REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata wartości pojazdu. Część II

Jakub Tujaka
Utrata wartości pojazdu. Fot. Fotolia
Utrata wartości pojazdu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Utrata wartości pojazdu jest uzależniona m.in. od wieku auta. Im auto nowsze, tym utrata wartości auta wyższa. Na utrzymanie lub utratę wartości auta mają wpływ także inne czynniki. Poniżej wyjaśniamy, od czego uzależniona jest utrata wartości pojazdu.

Tanieje nowy –tanieje używany

Bardzo ważnym aspektem przy ocenie wartości rezydualnej samochodu jest polityka koncernu jaki go wyprodukował. Niektóre firmy, takie  jak np. Citroen, ogłaszają w ciągu roku bardzo duże promocje na swoje nowe samochody. W rezultacie powoduje to wyraźny spadek cen używanych egzemplarzy tych modeli. Poza tym, na obniżenie wartości używanych pojazdów ma także wpływ pojawienie się następcy danego modelu samochodu. Dlatego warto dowiedzieć się czy model, który chcemy zakupić obecnie w salonie, nie będzie w najbliższym okresie zastąpiony jego nowszą generacją.

REKLAMA

Im mniej właścicieli, tym lepiej

To jaka jest wartość rezydualna danego egzemplarza auta uzależnione jest także od liczby jego właścicieli i historii serwisowej samochodu. Najwyżej cenione są pojazdy od pierwszego właściciela. Często zmieniany pojazd sugerować może kłopoty techniczne trapiące dany egzemplarz. Regularnie prowadzona książka serwisowa, dokumentująca przeszłość pojazdu, to dodatkowy, bardzo ważny aspekt podnoszący wartość auta.

Zobacz też: Utrata wartości pojazdu. Część I

Dopłata za wyposażenie się nie zwróci

Warto także zwrócić uwagę na wyposażenie pojazdu. W tym aspekcie zaleca się zachować pewien umiar. Bogato wyposażone egzemplarze danego modelu auta, zwykle tylko nieznacznie różnią się ceną od ich przeciętnych wersji. Istniej bowiem ryzyko, że większa liczba urządzeń na pokładzie auta, to większe ryzyko awarii i konieczność poniesienia dodatkowych kosztów ich naprawy. Podobnie jest w przypadku egzemplarzy poddanym modyfikacjom wizualnym czy mechanicznym. Odzyskanie chociaż części zainwestowanych w pojazd pieniędzy jest bardzo niska. Poza tym wiele osób omija tego typu pojazdy, obawiając się, że były źle eksploatowane. Z kolei zaoszczędzenie stosunkowo niedużych pieniędzy w momencie zakupu nowego pojazdu  i pozbawienie go m.in. klimatyzacji może skutkować większym problemem z odsprzedażą auta. Tego typu wyposażenie ma bowiem ogromny wpływ na komfort podróżowania, a nawet na jego bezpieczeństwo.

Atrakcyjny kolor podniesie wartość pojazdu

Dosyć istotny przy ustalaniu wartości rezydualnej auta jest także jego kolor nadwozia. Na rynku najbardziej poszukiwane są srebrne pojazdy z uwagi na ich wysoką praktyczność w codziennym użytkowaniu. Na tym odcieniu lakieru po prostu słabiej widoczne są zabrudzenia. Chętnie też nabywcy kierują swoją uwagę w kierunku pojazdów o czarnym nadwoziu. W ostatnich latach na znaczeniu zyskały auta w kolorze białym, utożsamiane z ekskluzywnymi limuzynami bogatych społeczności Bliskiego Wschodu. Najwięcej na wartości tracą natomiast pojazdy w kolorze różowym i żółtym. Ich sprzedaż potrafi być też bardziej czasochłonna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochody z fabryczną instalacją LPG. Poradnik kupującego

Krajowy czy sprowadzany?

O cenie używanego auta decyduje także miejsce jego zakupu i eksploatacji. Pojazdy krajowe mają ceny zazwyczaj niższe niż w krajach Europy zachodniej. Wiąże się to przede wszystkim z lepszym stanem technicznym pojazdów. Parametr ten dotyczy jednak tylko zadbanych egzemplarzy, o które na polskim rynku bardzo trudno. Większość z nich jest bowiem mocno wyeksploatowana bądź ma za sobą powypadkową przeszłość. Pojazdy sprowadzone z zagranicy i utrzymane w nienagannym stanie są droższe niż ich krajowe odpowiedniki.

Podsumowanie

Zakup nowego samochodu nie może być utożsamiany z lokatą kapitału. Auta wyraźnie tracą na wartości już w chwili wyjechania nimi z salonu. Aby jednak zachować jak ja wyższą wartość rezydualną pojazdu zwrócić należy uwagę na wiele czynników. Warto

Zobacz też: Szybkie i wygodne kombi za rozsądne pieniądze. Poradnik kupującego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, wjechała samochodem w dom

Pijana 36-latka wjechała reanult megane w ogrodzenie, a następnie w budynek. Właścicielka posesji, przebywająca w domu doznała obrażeń. Kierującej grozi do trzech lat więzienia.

Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

REKLAMA

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

REKLAMA

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

REKLAMA