Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mongolii?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe przepisy i regulacje prawne
Aby przekroczyć granicę z Mongolią należy wyrobić wizę w Ambasadzie Mongolii w Warszawie bądź w jednym z przedstawicielstw konsularnych na świecie. Wówczas dokument ważny jest 30 dni, a po upływie jego ważności należy przedłużyć wizę w Urzędzie ds. Imigrantów i Cudzoziemców w Ułan Bator. Przekroczenie terminu ważności może wiązać się z opłaceniem kary podczas wyjazdu z Mongolii.
REKLAMA
REKLAMA
Do wyrobienia wizy niezbędny jest paszport, ważny minimum sześć miesięcy. Wizę można wyrobić także na lotnisku Czyngis Chan w Ułan Bator lub na przejściu granicznym z Rosją w Altanbulag. Nie radzimy próbować przekroczenia granic samochodem na pozostałych przejściach w Rosji, ponieważ nie mamy pewności, że w obliczu skomplikowanych procedur celnych, zostaniemy wpuszczeni na terytorium Mongolii.
W ojczyźnie Czyngis Chana honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg jest bardzo słaby, jedynie wokół stolicy Ułan Bator znajduje się skromna sieć asfaltowych dróg. W Mongolii obowiązuje ruch prawostronny. Należy uważać na tamtejszych kierowców, którzy jeżdżą dosyć brawurowo i nie przestrzegają przepisów drogowych. Niebezpieczeństwo dla kierowców stanowi wybiegający na jezdnię żywy inwentarz, nierówności terenu, dziury w drodze, ale też zmieniające się warunki drogowe.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?
Zaleca się jazdę w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Po całym kraju można poruszać się swobodnie z wyjątkiem 30-kilometrowej strefy przygranicznej, której eksploracja wymaga zdobycia pozwolenia od mongolskiej straży granicznej. Wydaje je komenda straży granicznej w Ułan Bator oraz jej oddziały zlokalizowane w miastach wojewódzkich. Na to pozwolenie czeka się do trzech dni.
Na granicy wymagana jest deklaracja celna, dotycząca wwozu wartościowych przedmiotów i ilości pieniędzy. Ponadto nie musimy spodziewać się żadnych specjalnych ograniczeń celnych, nie odbiegają one od powszechnych standardów. Przy wyjeździe z kraju restrykcyjnie patrzy się na wywóz dzieł sztuki i przedmiotów zabytkowych. Muszą one posiadać certyfikaty, wydawane przez określone organy państwowe.
Off-road po stepach
REKLAMA
Mongolskie stepy są stworzone z myślą o off-roadzie. Kulminację wrażeń przeżyjemy na pustyni Gobi, gdzie rozciągają się bezkresne stepy i granitowe wzgórza. Wypożyczenie samochodu, np. jeepa, kosztuje w granicach 60-80 $ za dzień. Wiele biur podróży oferuje wycieczki „off-roadowe”, trwające przeważnie kilkanaście dni. Można także na własną rękę udać się własnym samochodem z Polski przez Rosję, lub też wypożyczyć samochód na miejscu.
Ułan Bator to mnogość zabytków: klasztor Gandan, Zimowy Pałac Bogdo Gegena, Muzeum Historii Naturalnej, w których wyeksponowano najstarsze szkielety dinozaurów odkryte na pustyni Gobi. Imponujący widok stanowi 25-metrowy posąg Buddy wyrastający sprzed monastyru Gandan Khiid.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?
Pustynia Gobi łączy w sobie wysokie wydmy, kamieniste i żwirowe równiny, zielone oazy, czyli krajobraz wymarzony do off-roadowych zmagań. Warto udać się w Ałtaj Gobijski – góry o ośnieżonych szczytach, czystych jeziorach i dziewiczym charakterze. Karakorum, dawna stolica Czyngis Chana, to miejsce, w którym znajduje się najstarszy klasztor buddyjski w Mongolii – Erdzeni Dzu.
REKLAMA
REKLAMA