REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu?

Hubert Krawczyk
Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu? / Fot. Fotolia
Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ferie zimowe to okres dalekich podróży, w trakcie których czekają na nas zmienne warunki drogowe i atmosferyczne. Jak należy się przygotować do wyjazdu zimowego? Co powinniśmy sprawdzić w samochodzie i co warto posiadać na wyposażeniu auta?
zima, awaria Fot. Fotolia

Fotolia

Zbliża się czas zimowych wyjazdów, a większość osób jako środek transportu zapewne wybierze własny samochód. Przed wypadem na narty czy zimowisko warto odpowiednio się przygotować, a przede wszystkim zadbać o samochód, jego stan techniczny i dodatkowe doposażenie.

REKLAMA

Co należy sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem w góry?

Planowanie wyjazdu powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia stanu technicznego posiadanego samochodu. W tym przypadku warto udać się na stacje diagnostyczną lub do warsztatu zajmującego się mechaniką pojazdową, żeby dokonali tam kompleksowego przeglądu auta pod względem możliwych usterek. Organizując zimowy wyjazd trzeba być pewnym swojego samochodu, że jest w dobrym stanie i dojedzie na miejsce, nie odmawiając posłuszeństwa gdzieś w trasie. Zadbanie o kondycję pojazdu zmniejszy szanse na wystąpienie awarii maszyny, a chyba nikt nie ma ochoty stać kilka godzin na poboczu przy minusowych temperaturach, szukając przyczyny usterki.

Jak przygotować auto do wyjazdu na ferie?

Akumulator i kable rozruchowe

Podczas przygotowywania samochodu do zimowej podróży należy zbadać o sprawność akumulatora, ponieważ to on odpowiada za dostarczenie prądu potrzebnego do odpalenia samochodu. W przypadku gdy urządzenie jest w kiepskiej kondycji to po mroźnej nocy może wystąpić problem z rozruchem samochodu. Przed wyjazdem warto także zakupić przewody rozruchowe, żeby w razie kłopotu z odpaleniem auta, można było „pożyczyć prąd” z innego wozu.

Opony zimowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym elementem przygotowań jest dobór odpowiedniego ogumienia do samochodu oraz jego wymiana. Warto przyjrzeć się bieżnikowi ogumienia czy aby na pewno ma odpowiednią wysokość - w przypadku opon zimowych wysokość bieżnika powinna wynosić minimum 4 mm. W górach panują zmienne warunki pogodowe, a drogi często są zaśnieżone i oblodzone, dlatego tak istotne i nieodzowne jest posiadanie zimowego ogumienia. Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się również w łańcuchy śnieżne, które w niespodziewanym momencie mogą okazać się naszym wybawieniem.

Olej i płyny

Kolejną rzeczą jaką należy sprawdzić w pojeździe to poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych: oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy przystosowanego do ujemnych temperatur. W razie ich niskiego poziomu należy je uzupełnić, a także mieć zapasową ilość w samochodzie. W trakcie dalekich zimowych wyjazdów płyn do spryskiwaczy jest zużywany niemal co chwilę, dlatego przed podróżą warto wrzucić do bagażnika dodatkową butlę zimowego płynu do spryskiwaczy.

Wycieraczki

Istotna jest także kontrola stanu wycieraczek. Warto jest sprawdzić czy elementy te dobrze zgarniają zabrudzenia powstałe na szybie pojazdu. Padający śnieg, zmieszany z zanieczyszczeniem pochodzącym z drogi, osadzający się na powierzchni szyby, może skutecznie ograniczyć pole widzenia, a co za tym idzie, negatywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo podróżowania.

Skrobaczka do szyb i szczotka do śniegu

Ważnym elementem dodatkowego wyposażenia samochodu, którym udajemy się na wyjazd zimowy jest skrobaczka do szyb wraz ze szczotką do śniegu, dzięki którym po obfitych opadach śniegu i ujemnych temperaturach, bez problemu przygotujemy auto do drogi. Podczas zakupu skrobaczki trzeba zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, ponieważ niektóre z nich mogą porysować szyby pojazdu.

Oświetlenie i żarówki

Przed wyjazdem powinniśmy zadbać także o oświetlenie samochodu - chodzi głównie o sprawdzenie czy przednie i tylne lampy świecą w odpowiedni sposób, dając silny strumień światła i czy żadna z żarówek nie jest przepalona. Ponadto przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek i mieć je na wyposażeniu pojazdu, w razie gdyby któraś przepaliła się. Uwaga ta odnosi się do modeli aut, w których faktycznie mamy możliwość samodzielnej wymiany żarówek - w przypadku niektórych wozów trzeba udać się z tym do serwisu.

Dywaniki gumowe z „korytkami”

Elementami, które warto mieć w swoim samochodzie w trakcie zimowego wyjazdu, są dywaniki gumowe. Chronią one wykładzinę samochodu przed wilgocią, który może być spowodowana śniegiem wniesionym na podeszwach butów. Ważne, aby takie dywaniki miały korytka, czyli podniesione krawędzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu roztapiający się śnieg zatrzymuje się w środku gumowej wycieraczki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA