REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż samochodem w upale

Jak radzić sobie z upałem za kierownicą? Fot. Fotolia
Jak radzić sobie z upałem za kierownicą? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokie temperatury powietrza ograniczają sprawność kierowców i elementów samochodu. Jak sobie radzić z upałem za kierownicą oraz, na które elementy samochodu zwrócić uwagę, gdy wybieramy się w podróż a na zewnątrz temperatura przekracza 30 stopni Celcjusza.

Każdy samochód przystosowany jest do zmiennych warunków atmosferycznych, a jeżeli znajduje się w dobrym stanie technicznym powinien prawidłowo funkcjonować bez względu na pogodę. W czasie upałów należy jednak zwracać szczególną uwagę na pracę układu chłodzenia silnika, klimatyzację oraz opony. Jeżeli planujemy daleką podróż, warto przed wyjazdem zrobić przegląd auta zwracając mechanikowi uwagę, gdzie będziemy jechać i jakie będziemy mieć obciążenie.

REKLAMA

Zobacz też: Jak radzić sobie z upałem za kierownicą?

O czym pamiętać, gdy wybieramy się w upalną podróż

Od stanu opon zależy nasze bezpieczeństwo i bezproblemowe dotarcie do celu. Pamiętajmy, że ich duże zużycie to niemal pewność, że trzeba będzie po drodze korzystać z warsztatu wulkanizacyjnego. W czasie jazdy opona nagrzewa się, a wysoka temperatura znacznie spowalnia jej chłodzenie. W efekcie czego, mocno rozgrzana guma znacznie zmniejsza swoją wytrzymałość mechaniczną, a jeżeli opona jest stara lub mocno zużyta awaria jest pewna. Dlatego też nie należy pompować opon do zbyt wysokiego ciśnienia (niektórzy uważają, że podniesienie ciśnienia zmniejsza opory toczenia, a to z kolei ogranicza zużycie paliwa. To mylne pojęcie gdyż, zbyt wysokie ciśnienie jest wrogiem opony, szczególnie w wysokich temperaturach) i zastosować się do zaleceń producenta pojazdu. Klimatyzacja powinna być sprawna i oczyszczona, to przecież dzięki niej poprawia się nasze samopoczucie i wygoda jazdy nawet w najgorętsze dni.
Słoneczna pogoda sprawia, że często zapominamy o wycieraczkach i płynie do spryskiwania szyb. Gdy pojawia się nagła i gwałtowna burza zużyte wycieraczki czy brak płynu mogą utrudnić jazdę. Jeżeli jedziemy daleko dobrze jest zabrać ze sobą płyn do chłodnicy, nie będzie problemu jeżeli konieczna będzie dolewka. To czy dolewka jest konieczna możemy sprawdzić tylko, gdy silnik jest zimny kontrolując stan płynu w zbiorniku wyrównawczym.

Zobacz też: Technika jazdy podczas i po nawałnicy

Jazda podczas upału - jak sobie radzić?

Wysokie temperatury podczas długiej jazdy mogą spowodować u wielu osób odwodnienie, które jest niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto mieć przy sobie kilka małych butelek niegazowanej wody mineralnej. Szczególnie szybko odwodnieniu ulegają małe dzieci i osoby starsze, dlatego szczególnie dla nich nie są wskazane długie podróże samochodem podczas upałów. Jeśli jednak jest to konieczne, przypominajmy im o częstym i regularnym uzupełnianiu płynów. Jeżeli jedziemy ze zwierzętami to musimy pamiętać, że dla nich woda jest tak samo ważna jak dla nas. Dla dodatkowego komfortu wszystkich pasażerów, powinno się również wyposażyć samochód w zasłonki na szyby, które zabezpieczają przed nadmiernym przegrzewaniem się wnętrza auta. Osoby źle znoszące wysokie temperatury powinny rozważyć podróż w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, kiedy upał nie jest już tak uciążliwy. Poza regularnym nawadnianiem organizmu, każdy kierowca powinien również zaplanować przerwy i postoje w czasie dłuższej jazdy, gdyż wysokie temperatury powodują szybki spadek koncentracji uwagi na drodze co grozi poważnymi konsekwencjami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Zenon Rudak, kierownik Centrum Technicznego HELLA Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA