REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skoda Octavia II: Nowy czy używany? Poradnik kupującego

Michał Szwed
Skoda Octavia Family Plus
Skoda Octavia Family Plus
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Niewątpliwymi zaletami kupna Skoday Octavia II prosto z salonu jest gwarancja, sprawdzone pochodzenie (bezpośrednio z fabryki, a nie z np. z kradzieży), możliwość dowolnej konfiguracji wyposażenia i idealny stan techniczny. Niektórzy dorzucają jeszcze do tego lepsze samopoczucie związane z faktem posiadania całkiem nowego auta. Poniżej radzimy, jaką Skodę Octavia wybrać, nową czy używaną?

Najważniejszą zaletą wtórnego rynku motoryzacyjnego jest oczywiście cena. Jak wiadomo niektóre dziesięcioletnie pojazdy ,da się już kupić zdecydowanie poniżej 10% pierwotnej wartości, ale ich stan pozostawi zazwyczaj wiele do życzenia. To nie jedyna wada, gdyż nigdy nie można być tak do końca pewnym legalności źródła auta i nie wiadomo, czy pojazd był eksploatowany zgodnie z zaleceniami producenta.

REKLAMA

Co więc zrobić, przepłacić kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy za „nówkę” i spać spokojnie, czy zaryzykować kupno używanego, a pieniądze przeznaczyć na inny cel?

Złotym środkiem jest kupno auta z drugiej ręki, ale jeszcze na gwarancji lub takiego, w którym gwarancja dopiero co wygasła. Za przykład weźmy Skodę Octavię II z nowoczesnym, benzynowym silnikiem 1.4 TSI. W najbardziej ubogiej wersji wyposażenia Active, nie znajdziemy nawet radia czy klimatyzacji, a to wszystko w aucie za 63 900 złotych! Jeśli zachcemy uzupełnić te braki, kwota łatwo przekroczy 70 000, a chyba nie o to tu chodzi.

Zobacz też: Utrata wartości pojazdu. Część I

REKLAMA

Na rynku wtórnym Skody z pełnym wyposażeniem i przebiegiem nie przekraczającym 40 tysięcy, można kupić za niespełna 50 tysięcy. Co więcej są to auta krajowe, w większości bezwypadkowe w bardzo dobrym stanie technicznym (co za drobną opłatą można sprawdzić w ASO) i maksymalnie dwuletnie. Jeśli ktoś potrzebuje większej mocy za niespełna 55 tysięcy, można kupić Oktavię 1.8 TSI o mocy 160 koni. Silnik o pojemności 1.4 ma ich tylko 122. Większy motor pali średnio jedynie pół litra więcej paliwa od swojego mniejszego brata, co nie wydaje się wygórowaną ceną za zdecydowanie lepszą dynamikę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma się co łudzić, nowe auta są zbyt drogie jak na średnie zarobki Polaków. Jeszcze 10 lat temu rynek aut używanych z gwarancją, bądź jednorocznych prawie nie istniał. Dziś jest to śmiała alternatywa dla kosmicznych cen „nówek”.

Zobacz też: Samochody z fabryczną instalacją LPG. Poradnik kupującego

Jeszcze jedno -im większa pojemność i moc silnika nowego auta, tym większy spadek jego wartości, a co za tym idzie, jeszcze lepsza okazja przy zakupie jednorocznych bądź dwuletnich pojazdów. Pojazdów w bardzo dobrej kondycji i do tego przyzwoicie wyposażonych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

REKLAMA

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

REKLAMA

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA