Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpoznać auto po taksówce?

Samochód po taksówce zdradza wiele elementów. Z odpowiednią wiedzą, można szybko go rozpoznać. Nie zawsze jednak trzeba rezygnować z jego zakupu. Fot. Fotolia
Samochód po taksówce zdradza wiele elementów. Z odpowiednią wiedzą, można szybko go rozpoznać. Nie zawsze jednak trzeba rezygnować z jego zakupu. Fot. Fotolia
Większość osób poszukujących używanego auta rezygnuje z zakupu egzemplarzy służących jako taksówki z uwagi na ich duży przebieg. Jak zatem rozpoznać samochód taksówkę?

Polacy kupując używany egzemplarz samochodu kierują się głównie jego ceną i przebiegiem, a właściwie to tylko tym, co wskazuje licznik kilometrów. Sprawą drugorzędną jest dla nich potwierdzenie tego przebiegu i pełna historia napraw pojazdu. Z tego powodu auta po taksówce są od razu przez nich odrzucane. Jedynie wytrawni znawcy tematu są w stanie zaakceptować przeszłość takiego pojazdu, bo jeśli pojazd był regularnie serwisowany, to powinien jeszcze wiele lat służyć nowemu właścicielowi. Jak rozpoznać zatem samochód po taksówce? Postanowiliśmy przybliżyć wam ten problem, na przykładzie aut z kraju, z którego Polacy najchętniej sprowadzają używane pojazdy czyli Niemiec.

Samochód po taksówce – kolor nadwozia

Niemieckie taksówki posiadając charakterystyczny, „budyniowy” odcień lakieru i większość osób właśnie dzięki niemu odróżnia je od pojazdów cywilnych. Nie można się jednak sugerować tylko kolorem nadwozia, bowiem wiele taksówek, zwłaszcza Mercedesów, wyjeżdża z fabryki z czarnym lub srebrnym lakierem, po czym pokrywane są one specjalną folią o charakterystycznej barwie.

Zobacz też: Kiedy najkorzystniej można kupić kabriolet?

Samochód po taksówce – wyposażenie wnętrza

Wprawne oko kupującego powinno wychwycić pewne cechy wnętrza, świadczące taksówkarskiej „karierze” pojazdu. Do tych kluczowych należą uchwyty bądź ślady montażu terminala, radia CB, taksometru czy kasy fiskalnej. Pewną dodatkową wskazówką może myć automatyczna skrzynia biegów połączona z prostym, niewysilonym silnikiem diesla czy benzynowych (zasilanym LPG lub CNG). W przeciwieństwie do tego co wielu sądzi, niemieckie taksówki posiadają zazwyczaj bardzo bogate wyposażenie i nie są zwykłymi narzędziami pracy, kupionymi za jak najniższe pieniądze. Większość takich posiada także ogrzewanie postojowe, które w niektórych modelach ma też fabryczne zewnętrzne gniazdo.

Samochód po taksówce – wzmocnione elementy pojazdu

Z racji tego, że przeciętna taksówka w Niemczech w ciągu 8 lat pokonuje dystans ok. 600 000 km producenci aut oferują pewne wzmocnione ich wersje na potrzeby tak intensywnej eksploatacji. Charakterystyczną cechą wnętrza jest np. bardzo trwała tapicerka siedzeń, wykonana z materiału przypominającego skaje, dzięki czemu nie nosi ona śladu przetarć nawet przy tak ogromnych przebiegach.

Samochód po taksówce – taksówkarskie wyposażenie

Samochody zamawiane w fabryce z przeznaczeniem do wykorzystania w korporacji taksówkarskiej posiadają zazwyczaj charakterystyczne wyposażenie niedostępne w cywilnych wersjach. Do tych nietypowych elementów należą np. alarm uruchamiany nogą, podświetlenie "koguta" włączane z wnętrza pojazdu, duże popielniczki w tylnych drzwiach, alarm uruchamiany ręcznie z wnętrza pojazdu (na wypadek napadu). Poza tym warto szukać na dachu śladów po magnesach, które stanowiły uchwyt dla „kogutów”.

Zobacz też: Największe kombi na rynku. Poradnik kupującego

Samochód po taksówce – najczęstsze marki i modele aut

Taksówkarze poruszają się samochodami, które upodobali sobie na przestrzeni wielu lat. Klasyczni reprezentanci tej niższy są Mercedes-Benz klasy E (W202, W210, W211, W212), VW Passat (B4, B5, B6, B7) czy Audi A6 (C5, C6). Nie oznacza to jednak, że tyko takie modele możemy spotkać w roli taksówki. Coraz więcej taksówkarzy wybiera bowiem takie auta jak Mercedes –Benz klasy S czy klasy A. Furorę robi też Chevrolet Orlando czy VW Touran.

Samochód po taksówce – nr VIN , kody wyposażenia  i karta pojazdu

Najlepszym sposobem poznania prawdy o aucie wydaje się być gruntowane prześledzenie jego nr VIN i kodów wyposażenia. W przypadku Mercedesa, już sam kod lakieru 040 Schwarz / Black może powinien wzbudzić w nas ostrożność. Jeśli w kodach wyposażenia danego egzemplarza odnajdziemy nr 450 to możemy być praktycznie pewni, że auto pełniło rolę taksówki. Oto lista klasycznych kodów Mercedesa odnoszących się do taksówek:

450 Taxi International
235 Reifenfabrikat Continental bei Taxi / Continental tires for taxi
333 Sonder-Instrumententafel (Haube) mit Rueckruestdeckel / special instrument panel with retrofit cover
342 Anschluss fuer Taxi Dachzeichen / connection for taxi roof sign
355 Antenne auf Kotfluegel hinten fuer Taxi-Funk / antenna on rear fender for taxi radio
356 Antenne auf Dach hinten fuer Taxi-Funk / antenna on roof for taxi radio
670 Motor Restwaerme-Ausnutzung MRA / utilization of residual engine heat
921 Pflanzenoelmethylester-Ausfuehrung zum Tanken von Bio-Diesel RME / vegetable oil methyl ester version
922 Taxi-Motor OM604 D22 mit Leistungsreduzierung auf 55kw 75PS / taxi engine OM604 D22 with power reduction
to 55kw 75hp
931 Tandem-Innenspiegel / inside tandem rear view mirror
932 Behaelter an Fahrersitz links / box on left front seat
934 Taxi-Notalarm-Anlage / taxi emergency alarm unit
935 Taxi-Notalarm-Anlage Vorruestung / provision for taxi emergency alarm unit
937 Taxi-Verstaerkungspaket / reinforcement package for taxi

Zobacz też: Najlepsze używane auto na rynku! Zobacz jaki model nigdy cię nie zawiedzie

Oczywiście pełnym potwierdzeniem byłby wpis w dowodzie rejestracyjnym o tym, że pojazd był wykorzystywane jako taksówka. Niestety handlarze mają no to sposób. Wystarczy, że poprzedni dowód rejestracyjny  „przypadkowo”  zaginie i już takiego wpisu nie odnajdziemy, gdyż nowo rejestrowane auto nie będzie już mieć elementów ani oznaczeń wymaganych od taksówek.

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Używane Audi A3 8V (2013 - 2020). Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A3 8V to model chętnie wybierany przez polskich kierowców. Tak, cztery koła na grillu i bardziej luksusowy charakter z pewnością stanowią afrodyzjak. A jak wypada awaryjność tego auta? Sprawdźmy to.

    Przejście sugerowane: co to jest, jak wygląda, przepisy

    Pieszy może tu legalnie przejść przez jezdnię, ale punkt ten tak właściwie przejściem dla pieszych nie jest. Przejście sugerowane to dziwna konstrukcja, która nakłada na przechodzącego przez jezdnię nowe obowiązki.

    70 lat temu zbudowano polski samochód Pionier

    70 lat temu powstał prototyp samochodu Pionier. Po wojnie była to jedna z pierwszych prób stworzenia auta rodzimej konstrukcji.

    Na wakacje samochodem po Europie. Gdzie jest najwięcej fotoradarów?

    Wyjazd autem na wakacje za granicę jest coraz bardziej popularny. Polscy kierowcy mogą jednak przeżyć szok w poszczególnych państwach UE. Wszystko za sprawą fotoradarów, których jest znacznie więcej niż w Polsce.

    Jakich samochodów elektrycznych szukają Polacy?

    Dziś mamy listę 20 najbardziej poszukiwanych aut elektrycznych. I choć kluczowym warunkiem zakupu jest uzyskanie dotacji, nabywcy aut elektrycznych mają trudny wybór. Czasami bowiem warunki programu "Mój elektryk" wykluczają mocniejszą baterię.

    Biurowa sieć ładowania aut elektrycznych. Zachęta do zakupu elektryka?

    Budowa biurowej sieci ładowania aut elektrycznych może się stać zachętą do zakupu elektryka, ale i pozapłacowym benefitem dla pracownika. Firmowe sieci ładowania pojazdów elektrycznych natomiast warto planować perspektywicznie. To ogranicza koszty.

    Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

    Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

    Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

    Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

    Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

    Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8 (2007 – 2015). Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K (2015 – 2021). Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.