Samozapłon samochodu - jak temu zapobiec?
REKLAMA
REKLAMA
Samozapłon samochodu - przyczyny
Zgodnie ze statystykami strażaków i ubezpieczycieli w całej Polsce dochodzi zimą do blisko stu pożarów samochodów. Zapłony mają miejsce na parkingach, pod domami lub w trasie. Powodami samozapłonów są najczęściej: zwarcie przeciążonych intensywnym ogrzewaniem, nieodpowiednio zabezpieczonych lub źle zamontowanych instalacji elektrycznych, a także wycieki oleju w komorze silnika czy też iskra z przegrzanych hamulców.
REKLAMA
Rzeczywistość pokazuje, że – wymagane przepisami – posiadanie 1 kg gaśnicy proszkowej nie ratuje właścicieli aut przed stratami, bo wielu z nich nadal nie potrafi prawidłowo obsługiwać gaśnicy. Typowe błędy popełniane podczas prób gaszenia pojazdów to: otwarcie komory silnika na oścież, zanim wyciągnie się gaśnicę, nieprawidłowe przygotowanie gaśnicy do akcji i przerywane gaszenie, które nie eliminuje ognia.
Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 1 - rozpoznanie ognia
Sposób na samozapłon - automatyczny system gaśniczy
Jedną z możliwości zapobiegania samozapłonowi jest instalacja automatycznego systemu gaszącego, który się uaktywnia w momencie pojawienia się pierwszych płomieni. - Aktywną Linię Samogaszącą (ALS) można zamontować w miejscach, gdzie najłatwiej o wybuch pożaru - w komorze silnika, wnętrzu samochodu oraz w nadkolach – mówi Przemysław Steiner, Kierownik Sekcji Klientów Kluczowych firmy PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy. – Konstrukcja i działanie systemu są proste i skuteczne. Do zbiornika ze środkiem pianotwórczym typu AFFF podłączony jest przewód polimerowy, który pęka w miejscu przegrzania i wyrzuca środek gaśniczy wprost na ogień.
Zobacz też: Gaszenie samochodu cz. 2 - obsługa gaśnicy
- System ALS jest skuteczniejszy niż wymagana prawem gaśnica proszkowa. Również oszczędność w zakupie gaśnicy jest tylko pozorna. Często ilość proszku nie wystarcza do opanowania ognia. A ten użyty potrafi wniknąć głęboko w szczeliny gaszonych urządzeń, doprowadzając do ich zatarcia w niedalekiej przyszłości – dodaje Przemysław Steiner. – Najważniejsze jest jednak uniknięcie paniki na drodze. Właściciel auta z systemem ALS często nie będzie miał okazji zobaczyć płomieni. O akcji gaśniczej poinformuje go tylko mała dioda na desce rozdzielczej. Jednym z atutów systemu ALS jest możliwość zadziałania podczas wypadku.
Zobacz też: Gaszenie samochodu cz 3.
Źródło: Materiały prasowe PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.