Przewożenie psa w samochodzie
REKLAMA
REKLAMA
Przewożenie psa w samochodzie - przyzwyczajanie psa do podróży
Mało, który pies lubi podróżowanie samochodem sam z siebie. Czworonogi mają różne charaktery i jedne jest łatwiej przekonać do podróżowania autem, inne mniej. Osoby, które planują zabierać na samochodowe przejażdżki swojego zwierzaka powinny zawczasu zadbać o to, by psa do transportu autem przygotować.
REKLAMA
Najlepiej sprawić, by podróż samochodem kojarzyła się psu z czymś przyjemnym. Dlatego nie jest dobrym pomysłem zabieranie czworonoga na pierwsze przejażdżki do weterynarza. Warto ustalić harmonogram tras i zabierać psa w miejsca, gdzie może się wybiegać, pobawić, tak by podróże kojarzyły mu się zazwyczaj z czymś przyjemnym. Co ważne, najpierw zacznijmy od krótszych dystansów, stopniowo zwiększając czas podróży.
Zanim wyruszymy z psem w podróż zadbajmy o to, by był najedzony, ale nie podawajmy mu posiłku bezpośrednio przed wyjazdem.
Zobacz też: Pozostawianie psa w samochodzie
Przewożenie psa w samochodzie - sposób przewożenia psa
Priorytetem podczas przewożenia psa w samochodzie jest bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia. Jeżeli chcemy przewieźć psa na tylnej kanapie koniecznie załóżmy mu specjalne szelki, które instalujemy w gnieździe pasów bezpieczeństwa. Jednak najwygodniejszym sposobem na przewóz psa jest przewożenie go w klatce transportowej w bagażniku samochodu typu kombi lub w przypadku auta z kratką po prostu w bagażniku z podłogą wyłożoną matą antypoślizgową. Osoby, którym klatka kojarzy się z więzieniem uspokajamy, że psy nie wartościują przedmiotów, w związku z tym nie mają poczucia zniewolenia. Wręcz przeciwnie, jeżeli na podłodze ułożymy dodatkowo ulubiony kocyk psa i dorzucimy do tego ulubione zabawki zwierze będzie się czuło bezpiecznie.
Zobacz też: Przewożenie rowerów - który sposób jest najlepszy?
Przewożenie psa w samochodzie - podróż z psem
Jeżeli wybieramy się w podróż z czworonogiem musimy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- styl jazdy - powinien być płynny, bez nagłych przyśpieszeń i hamowań oraz bez szaleńczej jazdy po zakrętach. Ważne, by co jakiś czas przewietrzyć wnętrze, ale nie tak by narażać zwierzęcia na przeciąg. Ta sama uwaga dotyczy używania klimatyzacji - nie wolno kierować nawiewu chłodnego powietrza na psa.
- postoje - nie rzadziej niż, co dwie godziny. Przy czym bardzo istotny jest wybór miejsca postoju. Najlepiej wybrać taki parking, na którym zwierzak będzie mógł pobiegać. Dobrze, gdy poświęcimy mu czas na zabawę.
- zapas wody i smakołyki - to bardzo ważne, odpowiedni zapas wody dla zwierzęcia jest tak samo ważny, jak dla człowieka. Dobrze mieć też pod ręka na przykład suchą karmę.
- Zabezpieczenie przed słońcem - podróż z psem przypomina w niektórych aspektach podróż z dzieckiem. Gdy podróżujemy samochodem w słoneczne dni należy zadbać o to, by promienie nie świeciły bezpośrednio na psa, co będzie wzmagało dyskomfort zwierzęcia.
Zobacz też: Wspólny przejazd to paliwo za 2 zł/litr
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.