety dinozaurów odkryte na pustyni Gobi. Imponujący widok stanowi 25-metrowy posąg Buddy wyrastający sprzed monastyru Gandan Khiid.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?

Pustynia Gobi łączy w sobie wysokie wydmy, kamieniste i żwirowe równiny, zielone oazy, czyli krajobraz wymarzony do off-roadowych zmagań. Warto udać się w Ałtaj Gobijski – góry o ośnieżonych szczytach, czystych jeziorach i dziewiczym charakterze. Karakorum, dawna stolica Czyngis Chana, to miejsce, w którym znajduje się najstarszy klasztor buddyjski w Mongolii – Erdzeni Dzu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA