REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mongolii?

Kajetan Puszek
W Mongolii warto wsiąść w jeepa, to najlepszy sposób na podróżowanie.
W Mongolii warto wsiąść w jeepa, to najlepszy sposób na podróżowanie.

REKLAMA

REKLAMA

Po Wielkim Stepie Mongolskim najlepiej poruszać się jeepem, tej przyjemności można zaznać wypożyczając go w Ułan Bator lub wziąć udział w ekspedycji zorganizowanej w Polsce. W ojczyźnie Czyngis Chana warunki drogowe nie należą do najlepszych, zadziwiają natomiast bezkresne stepy, czy ogromne wydmy pustyni Gobi.

Podstawowe przepisy i regulacje prawne

Aby przekroczyć granicę z Mongolią należy wyrobić wizę w Ambasadzie Mongolii w Warszawie bądź w jednym z przedstawicielstw konsularnych na świecie. Wówczas dokument ważny jest 30 dni, a po upływie jego ważności należy przedłużyć wizę w Urzędzie ds. Imigrantów i Cudzoziemców w Ułan Bator. Przekroczenie terminu ważności może wiązać się z opłaceniem kary podczas wyjazdu z Mongolii.

REKLAMA

REKLAMA

Do wyrobienia wizy niezbędny jest paszport, ważny minimum sześć miesięcy. Wizę można wyrobić także na lotnisku Czyngis Chan w Ułan Bator lub na przejściu granicznym z Rosją w Altanbulag. Nie radzimy próbować przekroczenia granic samochodem na pozostałych przejściach w Rosji, ponieważ nie mamy pewności, że w obliczu skomplikowanych procedur celnych, zostaniemy wpuszczeni na terytorium Mongolii.

W ojczyźnie Czyngis Chana honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg jest bardzo słaby, jedynie wokół stolicy Ułan Bator znajduje się skromna sieć asfaltowych dróg. W Mongolii obowiązuje ruch prawostronny. Należy uważać na tamtejszych kierowców, którzy jeżdżą dosyć brawurowo i nie przestrzegają przepisów drogowych. Niebezpieczeństwo dla kierowców stanowi wybiegający na jezdnię żywy inwentarz, nierówności terenu, dziury w drodze, ale też zmieniające się warunki drogowe.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Zaleca się jazdę w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Po całym kraju można poruszać się swobodnie z wyjątkiem 30-kilometrowej strefy przygranicznej, której eksploracja wymaga zdobycia pozwolenia od mongolskiej straży granicznej. Wydaje je komenda straży granicznej w Ułan Bator oraz jej oddziały zlokalizowane w miastach wojewódzkich. Na to pozwolenie czeka się do trzech dni.

Na granicy wymagana jest deklaracja celna, dotycząca wwozu wartościowych przedmiotów i ilości pieniędzy. Ponadto nie musimy spodziewać się żadnych specjalnych ograniczeń celnych, nie odbiegają one od powszechnych standardów. Przy wyjeździe z kraju restrykcyjnie patrzy się na wywóz dzieł sztuki i przedmiotów zabytkowych. Muszą one posiadać certyfikaty, wydawane przez określone organy państwowe.

Off-road po stepach

REKLAMA

Mongolskie stepy są stworzone z myślą o off-roadzie. Kulminację wrażeń przeżyjemy na pustyni Gobi, gdzie rozciągają się bezkresne stepy i granitowe wzgórza. Wypożyczenie samochodu, np. jeepa, kosztuje w granicach 60-80 $ za dzień. Wiele biur podróży oferuje wycieczki „off-roadowe”, trwające przeważnie kilkanaście dni. Można także na własną rękę udać się własnym samochodem z Polski przez Rosję, lub też wypożyczyć samochód na miejscu.

Ułan Bator to mnogość zabytków: klasztor Gandan, Zimowy Pałac Bogdo Gegena, Muzeum Historii Naturalnej, w których wyeksponowano najstarsze szkielety dinozaurów odkryte na pustyni Gobi. Imponujący widok stanowi 25-metrowy posąg Buddy wyrastający sprzed monastyru Gandan Khiid.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?

Pustynia Gobi łączy w sobie wysokie wydmy, kamieniste i żwirowe równiny, zielone oazy, czyli krajobraz wymarzony do off-roadowych zmagań. Warto udać się w Ałtaj Gobijski – góry o ośnieżonych szczytach, czystych jeziorach i dziewiczym charakterze. Karakorum, dawna stolica Czyngis Chana, to miejsce, w którym znajduje się najstarszy klasztor buddyjski w Mongolii – Erdzeni Dzu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA