REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie jeździć w warunkach zimowych?

BMW X6
BMW X6

REKLAMA

REKLAMA

Na trudne zimowe warunki składają się: mróz, gołoledź, marznąca mżawka, śnieg, zaspy i śliska nawierzchnia. Prowadzenie auta w tak niesprzyjających warunkach wymaga od kierowcy wzmożonej uwagi i skupienia. Podpowiadamy, jak się przygotować do prowadzenia auta w tak trudnych warunkach?

„Biała” pora roku wyjątkowo nie sprzyja kierowcom i ich pojazdom, przez co w trakcie zimowych miesięcy mamy o wiele więcej stłuczek, wypadków i kolizji niż o każdej innej porze roku. Brak zimowych opon czy odpowiedniego płynu do spryskiwaczy należą do głównych grzechów nieodpowiedzialnych kierowców.

REKLAMA

Podstawowe wyposażenie auta w zimie

Jak zatem zadbać o samochód i własne bezpieczeństwo zimą, by móc korzystać z pojazdu niezależnie od panującej na zewnątrz pogody? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do zimowych miesięcy poprzez: zrobienie przeglądu, wymianę opon, zakupienie zimowego płynu do spryskiwaczy i kupienie niezbędnych akcesoriów, które ułatwią walkę ze śniegiem i lodem. Taki samochodowy obowiązkowy zestaw akcesoriów zawiera m.in. skrobaczki do szyb, odmrażacze do zamków i szyb, zgarniacze śniegu, zimowy płyn do spryskiwaczy, a nawet łańcuchy, jeśli planujemy wyjazd w wyżej położone tereny. Warto również sprawdzić stan wycieraczek, gdyż bez ich prawidłowego działania jazda w zimowych warunkach będzie praktycznie niemożliwa.

Zobacz też: Zimowa jazda samochodem do pracy - porady

Zdrowy rozsądek na drodze

Kolejnym ważnym, o ile nie najważniejszym elementem, jest nasze podejście do kierowania pojazdem w tym trudnym zimowym okresie. - Najistotniejszy jest oczywiście zdrowy rozsądek i odpowiednie zachowanie na drodze – tłumaczy Eryk Biskupski z firmy Amervox, oferującej systemy samochodowe poprawiające bezpieczeństwo jazdy - Należy pamiętać o nieprzekraczaniu dozwolonej prędkości, gdyż śliska nawierzchnia nie pozwoli na odpowiednie manewrowanie pojazdem i może przyczynić się do wypadków i kolizji. Lepiej też spuścić nogę z gazu, nawet jeśli do celu naszej podróży nie dotrzemy na czas. Czasem warto poćwiczyć swoje umiejętności wychodzenia z trudnych drogowych sytuacji na pustych polach, drogach czy zamkniętych placach. Profesjonalne szkolenia  oferują natomiast szkoły doskonalenia techniki jazdy. Możemy tam doświadczyć trudnych drogowych warunków, których na pewno nie pokażą nam na standardowym kursie prawa jazdy (kontrolowane poślizgi, odpowiednie hamowanie przy dużych prędkościach czy „kręcenie” kierownicą).

Drogi i systemy

REKLAMA

Na szczęście stan naszych dróg się poprawia, a pojazdy coraz częściej wyposażane są w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, jak systemy kontroli trakcji, ABS, ESP (układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu) i inne, dzięki czemu jazda zimą nie musi być wcale niebezpieczna. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Niezależnie od posiadanych systemów ułatwiających jazdę, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na odpowiednią odległość od innych pojazdów. Przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić też stan ogumienia (w tym również ciśnienie w oponach), hamulców i wycieraczek oraz innych elementów, które mogą zaważyć nie tylko na komforcie poruszania się po drogach, ale i naszym życiu – dodaje Eryk Biskupski z Amervox. Stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie to ważne wsparcie, ale jednak tylko wsparcie dla zdrowego rozsądku.

Zobacz też: Jak podjechać pod śliskie wzniesienie i jak z niego zjechać?

10 zimowych przykazań kierowcy:

1. Dostosuj prędkość do panujących warunków drogowych

2. Zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzających pojazdów

3. Załóż dobre opony zimowe, tudzież łańcuchy

4. Pamiętaj, że droga hamowania jest dłuższa na lodzie

5. Odśnież auto

6. Unikaj wysokich obrotów silnika

7. Nie dokonuj gwałtownych skrętów kierownicą

8. Nie panikuj w przypadku poślizgu

9. Prowadź ze zdrowym rozsądkiem

10. Włącz zasadę ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.

Zobacz też: Technika jazdy po lodzie - jak hamować na lodzie?

Źródło: pointb PR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA