REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na Słowację

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Szymański
Słowackie drogi od kilku lat wyprzedzały polskie jeśli chodzi o stan nawierzchni. Wciąż powstaje sporo nowych tras (z funduszy unijnych) a stare są na bieżąco modernizowane fot. moto.wieszjak.pl
Słowackie drogi od kilku lat wyprzedzały polskie jeśli chodzi o stan nawierzchni. Wciąż powstaje sporo nowych tras (z funduszy unijnych) a stare są na bieżąco modernizowane fot. moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Słowacja to nie tylko Mekka polskich narciarzy i snowboardzistów. Nasi południowi sąsiedzi cieszą się również sympatią polskich turystów jeśli chodzi o weekendowe wypady czy majówkę. Niewątpliwie każdy kierowca powinien znać przepisy obowiązujące na Słowacji bo oprócz kierunku turystycznego, drogi tego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, są bardzo często wybierane w drodze na południe Europy.

Jak dojechać na Słowację, polecane trasy:

REKLAMA

Słowacja to kraj wybierany na wypady weekendowe i kierunek zimowych podróży. Na przejazd jej drogami często decydujemy się w drodze na południe Europy. Wyjazd z Krakowa to niecałe 200 km podróży, więc Słowacy kuszą Polaków nowopowstającymi stokami czy parkami wodnymi.

Warszawa-Bratysława (654 km)
Warszawa - Częstochowa - Bielsko Biała - Zwardoń (przejście graniczne)- Zilina - Bratysława

Warszawa-Chopok (484km)
Warszawy-Częstochowa-Chyżne-Ruzomberok-Litpovsky Mikulas
(jeśli jesteśmy nastawieni na widoki, polecana jest również trasa przez Zuberec zamiast Ruzomberoka)

Zobacz też: Samochodem na Łotwę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Unia bez granic

REKLAMA

Od czasu wejścia Polski i Słowacji do Unii Europejskiej, przekraczanie granic stało się proste. Obecnie oba kraje na mocy porozumienia z Schengen nie prowadzą kontroli na granicach i przejazd jest wolny. Do pobytu na Słowacji wystarczy jedynie dowód osobisty lub ewentualnie paszport. Dzięki temu możemy przebywać na słowackim terytorium aż do 90 dni. Powyżej 90 dni musimy wystąpić o wizę pobytową. Obowiązującą walutą jest EURO.

Słowacja jest najchętniej wybieranym krajem przez polskich wielbicieli sportów zimowych. Narciarze i snowboardziści doceniają walory tamtejszych stoków i coraz lepszą bazę usługowo-noclegową. Dla wielu kierowców udających się na południe Europy jest tylko jednym z etapów długiej trasy. Ale bez wątpienia wszyscy powinni zapoznać się z podstawowymi informacjami o drogach tego kraju a także mieć na uwadze słowackie przepisy, ponieważ tamtejsza policja jest znana z surowego ich respektowania.

Podstawowe przepisy na Słowacji:

Do poruszania się po słowackich drogach wystarczające jest nasze krajowe OC. Za to należy pamiętać aby w podróż zabrać kartę zdrowia wydawaną przez NFZ. Słowacy zalecają także posiadanie umowy ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW. Podobnie jak w Polsce, jazda na światłach mijania jest obowiązkowa przez cały rok, 24 godziny na dobę. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi... zero. Na Słowacji nie ma tolerancji dla osób wsiadających za kółko po spożyciu alkoholu. Kary są bardzo surowe, oprócz finansowej (około 1000 EUR) grozi nam zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami nawet do 5 lat.

Zobacz też: Samochodem na Węgry

Słowaccy policjanci w przypadku kierowcy obcokrajowca, w określonej sytuacji mogą skorzystać z prawa do wpisania zakazu poruszania się po słowackich drogach, od 3 miesięcy do roku. Jeśli planujesz podróż na Słowację z dzieckiem to pamiętaj, że do 12 roku życia (lub osiągnięcia 150 cm wzrostu) musi ono podróżować w foteliku.

Ograniczenia prędkości na Słowacji:

teren zabudowany: 50 km/h
drogi ekspresowe: 130 km/h (90 dla pojazdów z przyczepą)
autostrady: 130 km/h (90)
pozostałe: 90 km/h (90)

Słowackie drogi od kilku lat wyprzedzały polskie jeśli chodzi o stan nawierzchni. Wciąż powstaje sporo nowych tras (z funduszy unijnych) a stare są na bieżąco modernizowane. Sieć słowackich autostrad nie jest jeszcze mocno rozwinięta, nie mniej jednak aby się po nich poruszać jest wymagana opłata. Dotyczy ona również innych tras i jest uiszczana w postaci winiety elektronicznej. Obowiązku zakupu winiety nie mają kierowcy motocykli.

Słowackie winiety bez trudu zakupimy przez internet, poprzez aplikację mobilną lub na wybranych stacjach benzynowych.

Ceny winiet na Słowacji:
winieta 7-dniowa: 10 EUR
winieta 30-dniowa: 14 EUR
winieta całoroczna: 50 EUR

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Na co zwrócić uwagę?

Pomimo Unijnych przepisów, które zobowiązują nas do posiadania wyposażenia obowiązkowego tylko w naszym kraju, słowacka policja potrafi karać polskich kierowców za brak któregoś z obowiązkowych elementów na ich własnej liście. Ponadto warto mieć przy sobie gotówkę, bo w przypadku ewentualnego mandatu, mają prawo wymagać od nas natychmiastowej zapłaty mandatu w wysokości do 67 euro. W niektórych rejonach Tatr, w okresie zimowym, przydatne mogą okazać się łańcuchy. Mniejsze drogi w słowackich miejscowościach nie są odśnieżane a jedynie posypywane drobnymi kamykami, zwiększającymi przyczepność. Kierowcy ruszający w podróż muszą pamiętać o zerowej tolerancji na ilość alkoholu we krwi. U naszych sąsiadów obowiązuje limit zera promili.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Słowacji*:

- kamizelka odblaskowa (50 Euro mandatu za jej brak)
- kompletna apteczka
- koło zapasowe
- klucz do kół i podnośnik
- linka holownicza
- trójkąt ostrzegawczy
- zapasowe żarówki i bezpieczniki

*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Zobacz też: Samochodem na narty: Słowacja

Ceny paliw:

95: 1,43 EUR
ON: 1,33 EUR
LPG: 0,62 EUR
stan na 12 lipca 2011

Z tankowaniem gazu (LPG) na Słowacji nie będziemy mieli większego problemu. To równie popularne paliwo jak w Polsce i znajdziemy je na większości stacji benzynowych.

Przykładowa wysokość mandatów:

złamanie zakazu parkowania: do 60 EUR
przejechanie na czerwonym świetle: do 150 EUR
przekroczenie prędkości: od 10 do 650 EUR
używanie telefonu komórkowego podczas jazdy: 60 EUR

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

policja, pogotowie, straż pożarna, jeden numer zunifikowany: 112
pomoc drogowa: 18 124 lub +421 268 249 211

Zobacz też: Samochodem do Bułgarii

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP
Hummelova 4, 814 91 Bratysława
tel: +421 259 490 211
www.bratyslawa.polemb.net

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

REKLAMA

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

REKLAMA