Jakie przepisy drogowe obowiązują w Boliwii ?
REKLAMA
REKLAMA
Pobyt do 90 dni na terenie Boliwii nie wymaga posiadania wizy. Należy wylegitymować się wówczas tylko paszportem z minimum sześciomiesięcznym terminem ważności. Jeśli ubiegamy się o dłuższy pobyt, to należy wyrobić wizę w placówce dyplomatycznej na terenie Niemiec Berlin), ponieważ w Polsce nie ma dyplomatycznego przedstawicielstwa Boliwii. Przy wyjeździe przygotujmy się na opłatę w wysokości 25 $ od osoby.
REKLAMA
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Angoli?
Nie ma ograniczeń celnych w odniesieniu do wwożonych pieniędzy, jeśli kwota nie przekracza 10 000 $. W Boliwii nie ma ograniczeń celnych, odbiegających od powszechnie stosowanych. Podczas kontroli bagażu na lotnisku może się przydarzyć sytuacja, w której będzie się od nas wymagało okazania rachunków za pamiątki z wizerunkami kultur prekolumbijskich.
Przepisy i zwyczaje drogowe Boliwii
REKLAMA
Jeżdżenie po Boliwii może być dość irytujące, z racji na niezbyt dogodne warunki drogowe. Boliwia może poszczycić się 43 000 kilometrów autostrad, z których zaledwie 2 000 posiada asfaltową nawierzchnię. Komfortu jazdy nie dodaje także brak barierek ogrodzeniowych, oświetlenia i innych środków zabezpieczających na autostradach.
Sygnalizacja nie jest zbyt rozwinięta. Jeżeli nasz samochód jest na gaz, to musimy się liczyć z tym, że na drogach międzymiastowych stacje LPG są rozsiane one z bardzo niską częstotliwością. Na drogach można spotkać tzw. – „trancas” – czyli punkty kontrolne policji, przed którymi lepiej zwolnić.
W większych miastach pokroju Santa Cruz, większość ulic odznacza się drogami o dobrej nawierzchni oraz posiada sygnalizację świetlną, jednak czym dalej będziemy oddalać się od centrum, tym częściej naszym oczom ukazywać będzie się widok nie asfaltowych i błotnistych dróg.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Meksyku?
W Boliwii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy tylko w przypadku, gdy prowadzimy własny samochód. Jeżeli natomiast korzystamy z usług wypożyczalni, wystarczający jest polski dokument. Wszelkich informacji o przepisach drogowych oraz formalnych wymaganiach względem kierowców można zaczerpnąć w siedzibie lokalnej drogówki – „Transito”.
Atrakcje
Le Paz to największe miasto Boliwii. Aglomeracja jest siedzibą władz państwowych i jednocześnie to centrum handlowe, przemysłowe i finansowe. Na Plaza Maurillo, głównym placu miasta, znajduje się m.in. katedra z 1835, Pałac Prezydencki, Budynek Zgromadzenia Narodowego, muzeum katedralne i Narodowe. Chacantaya to szczyt w północno-zachodniej części kotliny La Paz. Znajduje się tu najwyżej na świecie położona stacja narciarska (5430 m n.p.m.). Na granicy Peru i Boliwii znajduje się największe na świecie jezioro żeglowne na świecie – Titicaca, które wznosi się na wysokości 3810 m.n.p.m.
REKLAMA
REKLAMA