REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przewozić sprzęt narciarski samochodem?

Łukasz Kuźmiuk
Jak przewozić sprzęt narciarski samochodem? / Fot. Audi
Jak przewozić sprzęt narciarski samochodem? / Fot. Audi

REKLAMA

REKLAMA

Już za kilka dni zaczną się ferie zimowe, a część rodziców z dziećmi chętnie wybierze się na ośnieżone stoki. Warto wiedzieć jak przewozić sprzęt narciarski samochodem, dlatego prezentujemy krótki poradnik, który wyjaśni jak bezpiecznie przewozić narty i snowboard.
Bagażnik na narty do Audi A1 Fot. Audi

Audi

Ze względu na ich kształt i wymiary przewożenie nart i desek snowboardowych nie jest łatwe. Często dojazd w góry wiąże się z pokonaniem setek kilometrów, dlatego trzeba zadbać nie tylko o to, by sprzęt narciarski zmieścił się do pojazdu, ale również musimy zabezpieczyć go tak, by w razie wypadku nie zrobił pasażerom krzywdy. W wielu autach po środku tylnej kanapy znajduje się otwór, przez który możemy przełożyć narty, jednak jeśli otwór nie jest zabezpieczony specjalnym rękawem, to lepiej zdać się na boxy dachowe lub uchwyty narciarskie montowane do relingów dachowych. Wystarczy sobie wyobrazić, jak w chwili kolizji rozpędzone narty przelatują przez całą kabinę pasażerską i przednią szybę, by skłonić się do wymienionych wcześniej alternatywnych rozwiązań.

REKLAMA

Uchwyty narciarskie

Uchwyty narciarskie mocowane do relingów dachowych to rozwiązanie, pozwalające na przewożenie od 4 do 6 par nart lub desek snowboardowych. Taka forma przewożenia sprzętu zimowego najlepiej sprawdza się na krótszych trasach, ponieważ wtedy przedmioty są krócej narażone na możliwość zabrudzenia solą, piaskiem czy błotem śniegowy znajdującym się na drodze. Warto przy okazji zaopatrzyć się w specjalne pokrowce, które ochronią narty i deski przed uszkodzeniami. Trzeba również pamiętać o prawidłowym zamocowaniu sprzętu - narty powinny być zamontowane tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu opór aerodynamiczny będzie mniejszy oraz zostaną zniwelowane wibracje, które mogłyby spowodować rozluźnienie uchwytów mocujących.

Bagażnik magnetyczny

Bagażnik magnetyczny to rozwiązanie zaprojektowane pod kątem aut bez relingów dachowych i z metalowymi dachami. Montaż jest bardzo prosty - wystarczy umocować bagażnik na dachu, który sam "przyssie" się do podłoża. Warto pamiętać o wcześniejszym dokładnym wyczyszczeniu dachu, by urządzenie nie porysowało lakieru. Niestety bagażnik magnetyczny ma też wady, ponieważ zmieści mniej par nart niż uchwyty narciarskie, a także może paść łupem złodziei właśnie ze względu na łatwy montaż i demontaż.

Box dachowy

To najlepsze, ale również i najdroższe rozwiązanie. Box dachowy pozwala na zapakowanie nie tylko nart i desek snowboardowych, ale również kijków, odzieży itp. Ponadto rzeczom przewożonym w boxie nie grozi śnieg, sól lub błoto pośniegowe, dlatego pod koniec podróży będą czyste i suche. Warto również pamiętać o tym, że boxy dachowe mają opływowe kształty, co poprawia komfort jazdy. Niestety rozwiązanie to jest drogie, ponieważ ceny pojemników wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Korzystanie z tego rozwiązania to również lepszy komfort jazdy. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na obecność certyfikatów, dopasowanie konkretnego modelu do naszego auta oraz ładowność dachu naszego pojazdu. Box dachowy nie powinien wystawać poza obrys nadwozia, producenci boksów zalecają, aby nie przekraczać 130 km/h.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA