REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?
Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

Pogoda się poprawia, temperatury rosną, a ilość opadów maleje. To oznacza jedno. Po zimowej przerwie kierowcy zaczynają wyciągać z otchłani garaży i piwnic rowery. Rower to bowiem nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także miejski środek transportu.

REKLAMA

Byleby się koła kręciły? To błędny tok myślenia

O samochodach przepisy mówią jasno. O rowerach już nie. To częste przekonanie Polaków. Częste i wyjątkowo błędne. Bo rowery wcale nie są wyjęte spod prawa. Przepisy względnie precyzyjnie określają wymogi techniczne stawiane przed nimi. Te są wyraźnie opisane m.in. w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Obowiązkowe wyposażenie roweru zostało określone w par. 53 ust. 1 w/w rozporządzenia. To wskazuje, że pojazd musi posiadać:

  • z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Ile wynosi mandat za zły stan techniczny roweru?

REKLAMA

W sytuacji, w której rower jest nieprawidłowo wyposażony lub elementy wyposażenia są uszkodzone, cyklista popełnia wykroczenie. To rodzi z kolei odpowiedzialność mandatową. Podstawę do niej daje art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten przewiduje grzywnę wynoszącą od 20 do 3000 zł. To oznacza zatem dokładnie taką samą karę, jaką może dostać kierowca za niesprawny technicznie samochód.

Oczywiście nie jest tak, że policjanci chowają się w krzakach i podstępnie czekają na rowerzystów z bloczkiem mandatowym. Prewencyjnych kontroli raczej nie ma – jedynie sporadycznie w ramach ogólnopolskich akcji, ale wtedy nie kończą się one karami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mandat za zły stan techniczny roweru można zatem dostać głównie "przy okazji" lub np. podczas jazdy w nocy bez oświetlenia. To dwa główne przypadki, w których cyklista zostanie zatrzymany przez policjantów i ci bliżej przyjrzą się jednośladowi. Najczęstszy powód kar? Tym bez wątpienia jest brak oświetlenia zewnętrznego lub jego niesprawność. Co ważne, mandat za światła w rowerze można dostać zarówno w przypadku braku lampki, jak i rozładowanej baterii w posiadanej lampce.

Na rowerze liczą się także... uprawnienia do kierowania!

Cyklista również musi mieć "prawo jazdy" na rower. Choć w tym przypadku na liście pojawia się co najmniej kilka dokumentów. Opisuje je art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. Kierujący musi mieć:

  • Kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, ale tylko w przypadku, w którym kierujący nie ukończył 18. roku życia.
  • Sytuacja zmienia się dopiero w momencie, w którym cyklista osiągnie pełnoletniość. Od 18. roku życia do prowadzenia wystarczy dowód osobisty.

Żadnego "prawa jazdy" na rower nie potrzebuje natomiast dziecko w wieku do 10 lat. Ono bowiem jest traktowane przez przepisy jak... pieszy. W tym przypadku pojawia się jednak inny wymóg. Może jeździć na rowerze po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej (art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA