REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?

Kajetan Puszek
Jeżeli będziemy przekraczać granicę argentyńską samochodem, musimy znać główne przepisy celne
Jeżeli będziemy przekraczać granicę argentyńską samochodem, musimy znać główne przepisy celne

REKLAMA

REKLAMA

Argentyna posiada dwa rodzaje dróg: krajowe oraz lokalne, a także płatne autostrady, łączące najważniejsze ośrodki kraju. Buenos Aires to piękne miasto z licznymi atrakcjami, od którego powinniśmy zacząć zwiedzanie Argentyny.

Wjazd na terytorium Argentyny nie wymaga od nas posiadania wizy, jeśli nasz pobyt nie będzie przekraczał 90 dni. Kontrola graniczna może wymóc na nas obowiązek okazania biletu powrotnego, a także środków finansowych, które pokryją koszty pobytu w kraju.

REKLAMA

Jeżeli będziemy przekraczać granicę samochodem, musimy znać główne przepisy celne, tak aby nie dostać mandatu od celników. Wwóz żywności, nasion i jedzenia dla zwierząt jest zakazany. Ponadto trzeba uważać na ograniczenia dotyczące wartości bagażu osobistego. W przypadku osoby dorosłej jego wartość nie może przekroczyć 300 $, natomiast u pasażerów poniżej 16 roku życia – 150 $. Wartość zakupionych rzeczy na terenie tego kraju w strefie wolnocłowej także nie może przekraczać 300 oraz 150 $ w przypadku osób do 16 roku życia.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Boliwii ?

Przepisy drogowe

REKLAMA

Nie ma obowiązku legitymowania się międzynarodowym prawem jazdy, wystarczy posiadanie krajowego prawa jazdy, wydanego w miejscu stałego pobytu. Główne szlaki komunikacyjne to drogi o dobrej nawierzchni. Kraj pokryty jest siatką płatnych autostrad. Dużym problemem jest mała częstotliwość stacji benzynowych, z uwagi na to należy posiadać ze sobą zapas paliwa w kanistrach, bądź umiejętnie planować tankowania podczas wycieczek po Argentynie.

Nowością dla polskiego kierowcy będzie usytuowanie sygnalizatorów świetlnych, które na skrzyżowaniach ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem – czyli za przejściem dla pieszych. Podział dróg w Argentynie przedstawia się następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- drogi krajowe, tzw. Rutas Nacionales, RN

- lokalne, tzw. Rutas Provinciales – RP

Przy głównych zjazdach i wjazdach oraz w specjalnie oznaczonych punktach czekają na nas patrole policyjne. Częstotliwość kontroli nie jest może zbyt duża, lecz ich charakter jest bardzo drobiazgowy i często sprowadzają się do bardzo szczegółowej kontroli pojazdów i ich stanu technicznego. Bądźmy przygotowani na oczekiwanie łapówek, które często są jedynym wyjściem z sytuacji.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Pakistanie?

Jeśli nie sprowadziliśmy swojego samochodu, możemy skorzystać z jednej z wypożyczalni. Bardzo duża ich liczba skoncentrowana jest w Buenos Aires, oraz innych znaczących ośrodkach miejskich. Warunkiem wypożyczenia samochodu jest ważne prawo jazdy, ukończony 25 rok życia, depozyt lub karta kredytowa w formie poręczenia. Często zakup nowego samochodu tylko na wakacyjne ekspedycje po Argentynie okazuje się dużo bardziej rentowny od skorzystania z usług wypożyczalni. Pamiętajmy o zadbaniu o notarialny dokument potwierdzający wypożyczenie, opłacenie zielonej karty oraz uiszczenie podatku drogowego.

Najważniejsze ośrodki


U ujścia La Platy, Parany i Urugwaju położone jest Buenos Aires – stolica kulturalna oraz gospodarcza kraju. Naszą uwagę przykują w nim Plaza da Mayo – najstarszy plac miasta, katedra metropolitarna, powstała w latach 1687 – 1729 , w której to znajduje się grobowiec jednego z bohaterów kraju – Jose de San Martin. Warto zatrzymać się na dłużej w Różowym Domu – czyli dostępnym dla zwiedzających Pałacu Prezydenckim oraz w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych, które może poszczycić się największym zbiorem dzieł sztuki w Argentynie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA