Samochodem na Węgry
REKLAMA
REKLAMA
Jak dojechać na Węgry, przykładowe trasy:
Polacy bardzo często wybierają podróż przez Węgry w drodze do Chorwacji. Jedna z polecanych, przykładowych tras z Warszawy wygląda następująco:
Warszawa - Katowice - Bielsko-Biała - Cieszyn - Żylina - Bratysława - Csorna - Szombathely - Lendava - Mursko-Sredisce - Cakovec - Zagrzeb - Karlovac - Zadar
Alternatywą dla przejścia granicznego W Cieszynie jest przejście w Zwarodniu.
REKLAMA
Kilkudniową wycieczkę na Węgry można podzielić na zwiedzanie Budapesztu i odpoczynek nad jeziorem Balaton. Jeżeli jedziemy np. ze Śląska, to dobrym rozwiązaniem jest trasa przez:
Katowice - Cieszyn – Źilinę – Bratysławę – Gyor – Balaton. Droga nad Balaton jest dobrze oznaczona i nie ma nawet potrzeby korzystania z nawigacji.
Odwiedź nasz serwis Auto w podróży
Węgry i Unia Europejska
Węgry są krajem członkowskim Unii Europejskiej i tak jak Polska, respektują zapisy z Schengen. Jeśli nasz pobyt nie przekracza 30 dni, wystarczy jedynie ważny dowód osobisty (co najmniej 6 miesięcy) lub paszport (co najmniej 3 miesiące). Jeśli planujemy zatrzymać się na dłużej niż 30 dni, niezbędna będzie wizyta na miejscowym posterunku policji, właściwym dla miejsca pobytu. Obowiązującą walutą jest forint (HUF). 10 forintów to około 0,14 zł.
REKLAMA
Jeśli podróż na Węgry planujemy odbyć pożyczonym autem, musimy mieć przy sobie upoważnienie jego właściciela. Całość musi być przetłumaczona na język węgierski (takie zaświadczenie można uzyskać w biurze PZM). Stan dróg jest niezły, chociaż miejscami przypomina nasze polskie realia. Węgry są jednak mniejszym krajem niż Polska więc ogólny stan nawierzchni jest lepszy i w większości przypadków podróż odbywa się w komfortowych warunkach. Za przejazd autostradami i trasami szybkiego ruchu płaci się winietkami elektronicznymi, na trasie nie spotkamy punktów poboru opłat co pozwala uniknąć korków.
Polscy kierowcy, na miejsce pobytu, najczęściej wybierają stolicę Węgier czyli Budapeszt i największe węgierskie jezioro - Balaton. W jego okolicach, w sezonie wakacyjnym trzeba niestety przygotować się na wielokilometrowe korki. Turystom wybierającym Węgry jedynie jako kraj przejazdowy w drodze na południe Europy, radzimy w miarę możliwości omijać okolice Balatonu.
Podstawowe przepisy drogowe na Węgrzech:
Do wyjazdu samochodem na Węgry wystarczy nasze krajowe OC. Ale jak w przypadku każdego zagranicznego wyjazdu, zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Zwłaszcza w przypadku polisy NNW i kosztów leczenia, gdzie nawet karta NFZ może okazać się niewystarczająca.
Zobacz też: Samochodem do Danii
REKLAMA
Na Węgrzech limit poziomu alkoholu we krwi jest dla kierowców zerowy. Spożywanie alkoholu i wsiadanie za kierownicę jest na terenie tego kraju niedopuszczalne i surowo karane przez węgierską policję. Mandaty zaczynają się od 100 tysięcy forintów (około 1400 zł). Podczas jazdy zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego a dzieci o wzroście do 1,50 m muszą podróżować w fotelikach.
Kierowcy na Węgrzech są zobowiązani do zwalniania przed każdym przejściem dla pieszych. W mieście do 30 km/h a poza nim do 40 km/h. W wielu miejscach (np. zabytkowe dzielnice Budapesztu) obowiązuje zakaz ruchu samochodowego. Jedynie auta ze specjalnymi przepustkami mogą wjeżdżać w takie rejony.
Obowiązek jazdy na światłach mijania, na Węgrzech dotyczy terenu niezabudowanego. Zatem kierowcy w miastach nie mają obowiązku włączania świateł. Poza nim przez 24H na dobę istnieje konieczność jazdy na światłach mijania.
Ograniczenia prędkości na Węgrzech:
teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 130 km/h (80 dla pojazdów z przyczepą)
drogi ekspresowe: 110 km/h (70 dla pojazdów z przyczepą)
pozostałe drogi: 90 km/h (70 dla pojazdów z przyczepą)
Na Węgrzech wszystkie drogi ekspresowe i autostrady są płatne. Opłata nie odbywa się jednak na klasycznych bramkach, a za pomocą elektronicznych winiet. Węgierskie winiety bez problemu kupimy w biurach PZM (w Polsce), a na miejscu - na stacjach benzynowych. Opłata za przejazd jest ujednolicona dla motocykli i samochodów osobowych (również tych z przyczepą). 10-dniowa winieta uprawniająca do jazdy po Węgierskich trasach to koszt 2975 forintów. Winieta na cały miesiąc to wydatek na poziomie 4780 forintów. Jeśli ktoś często porusza się po terytorium Węgier to istnieje możliwość wykupienia winiety całorocznej za 42 980 tysięcy forintów.
Zobacz też: Samochodem na Islandię
Na co zwrócić uwagę?
Na trudny język węgierski. Oznaczenia i nazwy będą niezrozumiałe, ale w większości przypadków z Węgrami bez problemu dogadamy się w języku angielskim. Należy zapamiętać, że odmiennie do większości krajów, dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi zero promili. W dużych miastach takich jak Budapeszt, parkingi są płatne od 8 do 18 (nie dotyczy weekendów) a znalezienie miejsca do parkowania nie należy do łatwych zadań. W popularnym regionie turystycznym, nad jeziorem Balaton, większość plaż jest płatna.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Węgrzech*:
- trójkąt ostrzegawczy
- apteczka
- linka holownicza
- kamizelka odblaskowa
*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany
Średnie ceny paliw na Węgrzech (stan na 8 lipca 2016):
95: 340,90 HUF/l
ON: 339,35 HUF/l
LPG: 0,68 EUR/l
Zobacz też: Samochodem na Łotwę
Przykładowa wysokość mandatów:
przejechanie na czerwonym świetle: 100 tys. forintów
brak zapiętych pasów: 10-30 tys. forintów
jazda po spożyciu alkoholu: od 100 tys. forintów
przekroczenie prędkości: od 30 do 300 tys. forintów
Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:
policja: 107
pogotowie ratunkowe: 104
straż pożarna: 105
główny numer alarmowy: 112
pomoc drogowa: 188 lub +36 1-345 1755
Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?
Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP
Varosligeti fasor 16, 1068 Budapeszt
tel: +36 14 13 82 00
www.budapeszt.polemb.net
Zobacz też: Jakie wina produkuje się na Węgrzech?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.