REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mongolii?

Kajetan Puszek
W Mongolii warto wsiąść w jeepa, to najlepszy sposób na podróżowanie.
W Mongolii warto wsiąść w jeepa, to najlepszy sposób na podróżowanie.

REKLAMA

REKLAMA

Po Wielkim Stepie Mongolskim najlepiej poruszać się jeepem, tej przyjemności można zaznać wypożyczając go w Ułan Bator lub wziąć udział w ekspedycji zorganizowanej w Polsce. W ojczyźnie Czyngis Chana warunki drogowe nie należą do najlepszych, zadziwiają natomiast bezkresne stepy, czy ogromne wydmy pustyni Gobi.

Podstawowe przepisy i regulacje prawne

Aby przekroczyć granicę z Mongolią należy wyrobić wizę w Ambasadzie Mongolii w Warszawie bądź w jednym z przedstawicielstw konsularnych na świecie. Wówczas dokument ważny jest 30 dni, a po upływie jego ważności należy przedłużyć wizę w Urzędzie ds. Imigrantów i Cudzoziemców w Ułan Bator. Przekroczenie terminu ważności może wiązać się z opłaceniem kary podczas wyjazdu z Mongolii.

REKLAMA

REKLAMA

Do wyrobienia wizy niezbędny jest paszport, ważny minimum sześć miesięcy. Wizę można wyrobić także na lotnisku Czyngis Chan w Ułan Bator lub na przejściu granicznym z Rosją w Altanbulag. Nie radzimy próbować przekroczenia granic samochodem na pozostałych przejściach w Rosji, ponieważ nie mamy pewności, że w obliczu skomplikowanych procedur celnych, zostaniemy wpuszczeni na terytorium Mongolii.

W ojczyźnie Czyngis Chana honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg jest bardzo słaby, jedynie wokół stolicy Ułan Bator znajduje się skromna sieć asfaltowych dróg. W Mongolii obowiązuje ruch prawostronny. Należy uważać na tamtejszych kierowców, którzy jeżdżą dosyć brawurowo i nie przestrzegają przepisów drogowych. Niebezpieczeństwo dla kierowców stanowi wybiegający na jezdnię żywy inwentarz, nierówności terenu, dziury w drodze, ale też zmieniające się warunki drogowe.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Zaleca się jazdę w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Po całym kraju można poruszać się swobodnie z wyjątkiem 30-kilometrowej strefy przygranicznej, której eksploracja wymaga zdobycia pozwolenia od mongolskiej straży granicznej. Wydaje je komenda straży granicznej w Ułan Bator oraz jej oddziały zlokalizowane w miastach wojewódzkich. Na to pozwolenie czeka się do trzech dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na granicy wymagana jest deklaracja celna, dotycząca wwozu wartościowych przedmiotów i ilości pieniędzy. Ponadto nie musimy spodziewać się żadnych specjalnych ograniczeń celnych, nie odbiegają one od powszechnych standardów. Przy wyjeździe z kraju restrykcyjnie patrzy się na wywóz dzieł sztuki i przedmiotów zabytkowych. Muszą one posiadać certyfikaty, wydawane przez określone organy państwowe.

Off-road po stepach

REKLAMA

Mongolskie stepy są stworzone z myślą o off-roadzie. Kulminację wrażeń przeżyjemy na pustyni Gobi, gdzie rozciągają się bezkresne stepy i granitowe wzgórza. Wypożyczenie samochodu, np. jeepa, kosztuje w granicach 60-80 $ za dzień. Wiele biur podróży oferuje wycieczki „off-roadowe”, trwające przeważnie kilkanaście dni. Można także na własną rękę udać się własnym samochodem z Polski przez Rosję, lub też wypożyczyć samochód na miejscu.

Ułan Bator to mnogość zabytków: klasztor Gandan, Zimowy Pałac Bogdo Gegena, Muzeum Historii Naturalnej, w których wyeksponowano najstarsze szkielety dinozaurów odkryte na pustyni Gobi. Imponujący widok stanowi 25-metrowy posąg Buddy wyrastający sprzed monastyru Gandan Khiid.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?

Pustynia Gobi łączy w sobie wysokie wydmy, kamieniste i żwirowe równiny, zielone oazy, czyli krajobraz wymarzony do off-roadowych zmagań. Warto udać się w Ałtaj Gobijski – góry o ośnieżonych szczytach, czystych jeziorach i dziewiczym charakterze. Karakorum, dawna stolica Czyngis Chana, to miejsce, w którym znajduje się najstarszy klasztor buddyjski w Mongolii – Erdzeni Dzu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA