REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Hubert Krawczyk
Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu? / Fot. Fotolia
Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ferie zimowe to okres dalekich podróży, w trakcie których czekają na nas zmienne warunki drogowe i atmosferyczne. Jak należy się przygotować do wyjazdu zimowego? Co powinniśmy sprawdzić w samochodzie i co warto posiadać na wyposażeniu auta?

Fotolia

Zbliża się czas zimowych wyjazdów, a większość osób jako środek transportu zapewne wybierze własny samochód. Przed wypadem na narty czy zimowisko warto odpowiednio się przygotować, a przede wszystkim zadbać o samochód, jego stan techniczny i dodatkowe doposażenie.

REKLAMA

Co należy sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem w góry?

Planowanie wyjazdu powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia stanu technicznego posiadanego samochodu. W tym przypadku warto udać się na stacje diagnostyczną lub do warsztatu zajmującego się mechaniką pojazdową, żeby dokonali tam kompleksowego przeglądu auta pod względem możliwych usterek. Organizując zimowy wyjazd trzeba być pewnym swojego samochodu, że jest w dobrym stanie i dojedzie na miejsce, nie odmawiając posłuszeństwa gdzieś w trasie. Zadbanie o kondycję pojazdu zmniejszy szanse na wystąpienie awarii maszyny, a chyba nikt nie ma ochoty stać kilka godzin na poboczu przy minusowych temperaturach, szukając przyczyny usterki.

Jak przygotować auto do wyjazdu na ferie?

Akumulator i kable rozruchowe

Podczas przygotowywania samochodu do zimowej podróży należy zbadać o sprawność akumulatora, ponieważ to on odpowiada za dostarczenie prądu potrzebnego do odpalenia samochodu. W przypadku gdy urządzenie jest w kiepskiej kondycji to po mroźnej nocy może wystąpić problem z rozruchem samochodu. Przed wyjazdem warto także zakupić przewody rozruchowe, żeby w razie kłopotu z odpaleniem auta, można było „pożyczyć prąd” z innego wozu.

Opony zimowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym elementem przygotowań jest dobór odpowiedniego ogumienia do samochodu oraz jego wymiana. Warto przyjrzeć się bieżnikowi ogumienia czy aby na pewno ma odpowiednią wysokość - w przypadku opon zimowych wysokość bieżnika powinna wynosić minimum 4 mm. W górach panują zmienne warunki pogodowe, a drogi często są zaśnieżone i oblodzone, dlatego tak istotne i nieodzowne jest posiadanie zimowego ogumienia. Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się również w łańcuchy śnieżne, które w niespodziewanym momencie mogą okazać się naszym wybawieniem.

Olej i płyny

Kolejną rzeczą jaką należy sprawdzić w pojeździe to poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych: oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy przystosowanego do ujemnych temperatur. W razie ich niskiego poziomu należy je uzupełnić, a także mieć zapasową ilość w samochodzie. W trakcie dalekich zimowych wyjazdów płyn do spryskiwaczy jest zużywany niemal co chwilę, dlatego przed podróżą warto wrzucić do bagażnika dodatkową butlę zimowego płynu do spryskiwaczy.

Wycieraczki

Istotna jest także kontrola stanu wycieraczek. Warto jest sprawdzić czy elementy te dobrze zgarniają zabrudzenia powstałe na szybie pojazdu. Padający śnieg, zmieszany z zanieczyszczeniem pochodzącym z drogi, osadzający się na powierzchni szyby, może skutecznie ograniczyć pole widzenia, a co za tym idzie, negatywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo podróżowania.

Skrobaczka do szyb i szczotka do śniegu

Ważnym elementem dodatkowego wyposażenia samochodu, którym udajemy się na wyjazd zimowy jest skrobaczka do szyb wraz ze szczotką do śniegu, dzięki którym po obfitych opadach śniegu i ujemnych temperaturach, bez problemu przygotujemy auto do drogi. Podczas zakupu skrobaczki trzeba zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, ponieważ niektóre z nich mogą porysować szyby pojazdu.

Oświetlenie i żarówki

Przed wyjazdem powinniśmy zadbać także o oświetlenie samochodu - chodzi głównie o sprawdzenie czy przednie i tylne lampy świecą w odpowiedni sposób, dając silny strumień światła i czy żadna z żarówek nie jest przepalona. Ponadto przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek i mieć je na wyposażeniu pojazdu, w razie gdyby któraś przepaliła się. Uwaga ta odnosi się do modeli aut, w których faktycznie mamy możliwość samodzielnej wymiany żarówek - w przypadku niektórych wozów trzeba udać się z tym do serwisu.

Dywaniki gumowe z „korytkami”

Elementami, które warto mieć w swoim samochodzie w trakcie zimowego wyjazdu, są dywaniki gumowe. Chronią one wykładzinę samochodu przed wilgocią, który może być spowodowana śniegiem wniesionym na podeszwach butów. Ważne, aby takie dywaniki miały korytka, czyli podniesione krawędzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu roztapiający się śnieg zatrzymuje się w środku gumowej wycieraczki.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

REKLAMA

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

REKLAMA