Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?
REKLAMA
REKLAMA
- Byleby się koła kręciły? To błędny tok myślenia
- Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?
- Ile wynosi mandat za zły stan techniczny roweru?
- Na rowerze liczą się także... uprawnienia do kierowania!
Pogoda się poprawia, temperatury rosną, a ilość opadów maleje. To oznacza jedno. Po zimowej przerwie kierowcy zaczynają wyciągać z otchłani garaży i piwnic rowery. Rower to bowiem nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także miejski środek transportu.
REKLAMA
Byleby się koła kręciły? To błędny tok myślenia
O samochodach przepisy mówią jasno. O rowerach już nie. To częste przekonanie Polaków. Częste i wyjątkowo błędne. Bo rowery wcale nie są wyjęte spod prawa. Przepisy względnie precyzyjnie określają wymogi techniczne stawiane przed nimi. Te są wyraźnie opisane m.in. w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?
Obowiązkowe wyposażenie roweru zostało określone w par. 53 ust. 1 w/w rozporządzenia. To wskazuje, że pojazd musi posiadać:
- z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Ile wynosi mandat za zły stan techniczny roweru?
REKLAMA
W sytuacji, w której rower jest nieprawidłowo wyposażony lub elementy wyposażenia są uszkodzone, cyklista popełnia wykroczenie. To rodzi z kolei odpowiedzialność mandatową. Podstawę do niej daje art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten przewiduje grzywnę wynoszącą od 20 do 3000 zł. To oznacza zatem dokładnie taką samą karę, jaką może dostać kierowca za niesprawny technicznie samochód.
Oczywiście nie jest tak, że policjanci chowają się w krzakach i podstępnie czekają na rowerzystów z bloczkiem mandatowym. Prewencyjnych kontroli raczej nie ma – jedynie sporadycznie w ramach ogólnopolskich akcji, ale wtedy nie kończą się one karami.
Mandat za zły stan techniczny roweru można zatem dostać głównie "przy okazji" lub np. podczas jazdy w nocy bez oświetlenia. To dwa główne przypadki, w których cyklista zostanie zatrzymany przez policjantów i ci bliżej przyjrzą się jednośladowi. Najczęstszy powód kar? Tym bez wątpienia jest brak oświetlenia zewnętrznego lub jego niesprawność. Co ważne, mandat za światła w rowerze można dostać zarówno w przypadku braku lampki, jak i rozładowanej baterii w posiadanej lampce.
Na rowerze liczą się także... uprawnienia do kierowania!
Cyklista również musi mieć "prawo jazdy" na rower. Choć w tym przypadku na liście pojawia się co najmniej kilka dokumentów. Opisuje je art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. Kierujący musi mieć:
- Kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, ale tylko w przypadku, w którym kierujący nie ukończył 18. roku życia.
- Sytuacja zmienia się dopiero w momencie, w którym cyklista osiągnie pełnoletniość. Od 18. roku życia do prowadzenia wystarczy dowód osobisty.
Żadnego "prawa jazdy" na rower nie potrzebuje natomiast dziecko w wieku do 10 lat. Ono bowiem jest traktowane przez przepisy jak... pieszy. W tym przypadku pojawia się jednak inny wymóg. Może jeździć na rowerze po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej (art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym).
- par. 53 ust. 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U.2016.2022 t.j.)
- art. 97 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2023.2119 t.j.)
- art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U.2023.622 t.j.)
- art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2023.1047 t.j.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.