REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Austrii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Szymański
Oznaczenia dróg w Austrii są bardzo dobre a wielu miejscach (np. restauracje, stacje benzynowe) znajdziemy informacje również w języku polskim fot. Mateusz Szymański
Oznaczenia dróg w Austrii są bardzo dobre a wielu miejscach (np. restauracje, stacje benzynowe) znajdziemy informacje również w języku polskim fot. Mateusz Szymański
fot. Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Austriacka sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta ale wybierając się samochodem do Austrii warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami i podstawowymi zasadami aby uniknąć kontaktu z tamtejszą, bardzo surową policją i spokojnie pokonać trasę do krainy zimowego szaleństwa. Ten alpejski kraj, pełen jezior i rozległych stoków narciarskich to stały kierunek zimowych i tranzytowych (w drodze na południe Europy) podróży Polaków.

Jak dojechać samochodem do Austrii, polecane trasy:

Warszawa-Kaprun (Zell am See) 1084 km:
Warszawa-Częstochowa-Cieszyn-Hranice(CZ)-Frydrek Mistek(CZ)-Olomunec(CZ)-Brno(CZ)-Znojmo(CZ)-Sankt Polten(A)-Linz(A)-Salzburg(A)-Villach-Zell am Zee

REKLAMA

Warszawa-Innsbruck (Stubaital) 1160 km:
Warszawa-Kraków-Cieszyn-E 462 przez Frydek Mistek-Pribor-Novy Jicin-Hranice-Olomouc-Prostejov-Vyskov-Brno-Pohorelice-E 461 przez Mikulov (granica czesko-austriacka)-Wiedeń-A 1-Linz-St. Pölten-Salzburg-Niemcy autostrada A8-autostrada numer 93-A12-Innsbruck.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Austria

Do Austrii nie tylko narty

Polacy upodobali sobie austriackie stoki narciarskie i to właśnie ten kraj najczęściej wybieramy kierując się w Alpy. Ale Austria staję się coraz bardziej popularna również latem, bo tamtejsze góry i jeziora są warte uwagi przez cały rok. Austriacy posiadają rozległą i bardzo dobrze utrzymaną sieć drogową. Miejscowi kierowcy zawsze respektują przepisy a lokalna policja nie ma żadnej litości dla łamiących je kierowców. Dlatego podczas podróży do Austrii należy zachować w pamięci podstawowe obowiązujące tam zasady i nie dać się ponieść drogowej fantazji bo może nas to słono kosztować (nawet do 2200 euro mandatu). Najczęściej wybieramy Tyrol, region Zell am See czy lodowiec Stubaital, a austriacka stolica - Wiedeń to popularny cel weekendowych wypadów. Oznaczenia dróg są bardzo dobre a wielu miejscach (np. restauracje, stacje benzynowe) znajdziemy informacje również w języku polskim.

Podstawowe przepisy drogowe w Austrii:

REKLAMA

Austria jest w strefie Schengen i do pobytu na jej terenie wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Wymagane jest polskie ubezpieczenie OC i karta NFZ ale w związku z wyjazdem na narty czy wędrówką po górach warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Używanie świateł mijania przez całą dobę nie jest obowiązkowe. Przepis ten po krótkim okresie obowiązywanie został w Austrii zniesiony, ponieważ okazał się nieskuteczny (potwierdzone badaniami). W okresie zimowym obowiązkowe jest używanie opon zimowych (od 1 listopada do 15 kwietnia), a w niektórych górskich rejonach obowiązkowe są również łańcuchy.

Austriacka policja jest bardzo surowa i bezlitośnie nakłada mandaty za złamanie przepisów. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, w Austrii wynosi 0,49 promila. Przekroczenie tej wartości może skutkować mandatem nawet do 5900 euro i zatrzymaniem prawa jazdy na minimum 3 tygodnie. Przed wyjazdem do tego alpejskiego kraju, warto dobrze skontrolować stan techniczny swojego auta ponieważ wszelkie niedociągnięcia są w razie kontroli rygorystycznie kontrolowane (m. in stan ogumienia czy podstawowe wyposażenie). W Austrii dzieci do 14 roku życia (lub 150 cm wzrostu) są zobowiązane do podróżowania w foteliku.

Zobacz też: Samochodem na narty: Austria

Ograniczenia prędkości w Austrii:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrada: 130 km/h (100 dla pojazdów z przyczepą)
pozostałe drogi: 100 km/h (80)

W Austrii przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami jest płatny (również na terenie miast). Opłata jest pobierana w formie winietki, czyli naklejki, którą umieszcza się na przedniej szybie po lewej stronie pojazdu. Bez problemu nabędziemy ją na austriackich stacjach benzynowych lub w oddziałach Polskiego Związku Motorowego (PZM).

Ceny winietek w Austrii (2011) dla samochodów osobowych:

roczna: 76,50 EUR
2-miesięczna: 23 EUR
10-dniowa: 7,90 EUR
kara za brak winiety: 120 EUR

Zobacz też: Samochodem do Norwegii

Na co zwrócić uwagę?

W wielu austriackich miastach znajdują się płatne strefy parkowania. Są one ograniczone czasowo do 3 godzin a do postoju uprawnia nas specjalna karta parkingowa, która jest do nabycia w kioskach i bankach. Godzina parkowania kosztuje około 1,20 EUR. Przejazd niektórymi odcinkami autostrad i tunelami jest dodatkowo płatny (niezależny od winiety).

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Włochy

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Austrii*:

- apteczka
- trójkąt ostrzegawczy
- kamizelka odblaskowa

*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Ceny paliw:

95: 1,40 EUR
98: 1,55 EUR
ON: 1,30 EUR
LPG: 0,61 EUR

Gaz (LPG) w Austrii nie jest popularnym paliwem i na głównych stacjach podczas jazdy autostradą nie ma co liczyć na jego zatankowanie. Przed wyjazdem warto odpowiednio zaplanować trasę, bo gaz znajdziemy jedynie w większych miastach.

Zobacz też: Samochodem na narty: Włochy

Przykładowa wysokość mandatów:

rozmowa przez telefon: 72 EUR
przekroczenie prędkości od 20 do 2200 EUR
mandat za parkowanie: 21 EUR
Jeżeli dostaniemy mandat i nie posiadamy wystarczającej ilości pieniędzy na jego pokrycie, policja ma prawo zabrać do depozytu, przedmiot o wartości zbliżonej do wysokości nałożonej kary.

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 122
policja: 133
pogotowie ratunkowe: 144
straż pożarna: 122
pomoc drogowa: 120

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP
Hietzinger Hauptstrase 42C, 1130 Wien
tel: +43 187 015 100
www.wien.polemb.net

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA