REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na Łotwę

Mateusz Szymański
Na Łotwie nie ma autostrad (poza jednym, 15-kilometrowym odcinkiem z Rygi do Jurmały) a przejazd wszystkimi drogami jest bezpłatny (Ryga) fot. moto.wieszjak.pl
Na Łotwie nie ma autostrad (poza jednym, 15-kilometrowym odcinkiem z Rygi do Jurmały) a przejazd wszystkimi drogami jest bezpłatny (Ryga) fot. moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Łotwa jest nadbałtyckim krajem, który powoli staje się obiektem zainteresowania zagranicznych turystów. Polacy wybierając się samochodem na Łotwę, poza Rygą i Jurmałą odwiedzają nieodległą od stolicy Siguldę, gdzie można podziwiać liczne zamki, jaskinie i jeziora. Turyści chętnie odwiedzają także drugie miasto kraju, położony nad Dźwiną Dyneburg i Park Narodowy Gauja. Podróż upłynie jednak bezpieczniej jeśli zapoznamy się z podstawowymi przepisami, cenami paliw i zasadami obowiązującymi na Łotwie.

Jak dojechać na Łotwę, polecane trasy:

Warszawa-Ryga (695 km w tym 83 km na autostradzie):
Warszawa-Białystok-Augustów-Suwałki-Szypliszki (przejście graniczne z Litwą)-E67-A1-A8-A2-A17-A10-Pumpenai (przejście graniczne z Łotwą)-A7-Ryga

REKLAMA

Podstawowe przepisy na Łotwie:

Łotwa weszła do Unii Europejskiej razem z Polską - 1 maja 2004 roku. W 2007 roku dołączyła do strefy Schengen i od tamtej pory przejazd przez granicę jest dla krajów członkowskich swobodny. Do pobytu na terenie Łotwy wystarczy nam jedynie dowód osobisty (ważny co najmniej przez 6 miesięcy) lub paszport (ważny jeszcze przez 3 miesiące). Jeśli czas pobytu nie przekracza 90 dni to nie ma obowiązku meldunkowego, natomiast nie obejdzie się bez dodatkowej polisy zdrowotnej (niezależnej od tej wydawanej przez NFZ). Do poruszania się samochodem po łotewskim terytorium będzie nam potrzebne jedynie nasze, krajowe ubezpieczenie OC.

Zobacz też: Przygotowanie sprzętu do podróży: mapy GPS

REKLAMA

Światła mijania są na Łotwie obowiązkowe przez cały rok, zarówno w nocy jak i w dzień. Dzieci do 10 roku życiu (poniżej 150 cm wzrostu) mają obowiązek jazdy w foteliku. Policja podczas kontroli zwraca uwagę na opony, warto więc przed wyjazdem skontrolować ich stan. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, czyli nie różni się od polskich standardów.

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi na Łotwie wynosi 0,2 promila a za jego przekroczenie, grozi nam nie tylko mandat ale również punkty karne i zatrzymanie prawa jazdy do 2 lat. Niektóre aglomeracje miejskie pobierają opłatę wjazdową (np. Jurmala), która wynosi około 1 łata od samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenia prędkości na Łotwie:

teren zabudowany: 50 km/h
drogi dwupasmowe: 110 km/h (90 dla pojazdów z przyczepą)
pozostałe drogi: 90 km/h (80)

Na Łotwie nie ma autostrad (poza jednym, 15-kilometrowym odcinkiem z Rygi do Jurmały) a przejazd wszystkimi drogami jest bezpłatny. Płatny jest natomiast wjazd do niektórych miast i parkowanie. Opłata wynosi około 0,40 łata za godzinę postoju. Niestety stan dróg nie należy do najlepszych, dziury są na porządku dziennym a spora część mniejszych tras ma szutrową nawierzchnię. Dlatego podczas podróży po Łotwie lepiej trzymać się głównych ścieżek.

Zobacz też: Samochodem do Grecji

Podróż samochodem przez Łotwę zazwyczaj musi odbywać się przez Rygę, ponieważ nie ma głównej trasy nieprzebiegającej przez stolicę tego nadbałtyckiego kraju. Obwodnica Rygi jest niestety w bardzo kiepskim stanie i wpisuje się w ogólnie nienajlepszy wizerunek tamtejszych dróg, które są nierówne i połatane. Polski kierowca, przyzwyczajony do złego stanu nawierzchni - może zostać zaskoczony znacznie gorszym jej stanem na Łotwie. Warto o tym pamiętać i zaplanować podróż na Łotwę w miarę sprawdzonymi trasami.

Na co zwrócić uwagę?

Natężenie ruchu jest na Łotwie niewielkie, nie znaczy to jednak, że można łamać przepisy. Dopuszczalny maksymalny limit prędkości na drodze dwujezdniowej wynosi 110 km/h a łotewska policja lubi ustawić się z radarem. Jazdę zgodną z przepisami polecamy również ze względu na kiepski stan dróg, sporo jest wyłomów i nierówności, a wtedy łatwo o uszkodzenie felgi czy zawieszenia. Eksperci w 2010 roku szacowali, że 25% łotewskich dróg nie nadaje się do użytku.

Zobacz też: Samochodem na Węgry

Jeśli chodzi o aspekty podróżnicze to dużym atutem Łotwy jest długa linia brzegowa i nadbałtyckie plaże. Najsłynniejszym miastem wypoczynkowym jest otoczona wianuszkiem mniejszych ośrodków Jurmała, skąd można dopłynąć promem do innych portów nad Bałtykiem. To obok Rygi, jeden z najczęściej wybieranych kierunków samochodowych podróży.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Łotwie*:

apteczka
gaśnica
trójkąt ostrzegawczy
*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Ceny paliw na Łotwie:

95: 0,92 LVL
98: 0,95 LVL
ON: 0,91 LVL
LPG: 0,45 LVL

Zobacz też: Samochodem do Chorwacji

Gaz LPG nazywa się na Łotwie "Sašķidrinātas Naftas Gāze" ale na stacjach nazywany jest po prostu „gaz”. Można też spotkać nazwę Propāns – Butāns. Obecnie nie ma większego problemu z zatankowaniem LPG na Łotwie, liczba stacji oferująca ten typ paliwa regularnie się powiększa, chociaż największa koncentracja panuje w okolicach Rygi.

Przykładowa wysokość mandatów:

rozmawianie przez telefon: 10 łatów
przekroczenie prędkości: od 5 do 500 łatów
przejechanie na czerwonym świetle: od 20 do 100 łatów
jazda po alkoholu od 0,2 do 0,5 promila: 100-200 łatów

Policjanci na Łotwie mają zezwolenie na walkę z piratami drogowymi wszelkimi możliwymi sposobami. Mogą chować się z radarami za krzakami, prowadzić monitoring z ukrycia oraz korzystać z nieoznakowanych samochodów drogówki.  

Zobacz też: Samochodem do Włoch

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

numer zunifikowany: 112
policja: 02
straż pożarna: 01
pogotowie ratunkowe: 03
pomoc drogowa: 1 888

Polska placówka dyplomatyczna
Ambasada RP
Mednieku iela 6b, LV 1010 Ryga
tel: +37 167 031 500
www.ryga.polemb.net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA