REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec wakacji: kierowco uważaj na dzieci

Przejście dla pieszych./ Fot. Fotolia
Przejście dla pieszych./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zbliżając się do przejść dla pieszych czy szkół, kierowcy powinni zwracać baczną uwagę na dzieci znajdujące się w ich pobliżu. W przeciwieństwie do dorosłych, ich zachowania są bardziej gwałtowne a świadomość niebezpieczeństwa dużo niższa.

Powroty z wakacji

Kończą się wakacje, a to oznacza, że od 1 września na przejściach dla pieszych pojawi się więcej dzieci. Są one szczególnie narażone na niebezpieczeństwo – rozkojarzone i nieuważne mogą nie zauważyć zbliżającego się samochodu. Dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w okolicach szkół.

REKLAMA

Zatrzymaj się przed przejściem

Przejścia dla pieszych to z założenia miejsca, które umożliwiają pieszym bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy. Dlatego najczęściej spotkamy je w terenie zabudowanym, przy takich miejscach jak szkoły, urzędy, szpitale czy sklepy. Kierowca musi bezwzględnie zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, jeśli widzi zbliżającą się do pasów osobę. Wielu kierowców nie ma jeszcze takiego nawyku, dlatego pieszy przechodząc przez jezdnię także powinien obserwować, czy nie wejdzie pod rozpędzone koła samochodu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz też: Jak radzić sobie z upałem za kierownicą?

Daj przykład dziecku na przejściu dla pieszych

Aby dziecko było bezpieczniejsze jako uczestnik ruchu drogowego, rodzice powinni nauczyć je, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Dzieci najwięcej uczą się od rodziców, dlatego ważne aby rodzic był dla dziecka wzorem, kreował schematy właściwych zachowań i konsekwentnie je utrwalał przy każdej nadarzającej się okazji. Nie inaczej jest z nauką prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Dziecku należy wytłumaczyć podstawowe zasady zachowania na pasach. Przede wszystkim przed przejściem powinno się zatrzymać, rozejrzeć się, spojrzeć najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, jeśli nie nadjeżdża pojazd, wejść na jezdnię zdecydowanych krokiem, ale nigdy nie wbiegać – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Widoczność dziecka na drodze można poprawić

Bezpieczeństwo dziecka zależy także od tego, czy będzie odpowiednio widoczne na drodze. Zwłaszcza jesienią, gdy dni stają się coraz krótsze i szybciej zapada zmrok. By nasze dziecko było bezpieczne, wystarczy przyczepić nawet niewielki element odblaskowy do plecaka bądź rękawa kurtki. Warto także ubierać je w okrycia wierzchnie w jasnych kolorach, dzięki czemu kierowca wcześniej zauważy dziecko. Szczególnie przy pochmurnej pogodzie lub po zmroku – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: materiały prasowe Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA