REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie przewozić dzieci autem?

dzieci w aucie
dzieci w aucie
TomTom

REKLAMA

REKLAMA

Właściwe przewożenie dzieci w samochodzie jest kluczowe w każdej podróży. Nie należy skupiać się wyłącznie na zakupie odpowiedniego fotelika, ale także na prawidłowym jego montażu oraz obserwacji zachowań dzieci w trakcie jazdy. Dzięki

Przewożenie dzieci samochodem - wskazówki

REKLAMA

Podróżować w dzień czy w nocy? Robić częste przerwy czy możliwie szybko pokonywać spore odcinki trasy? W jaki sposób zadbać o montaż i ustawienie fotelika, aby bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Rodzice wybierający się w trasę ze swoją pociechą, powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jak zapewnić dziecku najwyższy komfort jazdy i maksymalne bezpieczeństwo.

REKLAMA

Według aktualnych polskich przepisów dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu powinny podróżować w fotelikach samochodowych. Kryterium wieku nie ma już znaczenia – oznacza to, że nawet jeśli Twoja pociecha ukończyła 12 lat (dawna granica wieku, do której dzieci powinny jeździć w fotelikach), a nadal nie osiągnęła 150 cm wzrostu, musi podróżować zabezpieczona w ten sposób. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko ma 135-150 cm wzrostu i ważny ponad 36 kilogramów – wtedy może zostać posadzone na tylnym siedzeniu i przypięte zwykłymi pasami bezpieczeństwa.

Zobacz też: Przewożenie dzieci w samochodzie – aktualne przepisy

Choć zasady montażu fotelików w autach wydają się niezwykle proste, istnieje kilka mitów, w które wciąż wierzą rodzice. Firma Feu Vert prezentuje 5 rad dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie, o których warto pamiętać niezależnie od długości trasy.

Rada 1: Pamiętaj, że fotelik to wyznacznik bezpieczeństwa podróży

Fotelik dla dziecka to obowiązkowy element wyposażenia auta. Bez niego w czasie gwałtownego hamowania czy innego manewru maluch jest bowiem zupełnie bezbronny i narażony na poważne urazy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepiej zainwestować w nowy sprzęt, aby mieć gwarancję, że kupiony fotelik nie brał udziału w wypadku, nie został uszkodzony i jest całkowicie bezpieczny. Produkt powinien również posiadać homologację oraz być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Maluch rośnie, dlatego też nie należy przez cały czas używać tego samego fotelika. Jeśli główka dziecka choć odrobinę wystaje ponad górną krawędź fotelika – czas na zakup nowego. Wybór odpowiedniego produktu ułatwi również kategoryzacja zgodna z europejskimi normami (ECE R44). Obejmuje 5 grup fotelików:

  • 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg;
  • 0+ – dla dzieci o wadze 10-13 kg;
  • I – dla dzieci o wadze 9-18 kg;
  • II – dla dzieci o wadze 15-25 kg;
  • III – dla dzieci o wadze 22-36 kg.
Volvo fotelik dziecięcy

Fotelik samochody dla dzieci należy dobrać wg wagi dziecka

Volvo

Volvo

Zobacz też: Jak rodzice mogą kontrolować styl jazdy swoich dzieci?

Według ekspertów fotelik powinien służyć do pięciu lat, głównie ze względu na trwałość materiałów, z jakich został wykonany.

Rada 2: Zwróć uwagę na to, by dziecko było zabezpieczone fotelikiem przez cały czas podróży

Należy pamiętać, aby bezwzględnie nie wyjmować dziecka z fotelika podczas jazdy nawet na chwilę. Jeśli malucha trzeba nakarmić, przewinąć, zabawić, najlepiej zjechać z trasy, odpocząć i załatwić wszystkie potrzeby dziecka. Nawet przy niewielkiej prędkości szanse na utrzymanie pociechy na rękach podczas zderzenia są niewielkie.

Rada 3: Zadbaj o odpowiednie zamontowanie fotelika, aby chronić swoje dziecko

REKLAMA

Najmłodsze dzieci powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Takie ustawienie fotelika sprawia, że barki, głowa i stopy są umieszczone wyżej, a biodra niżej – według pediatrów pozycja ta jest dla malucha najbardziej optymalna. Jest to również uwarunkowane względami bezpieczeństwa – podróżowanie tyłem do kierunku jazdy, w razie zderzenia, uchroni delikatne kręgi szyjne dziecka przed urazem. Dlatego też maluch powinien podróżować w ten sposób tak długo, jak jest to możliwe.

Zaproponowane rozwiązanie okazuje się najlepsze, jeśli fotelik ustawiony jest na środku tylnego siedzenia pasażera, o ile producent pojazdu wyposażył tę część kanapy w trzypunktowy pas bezpieczeństwa (czyli taki, który obejmuje także tułów dorosłego pasażera) lub nowoczesne mocowanie Isofix. Rozwiązanie to pozwala na zamontowanie fotelika bez pasów bezpieczeństwa – wystarczy połączyć zaczepy na podstawie fotelika z dwoma metalowymi uchwytami w szczelinie między oparciem a siedziskiem.

Ze względów praktycznych oraz bezpieczeństwa lepiej ulokować pociechę za fotelem pasażera. Dzięki temu w przypadku postoju, nagłej potrzeby wyjęcia dziecka z auta, pociecha nie będzie opuszczać pojazdu od strony ruchliwej jezdni. Co ważne, podróże we trójkę powinny uwzględniać potrzebę jazdy jednej osoby z dzieckiem z tyłu. Ważne, aby przez cały czas jazdy mieć całkowitą kontrolę nad pociechą, np. sprawdzać, czy nie odpięła pasów. Będąc obok malucha, można również szybko zareagować na niespodziewane sytuacje. Warto również zakupić dodatkowe lusterko, które ułatwia obserwowanie dziecka bez potrzeby odwracania głowy i zerkania na tylne siedzenie. Montuje się je zazwyczaj do przedniej szyby.

W przypadku montażu na przednim fotelu obok kierowcy, należy bezwzględnie pamiętać o odłączeniu poduszki powietrznej. Tylko wtedy montaż fotelika jest możliwy w tym miejscu.

Rada 4: Przygotuj auto technicznie najlepiej, jak potrafisz

Zanim wyruszysz w długą trasę, zadbaj o kontrolę techniczną auta. Bezpieczna podróż zaczyna się przecież od w pełni sprawnego auta. Przed podróżą najlepiej oddać samochód  do warsztatu i sprawdzić najdrobniejszy szczegół wyposażenia.

Sporo kierowców przed dłuższą wyprawą z dziećmi, szczególnie w okresie wakacyjnym i świątecznym, decyduje się na szybki przegląd auta. Ważne jest sprawdzenie m.in. hamulców, czy chociażby – co nie okazuje się oczywiste – klimatyzacji. Temperatura wewnątrz auta nie powinna różnić się od tej na zewnątrz – mówi specjalista z firmy Feu Vert.

Zobacz też: Jak uczyć dzieci prawidłowego zachowania na drodze?

O czym jeszcze warto pamiętać, aby podróż przebiegła pomyślnie:

  • Przed wyjazdem oraz w trakcie (najlepiej podczas postojów) przewietrz auto;
  • Na bocznych szybach zamontuj osłonki przeciwsłoneczne, np. z bohaterami bajek, którą lubi Twoje dziecko. Podróż umilić mogą również zabawki, książeczki lub gadżety elektroniczne;
  • Przed wyjazdem prześledź i zaplanuj trasę tak, aby mieć czas na częste postoje (nawet jeśli ostatecznie nie będą one potrzebne);
  • Szczególnie w upalne dni zadbaj o to, aby dziecko możliwie często przyjmowało płyny;
  • Zachowaj szczególną ostrożność i kulturę jazdy: nie hamuj gwałtownie, nie przyspieszaj, nie wyprzedzaj, wybieraj drogi bez gwałtownych zakrętów;
  • Nigdy, podczas postoju, chwilowych zakupów czy nawet w momencie skorzystania z toalety na jednej ze stacji, nie zostawiaj dziecka samego w aucie.

Rada 5: W przypadku długiej trasy, wykorzystaj noc na podróż

Foteliki samochodowe to nie wszystko. Liczy się również strategiczne podejście do podróży i wybranie optymalnych godzin jazdy, szczególnie wtedy, gdy przed pasażerami długa droga. Większe dzieci łatwiej znoszą podróżowanie za dnia: obserwują mijające krajobrazy, wykazują zainteresowanie trasą. W przypadku niemowląt i maluchów lepiej zorganizować podróż w taki sposób, aby spora jej część odbyła się w nocy, kiedy śpią. Dostosowanie godziny wyjazdu do godziny rozpoczęcia drzemki lub snu malucha gwarantuje, że chociaż na kilka godzin w aucie zapanuje spokój.

Źródło: materiały prasowe Feu Vert

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA