REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tajlandii?

Kajetan Puszek
Turyści lubiący orient często wybierają Tajlandię; Fot. Fotolia
Turyści lubiący orient często wybierają Tajlandię; Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tajlandię, „mekkę orientu”, odwiedzaną tłumnie przez turystów zwiedzać można autem, gdyż dobrej jakości drogi są w Bangkoku i innych częściach kraju. Sam wylot do Tajlandii łączy się ze sporą ilością formalności. Podczas wypożyczenia samochodu, należy zachować szczególną ostrożność, w związku z barierami językowymi i możliwością oszustwa bądź kradzieży paszportu.

Podstawowe przepisy

Aby legalnie przebywać w Tajlandii należy wyrobić wizę w Ambasadzie Tajskiej w Warszawie, wydawaną na podstawie paszportu, ważnego min. pół roku. Koszt wyrobienia wizy to ok. 100 zł, ważna jest ona 30 dni. Wizę możemy wyrobić także na lotniskach i wybranych przejściach granicznych. Wówczas należy wypełnić formularz (Visa Application Form), dołączyć do niego dwie fotografie oraz uiścić opłatę w wysokości 1000 baht. Wiza turystyczna ważna jest 15 dni, wymaga ponadto posiadania powrotnego biletu lotniczego oraz zabezpieczenia w wysokości 10.000 bahtów lub karty kredytowej.

REKLAMA

W Tajlandii wszystkie odległości podawane są w kilometrach, na drogach stosuje się oznaczenia międzynarodowe oraz opisy w języku angielskim, przy głównych trasach kraju. Ograniczenia prędkości wynoszą w terenie zabudowanym do 60 km/h, a poza obszarem zabudowanym od 90 km/h do 120 km/h. Prawo tajskie dyktuje obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Demokratycznej Republice Konga?

REKLAMA

W Tajlandii obowiązuje nakaz posiadania międzynarodowego prawa jazdy bądź wydanego przez miejscowe władze. Polskie prawo jazdy jest bezużyteczne i nie uprawnia nas do wypożyczenia nawet skutera, tym bardziej samochodu. Łamiąc nakaz wyrobienia międzynarodowej wersji prawa jazdy, podczas wypadku nakłada to na nas obowiązek pokrycia kosztów leczenia, ponieważ nie jest uznawane ubezpieczenie zdrowotne. W tej sytuacji możemy napotkać na trudności z policją, która rzadko kiedy staje po stronie obcokrajowców.

Podczas wypożyczania samochodów zachowajmy najwyższą ostrożność. Największą barierę stanowi bariera językowa, wynikająca ze spisania umowy w języku tajskim. Ta sytuacja może nas narazić na dodatkowe koszty, ale także na potrzebę zdeponowania paszportu, co może stać się powodem wyłudzania dodatkowych opłat. Czasem dochodzi również do kradzieży dokumentów przez wypożyczalnie, dlatego też należy korzystać z dużych, sprawdzonych firm usługowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Policja i mandaty

Wysokość mandatów za wykroczenia drogowe plasuje się od 6 do 15 $. W razie jakichkolwiek wątpliwości tajskiego funkcjonariusza, „konflikt” z tajskim prawem kończy się wizytą na komendzie. Największym przewinieniem drogowym jest jazda po pijanemu.

Większość dróg jest bezpłatna, tylko niewielki ich procent wymaga opłat, które nie przekraczają zwykle 1 $. Drogi są bardzo dobrze utrzymane, ich standard może często dziwić polskich kierowców, przyzwyczajonych do dziur i kolein. Najmniej zatłoczone drogi znajdziemy w północno-wschodniej części Tajlandii. W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Odmienność kulturowa widoczna jest także w zwyczajach drogowych. Jeżeli kierowca jadący z naprzeciwka mruga do nas światłami, oznacza to, że ma zamiar przejechać jako pierwszy. Włączony lewy kierunkowskaz będzie oznaczał zezwolenie na wyprzedzenie pojazdu. Prawy kierunkowskaz z kolei powinien sugerować nam zakaz wyprzedzania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA