REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?
Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

Pogoda się poprawia, temperatury rosną, a ilość opadów maleje. To oznacza jedno. Po zimowej przerwie kierowcy zaczynają wyciągać z otchłani garaży i piwnic rowery. Rower to bowiem nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także miejski środek transportu.

REKLAMA

Byleby się koła kręciły? To błędny tok myślenia

O samochodach przepisy mówią jasno. O rowerach już nie. To częste przekonanie Polaków. Częste i wyjątkowo błędne. Bo rowery wcale nie są wyjęte spod prawa. Przepisy względnie precyzyjnie określają wymogi techniczne stawiane przed nimi. Te są wyraźnie opisane m.in. w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Obowiązkowe wyposażenie roweru zostało określone w par. 53 ust. 1 w/w rozporządzenia. To wskazuje, że pojazd musi posiadać:

  • z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Ile wynosi mandat za zły stan techniczny roweru?

REKLAMA

W sytuacji, w której rower jest nieprawidłowo wyposażony lub elementy wyposażenia są uszkodzone, cyklista popełnia wykroczenie. To rodzi z kolei odpowiedzialność mandatową. Podstawę do niej daje art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten przewiduje grzywnę wynoszącą od 20 do 3000 zł. To oznacza zatem dokładnie taką samą karę, jaką może dostać kierowca za niesprawny technicznie samochód.

Oczywiście nie jest tak, że policjanci chowają się w krzakach i podstępnie czekają na rowerzystów z bloczkiem mandatowym. Prewencyjnych kontroli raczej nie ma – jedynie sporadycznie w ramach ogólnopolskich akcji, ale wtedy nie kończą się one karami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mandat za zły stan techniczny roweru można zatem dostać głównie "przy okazji" lub np. podczas jazdy w nocy bez oświetlenia. To dwa główne przypadki, w których cyklista zostanie zatrzymany przez policjantów i ci bliżej przyjrzą się jednośladowi. Najczęstszy powód kar? Tym bez wątpienia jest brak oświetlenia zewnętrznego lub jego niesprawność. Co ważne, mandat za światła w rowerze można dostać zarówno w przypadku braku lampki, jak i rozładowanej baterii w posiadanej lampce.

Na rowerze liczą się także... uprawnienia do kierowania!

Cyklista również musi mieć "prawo jazdy" na rower. Choć w tym przypadku na liście pojawia się co najmniej kilka dokumentów. Opisuje je art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. Kierujący musi mieć:

  • Kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, ale tylko w przypadku, w którym kierujący nie ukończył 18. roku życia.
  • Sytuacja zmienia się dopiero w momencie, w którym cyklista osiągnie pełnoletniość. Od 18. roku życia do prowadzenia wystarczy dowód osobisty.

Żadnego "prawa jazdy" na rower nie potrzebuje natomiast dziecko w wieku do 10 lat. Ono bowiem jest traktowane przez przepisy jak... pieszy. W tym przypadku pojawia się jednak inny wymóg. Może jeździć na rowerze po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej (art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA