REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
Freepik
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

Rolki w Polsce cieszą się ogromną popularnością. Dla niektórych są sposobem na zajęcia sportowe. Wykonują na nich naprawdę efektowne figury. Dla innych to sposób przemieszczania się lub np. metoda na schudnięcie. Rolki czy wrotki nie są jednak wyjęte spod przepisów. I to akurat jest naprawdę ważne.

REKLAMA

Rolkarz lub wrotkach to pieszy czy kierujący?

REKLAMA

Definicję rolek i wrotek można znaleźć w art. 2 pkt 18a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ta precyzuje, czym jest  urządzenie wspomagające ruch. To "urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni". Taka definicja oznacza tak naprawdę jedno. Osoba poruszająca się na urządzeniu wspomagającym ruch nie jest kierującym w sensie prawnym. To nadal pieszy. UWR natomiast nie jest pojazdem.

Co ważne, definicja ta pojawiła się w przepisach drogowych na mocy nowelizacji, która weszła w życie 20 maja 2021 r. Wcześniej nie była stosowana. Co dała? Wprowadziła zasady ruchu na urządzeniu wspomagającym ruch. Sprecyzowała rolę takiego użytkownika na drodze.

Zasady ruchu na rolkach lub wrotkach

Osoba, która porusza się na rolkach lub wrotkach, musi pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Bardzo ważne jest m.in. to, że:

 • musi się poruszać chodnikiem, drogą dla pieszych lub drogą dla rowerów. Wyjątkowo może się pojawić na jezdni w sytuacji, w której przy drodze nie ma chodnika ani drogi dla rowerów.
 • musi poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad tym urządzeniem.
 • przy wymijaniu lub omijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a przed wyprzedzaniem upewnić się, czy ma dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu.
 • pieszy na UWR (urządzeniu wspomagającym ruch) może przekraczać jezdnię zarówno na przejściu dla pieszych, jak i przejeździe dla rowerzystów. Przepisy zostawiają tu dowolność. Dodatkowo przepisy zobowiązują go do zachowania szczególnej ostrożności.
 • na drodze dla rowerów osobę taką obowiązuje ruch prawostronny.
 • jadąc na rolkach czy wrotkach, nie można poruszać się w stanie nietrzeźwości (od 0,2 promila), przewozić inną osobę lub ładunek, ciągnąć pojazd, czepiać się pojazdów czy m.in. jechać tyłem.
 • podczas poruszania się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym pieszy na UWR musi nosić elementy odblaskowe.

Wszystkie z powyższych zasad wyraźnie wskazuje i reguluje art. 15a ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rolkarz czy pieszy mają pierwszeństwo na chodniku?

O relacji między pieszym a osobą poruszającą się na rolkach czy wrotkach wyraźnie mówi art. 15a ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapis ten wyraźnie wspomina o tym, że osoba taka musi "ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu". Na tym jednak obowiązki rolkarza się nie kończą. Bo jest on także zobowiązany do poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego (a więc między 4 a 8 km/h) oraz zachowania szczególnej ostrożności.

Czy jazda na rolkach lub wrotkach wymaga uprawnień?

Pieszy poruszający się na urządzeniu wspomagającym ruch nie staje się kierującym. Nie musi mieć zatem prawa jazdy. Żadnego! Powiem więcej, nie jest zobowiązany nawet do posiadania np. karty rowerowej. A do tego jazda na UWR jest dopuszczona bez ograniczeń wiekowych.

Mandaty podczas jazdy na rolkach

Rolkarze, a więc osoby poruszające się na UWR, mają szereg drogowych obowiązków. To oznacza, że za ich niespełnienie grozi im mandat karny. Mogą otrzymać karę m.in. za:

 • naruszenie obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego na chodniku lub drodze dla pieszych – mandat 200 zł,
 • naruszenie obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na chodniku lub drodze dla pieszych – mandat 200 zł,
 • naruszenie obowiązku nieutrudnienia ruchu pieszemu na chodniku lub drodze dla pieszych – mandat 200 zł,
 • naruszenie zakazu poruszania się w stanie nietrzeźwości – mandat 200 zł,
 • naruszenie obowiązku korzystania z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów – mandat 100 zł,
 • naruszenie zakazu czepiania się pojazdów – mandat 100 zł,
 • naruszenie zasady ruchu prawostronnego na drodze dla rowerów – mandat 50 zł,
 • naruszenie zakazu przewożenia innej osoby, ciągnięcia pojazdu lub ładunku, poruszania się tyłem – mandat 50 zł.

UWR nie jest pojazdem. Osoba poruszająca się na UWR nie jest zatem kierującym. To oznacza, że w przypadku powyższych wykroczeń ukarany nie dostanie punktów karnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pasażerów czeka armagedon. Paraliż taxi w Polsce

W artykule opublikowanym w środę w “Rzeczpospolitej” omówiono problem, który dotknął taksówki w Polsce. Nowe przepisy spowodowały paraliż w tej branży, a pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

REKLAMA

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA