REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na Węgry

Mateusz Szymański
Węgry są krajem członkowskim Unii Europejskiej i tak jak Polska, respektują zapisy z Schengen fot. Mateusz Szymański
Węgry są krajem członkowskim Unii Europejskiej i tak jak Polska, respektują zapisy z Schengen fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Węgry mimo braku dostępu do morza cieszą się sporą popularnością wśród polskich turystów. Miejsca takie jak Balaton czy stolica Węgier - Budapeszt, to najczęściej wybierane kierunki. Z podróżą przez Węgry wiążą się również dalsze wypady na południe Europy. Dlatego warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na Węgrzech i być zaopatrzonym w niezbędne informację o tym kraju.

Jak dojechać na Węgry, przykładowe trasy:

Polacy bardzo często wybierają podróż przez Węgry w drodze do Chorwacji. Jedna z polecanych, przykładowych tras z Warszawy wygląda następująco:
Warszawa - Katowice - Bielsko-Biała - Cieszyn - Żylina - Bratysława - Csorna - Szombathely - Lendava - Mursko-Sredisce - Cakovec - Zagrzeb - Karlovac - Zadar
Alternatywą dla przejścia granicznego W Cieszynie jest przejście w Zwarodniu.

REKLAMA

Kilkudniową wycieczkę na Węgry można podzielić na zwiedzanie Budapesztu i odpoczynek nad jeziorem Balaton. Jeżeli jedziemy np. ze Śląska, to dobrym rozwiązaniem jest trasa przez:

Katowice - Cieszyn – Źilinę – Bratysławę – Gyor – Balaton. Droga nad Balaton jest dobrze oznaczona i nie ma nawet potrzeby korzystania z nawigacji.

Odwiedź nasz serwis Auto w podróży

Węgry i Unia Europejska

Węgry są krajem członkowskim Unii Europejskiej i tak jak Polska, respektują zapisy z Schengen. Jeśli nasz pobyt nie przekracza 30 dni, wystarczy jedynie ważny dowód osobisty (co najmniej 6 miesięcy) lub paszport (co najmniej 3 miesiące). Jeśli planujemy zatrzymać się na dłużej niż 30 dni, niezbędna będzie wizyta na miejscowym posterunku policji, właściwym dla miejsca pobytu. Obowiązującą walutą jest forint (HUF). 10 forintów to około 0,14 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

REKLAMA

Jeśli podróż na Węgry planujemy odbyć pożyczonym autem, musimy mieć przy sobie upoważnienie jego właściciela. Całość musi być przetłumaczona na język węgierski (takie zaświadczenie można uzyskać w biurze PZM). Stan dróg jest niezły, chociaż miejscami przypomina nasze polskie realia. Węgry są jednak mniejszym krajem niż Polska więc ogólny stan nawierzchni jest lepszy i w większości przypadków podróż odbywa się w komfortowych warunkach. Za przejazd autostradami i trasami szybkiego ruchu płaci się winietkami elektronicznymi, na trasie nie spotkamy punktów poboru opłat co pozwala uniknąć korków.

Polscy kierowcy, na miejsce pobytu, najczęściej wybierają stolicę Węgier czyli Budapeszt i największe węgierskie jezioro - Balaton. W jego okolicach, w sezonie wakacyjnym trzeba niestety przygotować się na wielokilometrowe korki. Turystom wybierającym Węgry jedynie jako kraj przejazdowy w drodze na południe Europy, radzimy w miarę możliwości omijać okolice Balatonu.

Podstawowe przepisy drogowe na Węgrzech:

Do wyjazdu samochodem na Węgry wystarczy nasze krajowe OC. Ale jak w przypadku każdego zagranicznego wyjazdu, zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Zwłaszcza w przypadku polisy NNW i kosztów leczenia, gdzie nawet karta NFZ może okazać się niewystarczająca.

Zobacz też: Samochodem do Danii

REKLAMA

Na Węgrzech limit poziomu alkoholu we krwi jest dla kierowców zerowy. Spożywanie alkoholu i wsiadanie za kierownicę jest na terenie tego kraju niedopuszczalne i surowo karane przez węgierską policję. Mandaty zaczynają się od 100 tysięcy forintów (około 1400 zł). Podczas jazdy zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego a dzieci o wzroście do 1,50 m muszą podróżować w fotelikach.

Kierowcy na Węgrzech są zobowiązani do zwalniania przed każdym przejściem dla pieszych. W mieście do 30 km/h a poza nim do 40 km/h. W wielu miejscach (np. zabytkowe dzielnice Budapesztu) obowiązuje zakaz ruchu samochodowego. Jedynie auta ze specjalnymi przepustkami mogą wjeżdżać w takie rejony.
Obowiązek jazdy na światłach mijania, na Węgrzech dotyczy terenu niezabudowanego. Zatem kierowcy w miastach nie mają obowiązku włączania świateł. Poza nim przez 24H na dobę istnieje konieczność jazdy na światłach mijania.

Ograniczenia prędkości na Węgrzech:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 130 km/h (80 dla pojazdów z przyczepą)
drogi ekspresowe: 110 km/h (70 dla pojazdów z przyczepą)
pozostałe drogi: 90 km/h (70 dla pojazdów z przyczepą)

Na Węgrzech wszystkie drogi ekspresowe i autostrady są płatne. Opłata nie odbywa się jednak na klasycznych bramkach, a za pomocą elektronicznych winiet. Węgierskie winiety bez problemu kupimy w biurach PZM (w Polsce), a na miejscu - na stacjach benzynowych. Opłata za przejazd jest ujednolicona dla motocykli i samochodów osobowych (również tych z przyczepą). 10-dniowa winieta uprawniająca do jazdy po Węgierskich trasach to koszt 2975 forintów. Winieta na cały miesiąc to wydatek na poziomie 4780 forintów. Jeśli ktoś często porusza się po terytorium Węgier to istnieje możliwość wykupienia winiety całorocznej za 42 980 tysięcy forintów.

Zobacz też: Samochodem na Islandię

Na co zwrócić uwagę?

Na trudny język węgierski. Oznaczenia i nazwy będą niezrozumiałe, ale w większości przypadków z Węgrami bez problemu dogadamy się w języku angielskim. Należy zapamiętać, że odmiennie do większości krajów, dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi zero promili. W dużych miastach takich jak Budapeszt, parkingi są płatne od 8 do 18 (nie dotyczy weekendów) a znalezienie miejsca do parkowania nie należy do łatwych zadań. W popularnym regionie turystycznym, nad jeziorem Balaton, większość plaż jest płatna.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Węgrzech*:

- trójkąt ostrzegawczy
- apteczka
- linka holownicza
- kamizelka odblaskowa

*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Średnie ceny paliw na Węgrzech (stan na 8 lipca 2016):

95: 340,90 HUF/l
ON: 339,35 HUF/l
LPG: 0,68 EUR/l

Zobacz też: Samochodem na Łotwę

Przykładowa wysokość mandatów:

przejechanie na czerwonym świetle: 100 tys. forintów
brak zapiętych pasów: 10-30 tys. forintów
jazda po spożyciu alkoholu: od 100 tys. forintów
przekroczenie prędkości: od 30 do 300 tys. forintów

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

policja: 107
pogotowie ratunkowe: 104
straż pożarna: 105
główny numer alarmowy: 112
pomoc drogowa: 188 lub +36 1-345 1755

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP
Varosligeti fasor 16, 1068 Budapeszt
tel: +36 14 13 82 00
www.budapeszt.polemb.net

Zobacz też: Jakie wina produkuje się na Węgrzech?

Kilkudniową wycieczkę na Węgry można podzielić na zwiedzanie Budapesztu i odpoczynek nad Balatonem fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański
Na ulicach Budapesztu wciąż spotkamy mnóstwo Ikarusów. Po stolicy Węgier jeżdżą także trolejbusy fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański
Węgierska sieć drogowa jest lepiej rozwinięta niż Polska, do jazdy po autostradach upoważnia elektroniczna winieta fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA