REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurorty narciarskie: Włochy

Izabela Miernikiewicz
Włochy to jedna z popularniejszych destynacji, jeśli chodzi o wyjazdy zimowe fot. Fotolia
Włochy to jedna z popularniejszych destynacji, jeśli chodzi o wyjazdy zimowe fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na mapie zimowych wyjazdów narciarskich nie może zabraknąć ośrodków usytuowanych w rejonie włoskich Alp. Kiedy w styczniu i lutym w innych krajach alpejskich pogoda nie rozpieszcza, w Dolomitach świeci słońce, zachęcając do szaleństw na stoku.

Zasady jakie obowiązują podróżujących po Włoszech znajdują się w artykule, tutaj:

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem na narty: Włochy

Warto wspomnieć o kilku miejscach, być może ktoś skusi się na narciarski urlop lub weekend we Włoszech.

Livigno

Miasteczko otoczone przez dwa masywy górskie: Mottolino i Carosello. Ma bardzo dobre warunki narciarskie - tutaj śniegu i słońca nie brakuje. Ośrodek oferuje ok. 140 km tras zjazdowych, ponad 50 tras snowboardowych i narciarskich. Do dyspozycji narciarzy są wyciągi orczykowe, krzesełkowe i gondole. Na stokach nie brakuje barów, w których można odpocząć. Dodatkowymi atrakcjami są wspinaczki po lodzie, jazda śnieżnym samochodem oraz jazda skuterem po lodzie. W pobliżu znajdują się baseny termalne. Do miasta prowadzą trzy drogi – dwie ze Szwajcarii i jedna z Włoch. Miasteczko jest dobrze przygotowane do obsługi turystów, bo turystyka stanowi główne źródło dochodów jego mieszkańców. Jest też objęte strefą bezcłową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Madonna di Campiglio

Kurort uważany za najważniejszy we Włoszech, o wysokim prestiżu, którego centrum jest wyłączone z ruchu samochodowego. Bogata oferta turystyczna, możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportów zimowych i piękne krajobrazy przyciągają niejednego narciarza, ale wiąże się to także z wysokimi cenami. Do dyspozycji narciarzy jest 70 km tras, z czego 60% wyposażonych jest w armatki śnieżne. Stolica sportów zimowych znajduje się w zachodniej części Trentino, w dolinie, na północ od Val Rendena. Madonna di Campiglio jest połączony z ośrodkiem Piniolo kolejką i trasami dojazdowymi. Karuzela narciarska liczy 150 km tras, 59 wyciągów, 3 snowparki i obejmuje ośrodki Pinzolo - Madonna Di Campiglio - Folgarida - Marilleva. W obrębie ośrodka znajduje się szkółka narciarska dla dzieci od 3 lat i trasa zjazdowa specjalnie dla maluchów. Pinzolo, znajdujące się ok. 9 km od Madonna di Campiglio dysponuje ok. 18 tys. miejsc noclegowych dla turystów.

Jak dojechać?

Od Wenecji 250 km. Samochodem z Polski: z Cieszyna ok. 1040 km.: drogą na Olomouc, dalej na Brno i Wiedeń przez Mikulov, na Linz, Salzburg, dalej na Innsbruck, przez przełęcz Brennero, na Bolzano i dalej zjazd z autostrady w miejscowości S. Michele Mezzocorona następnie Cles, Male i zjazd w Dimaro na Madonnę.

z Kudowy ok. 940 km: na Pragę, dalej na Monachium, autostradą na Innsbruck, kolejno przez przełęcz Brenner i dalej jw. lub z Pragi na Linz i dalej jak z Cieszyna.

Zobacz też: Samochodem na narty: Szwajcaria

Passo Tonale - Adamello Ski

Szerokie i łatwo dostępne trasy kuszą turystów. Ponad 100 km tras oferuje ośrodek wraz z pobliskim Ponte di Legno (oddalonym o 3 km). Sztuczne naśnieżanie, choć nie wszystkich zjazdów, ponad 3,5 tysiąca miejsc noclegowych, hotele umieszczone tuż przy stokach, możliwość jazdy na lodowcu Presera to główne zalety miejscowości. Istnieje możliwość wyboru tras zjazdowych, od najbardziej nasłonecznionych do trochę mroźniejszych tras na lodowcu. Najwyższy stok Presanella - 700 m, oświetlany jest od 21.00 do 23.00. Trasy na lodowcu są przystosowane  do uprawiania funcarvingu. Narciarz w każdym stopniu zaawansowania znajdzie coś dla siebie. Oprócz narciarstwa kurort oferuje wiele innych atrakcji m.in. przejażdżki psimi zaprzęgami, skuterami śnieżnymi czy wędrówki na rakietach śnieżnych, szaleństwo na lodowisku i basenie. Udogodnieniem dla rodzin jest w Passo Tonale szkółka narciarska dla dzieci od 4 lat.

Zobacz też: Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?

Folgarida – Marilleva

Odległy o 9 km od Madonna di Campiglio ośrodek obejmuje 120 km stoków, między Dolomitami Brenta i grupą Ortles Cevedale.  Położony 169 km od Werony kurort, połączony z ośrodkami Pinzolo - Madonna Di Campiglio zapewnia różnorodność tras. Dogodne usytuowanie ośrodków turystycznych, ogólnodostępne szkółki narciarskie, oświetlone stoki i lodowisko, z możliwością nocnej jazdy to najważniejsze zalety kurortu. W przypadku deficytu śniegu, 90% tras może zostać dośnieżonych. W dolinie Val di Sole między stacjami kursuje bezpłatny skibus.

Bormio

Miejscowość położona w pobliżu granicy szwajcarsko-austriackiej, u podnóża góry Vallecta (3148 m n.p.m.). Poniżej centrum narciarskiego Bormio znajduje się  zabytkowe miasteczko z gorącymi źródłami. Trasy w ośrodku są położone wysoko, ale przeważają te dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Ośrodek jest przygotowany pod względem szkolenia początkujących, co jest zapewnione przez dużą ilość szkółek i instruktorów, w tym  dla dzieci od lat 3. W okolicy można uprawiać narciarstwo biegowe, a dla snowboardzistów przygotowano kilka tras i snowpark. Sezon zimowy trwa od grudnia do października. W odległym o 20 km Passo di Stelvio (Stilfser Joch) można jeździć na nartach w lecie (czerwiec - październik).

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Niemcy

Cortina d'Ampezzo

Miejscowość określana ,,Królową Dolomitów’’. Region narciarski znajdujący się ok. 130 km od Wenecji, składa się z ośrodków: Cortina d`Ampezzo, San Vito di Cadore, Auronzo i Misurina, ale nie są one połączone wspólnymi wyciągami. W 1956r. odbyły się tam Igrzyska Olimpijskie. Zakwaterowanie dla wymagających luksusowych warunków i w prywatnych pensjonatach. Kurort posiada renomę i w związku z tym jest tu dość drogo. Miejsce szczególnie dla zaawansowanych narciarzy o dobrej kondycji, ze względu na strome, trudne trasy.  

Ravascletto / Zoncolan

Położony ok. 200 km od Wenecji. Mały ośrodek narciarski, ale posiadający trasy o różnym poziomie trudności. Ma ich około 30 km. W ośrodku znajduje się snowpark.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Cavalese - Alpe Cermis

Kurort położony w regionie Val di Fiemme. Alpe Cermis leży w centrum  łańcucha górskiego Lagorai. Można liczyć na ośnieżone i dobrze przygotowane stoki.  Sympatyczne miejsce dla rodzin z dziećmi, oferujące stoki łagodne i szerokie, idealne na początki w narciarstwie. Na terenie ośrodka znajduje się też trudny tok ,,Olimpia’’, czarny, liczący ok. 5km. Jednak widok z góry rozciąga się na całą dolinę. Specjalną atrakcją dla najmłodszych jest nartostrada „Cermislandia”, gdzie dzieci mogą spotkać postacie ze swoich ulubionych bajek.

Zobacz też: Samochodem na narty: Norwegia

Cervinia – Breuil

Kurort leży u podnóża Matterhornu. Cervinia jest połączona z włoskim ośrodkiem Valturnanche i ze szwajcarskim Zermatt. Oferuje różnorodność tras i zakwaterowania, oprócz tego kryty basen, lodowisko, kryte korty tenisowe. Jednym z cenniejszych atutów jest możliwość jazdy na nartach w okresie letnim, poza sezonem trwającym od początku listopada do maja. Podczas sezonu kuszą bardzo dobre warunki śniegowe. Między Cervino i Monte Rosa znajduje się ok. 200 km tras, a trasy na samym lodowcu liczą ok. 25 km.

O Zermatt przeczytasz w artykule: Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Abetone

Miejscowość położona w Toskanii, jeden z głównych ośrodków w Apeninach. Trasy narciarskie liczą ponad 100 km. W przypadku deficytu śniegu, stoki są dośnieżane sztucznie, perfekcyjnie przygotowane dla miłośników jazdy. Ośrodek przygotował także nartostrady dla miłośników długich dystansów oraz snowpark. Początkujący mogą liczyć na instruktorów ze szkółek narciarskich.

Zobacz też: Samochodem na narty: Austria

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA