REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, gdy nie masz czym zapłacić podczas tankowania lub na bramce?

Cezary Horbaczewski
Co zrobić, gdy nie masz czym zapłacić podczas tankowania lub na bramce?
Co zrobić, gdy nie masz czym zapłacić podczas tankowania lub na bramce?
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z kierowców może znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie mógł zapłacić za paliwo, nawet nie z własnej winy. Zepsuty terminal albo awaria w banku może przeszkodzić w płatności, w każdym miejscu. Co zrobić w sytuacji, gdy taka sytuacja spotka nas na stacji benzynowej lub na autostradowych bramkach?

Paliwo jest specyficznym produktem. Większość innych rzeczy możemy odłożyć na półkę sklepową, ale zatankowany samochód nie może być „odtankowany”. Zatankowanego paliwa nie można odnieść na półkę sklepową.  Co zrobić w sytuacji kiedy nastąpi awaria terminalu, zabraknie gotówki lub zapodziejemy portfel, a wcześniej nalaliśmy paliwo do baku? Przede wszystkim nie należy panikować. Nietypowe i niezwyczajne zachowanie może okazać się podejrzane dla pracowników stacji, co może w dalszym etapie wpłynąć na ich decyzję umożliwiająca polubowne zakończenie sprawy. Każda z możliwych sytuacji należy rozpatrzyć oddzielnie.

REKLAMA

Zobacz też: Wyjazd samochodem służbowym na wakacje

Najczęściej może przydarzyć się zgubienie portfela lub zatankowanie na kwotę przekraczającą możliwości finansowe na daną chwilę. Zgubienie portfela lub kart płatniczych nie musi wiązać się z uniemożliwieniem zapłaty za paliwo. Aplikacje mobilne pozwalają na sparowanie karty z aplikacją, dzięki czemu nie musimy mieć przy sobie plastiku. Istnieją aplikacje instytucji finansowych, dzięki którym możemy zapłacić kartą wirtualną, która jest przypisana tylko i wyłącznie do konta w banku i jest dostępna tylko poprzez aplikację. Przy zgubieniu karty należy pamiętać, aby ją zastrzec.

Zobacz też: Podróż samochodem na wakacje - poradnik Klaudii Podkalickiej

REKLAMA

Jeżeli nie jesteśmy w stanie skorzystać z aplikacji do mobilnego płacenia, a wykażemy się wolą zapłaty brakującej części, sprzedający najczęściej będzie skłonny do zakończenia tego w sposób polubowny, tj. umożliwi zapłatę do końca dnia po wypełnieniu odpowiedniego formularza, umożliwi wykonanie przelewu z komputera na stacji benzynowej, zgodzi się na dowiezie gotówki czy na przelanie pieniędzy przez znajomego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ekstremalnych przypadkach może wezwać Policję, która z kolei może wezwać strony do polubownego zakończenia sporu. Policja nie może zatrzymać kierowcy, gdyż z jego strony występuje wola zapłaty, a to sprzedający wykazuje brak woli. Wynika z tego, że jednej i drugiej stronie najbardziej opłaca się rozwiązanie tego problemu bez udziału funkcjonariuszy. Rzadko spotykana jest możliwość odroczonej płatności, ale nie wynika to ze złej woli sprzedawcy, lecz ze sposobu działania systemów na stacjach benzynowych. Należy pamiętać, żeby nigdy nie zostawiać dowodu osobistego, prawa jazdy lub telefonu w zastaw. Może to prowadzić do kradzieży danych.

Zobacz też: Podróż autostopem: o czym powinien pamiętać kierowca?

Awaria terminalu płatniczego

Awaria terminalu płatniczego występuje stosunkowo rzadko, ale gdy wystąpi może uniemożliwić płatność zarówno kartą płatniczą, jak i poprzez aplikacje mobilne. Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych akceptant może odmówić przyjęcia zapłaty w braku możliwości dokonania akceptacji transakcji płatniczej. Oznacza to, że zawsze powinniśmy być na to przygotowani i mieć inny środek płatniczy pod ręką, najczęściej gotówkę.

Gdy nie mamy jak zapłacić za przejazd autostradą

Zobacz też: Autostrada od kuchni

Coraz więcej odcinków na autostradach jest płatnych. Większość kierowców przed wyjazdem upewnia się czy ma odłożoną odpowiednią kwotę, ale może zdarzyć się, że zapomnimy gotówki bądź będziemy mieli jej za mało albo zgubimy portfel razem z dokumentami i gotówką. W pierwszej sytuacji będziemy obowiązani do przedstawienia dokumentu potwierdzającego tożsamość, a następnie zobowiązani do zapłaty w odroczonym terminie. Jeżeli kierowca nie przedstawi dokumentu lub odmówi zapłaty zostanie wezwana policja.  W sytuacji gdy zgubimy portfel wraz z dokumentami i gotówką jedynym rozwiązaniem będzie wezwanie policji w celu ustalenia/potwierdzenia tożsamości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA