REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów?

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów, pierwszeństwo na przejeździe dla rowerzystów, kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przed pojazdem
Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów, pierwszeństwo na przejeździe dla rowerzystów, kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo przed pojazdem
Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów? To niezwykle ważne pytanie. Szczególnie że w tym przypadku w przestrzeni medialnej krąży wiele półprawd i przekręconych faktów. Sprawdźmy, jakie stanowiska są wiążące dla kierowców.
rozwiń >

Rowerzysta ma pierwszeństwo przed wjechaniem na przejazd?

REKLAMA

1 czerwca 2021 roku w Polsce pojawiła się ważna nowelizacja. Na jej mocy pieszy zyskał pierwszeństwo na pasach nie w momencie pojawienia się na zebrze, a jeszcze przed wejściem na drogę. Kierowca, widząc osobę zbliżającą się do przejścia, ma obowiązek zatrzymania pojazdu i ustąpienia jej pierwszeństwa. I w asocjacji do tej zmiany, nowelizacja często jest przekładana również na rowerzystów, którzy przejeżdżają przez jezdnię na przejeździe dla rowerzystów. Słusznie? No właśnie chyba nie do końca. Taka interpretacja przepisów stanowi raczej nadinterpretację.

REKLAMA

Tak, prawo polskie przewiduje przypadek, w którym rowerzysta będzie miał pierwszeństwo jeszcze przed wjechaniem na przejazd. Ten ma jednak raczej jednostkowy charakter. Ale może po kolei. Zacznijmy od sytuacji typowej.

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów?

Typowa sytuacja drogowa jest taka, że rowerzysta i samochód zbliżają się do przejazdu dla rowerzystów. Jak wyznaczyć moment, w którym pierwszeństwo ma jeszcze pojazd albo już musi pierwszeństwa ustąpić rowerzyście? Odpowiedź na tak zadane pytanie stanowi art. 27 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapis ten mówi wyraźnie o dwóch obowiązkach kierującego.

 • Po pierwsze kierujący pojazdem widząc znak D-6a "przejazd dla rowerzystów" powinien w pierwszej kolejności zachować szczególną ostrożność. To oznacza według art. 2 pkt 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym "zwiększenie uwagi i dostosowanie zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie".
 • Po drugie musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, ale wyłącznie w przypadku, w którym ten znajduje się na przejeździe. Pierwszeństwa przed pojawieniem się na drodze cyklista zatem nie ma.
Ważne

Kierowcy muszą pamiętać też o tym, że na przejeździe dla rowerów cyklista nie musi przeprowadzać pojazdu. Może nim przejechać przez jezdnię.

Ograniczone pierwszeństwo rowerzystów na przejazdach. Dobry czy zły pomysł?

REKLAMA

"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem znajdującemu się na przejeździe." Tak wyraźnie mówi przepis. Oczywiście pojawią się w tym punkcie rowerowi ortodoksi, którzy powiedzą że takie podejście do sprawy stanowi potężny błąd. Sprawia bowiem, że na drodze pojawia się walka. Kto pierwszy, ten lepszy. Tak jednak w rzeczywistości nie jest. Nie może być bowiem takiej sytuacji, że rowerzysta wjedzie na przejazd dla rowerów z pełną prędkością. Znane są wyroki sądów, które w takim przypadku w razie wypadku przypisują cyklistom współwinę.

Poza tym warto postawić się także na miejscu kierowcy. Załóżmy, że rowerzysta porusza się z prędkością 20 km/h. To oznacza, że każdej sekundy pokonuje jakieś 5,6 metra. W sytuacji, w której kierowca skieruje wzrok od prawej do lewej i od lewej do prawej oraz zajmie mu to powiedzmy 2 sekundy, rowerzysta zmieni swoje położenie o ponad 11 metrów. De facto zatem może się pojawić na przejeździe znikąd. A to prowadzi do jednego wniosku. W czasie przejeżdżania przez jezdnię nie można dawać cyklistom nadmiernych praw. Bo ostrożność musi zachować kierowca. Zgadzam się z tym. Ale rowerzysta na mocy pierwszeństwa również nie może być z niej zwolniony. I to jest mocno rozsądne podejście.

Przykład

Oliwy do ognia niech doda fakt, że w miastach często rowerzyści, wjeżdżając na przejazd, najpierw wyjeżdżają np. zza budynku. Kierowca nie ma absolutnie żadnej szansy dostrzeżenia pojazdu w takim przypadku. W efekcie nie miałby też możliwości ustąpienia pierwszeństwa przed pojawieniem się roweru na przejeździe.

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo jeszcze przed wjechaniem na przejazd?

Rowerzysta będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem jeszcze zanim wjedzie na przejazd dla rowerzystów tak naprawdę wyłącznie w jednym przypadku. Opcję taką przewiduje art. 27 ust. 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten mówi wyraźnie, że "kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem (...) jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić".

Powyższy zapis mówi wyraźnie o tym, że rowerzysta może jechać po drodze dla rowerów, co oznacza że jeszcze nie wjechał na przejazd, a i tak kierujący jest zobowiązany ustąpić mu pierwszeństwa. Powiem więcej, rowerzysta ma także pierwszeństwo, gdy porusza się inną częścią drogi, a więc np. chodnikiem. I z punktu widzenia tego zapisu może się nim nawet poruszać nielegalnie. Pierwszeństwo jeszcze przed wjechaniem na drogę i tak będzie miał przed kierującym pojazdem.

Zasady ruchu pojazdów i rowerów. Kilka dodatkowych

Kierowcy w Polsce powinni pamiętać jednak o jeszcze jednej rzeczy. Bo art. 27 ustawy Prawo o ruchu drogowym przewiduje większą ilość sytuacji, w których udział biorą rowerzyści. Warto pamiętać m.in. o tym, że:

 • podczas przejeżdżania przez drogę dla rowerów lub pieszych i rowerów w czasie dojazdu na parking czy do posesji, kierujący pojazdem musi ustąpić pierwszeństwa cyklistom. Nie może też zatrzymać i zostawić pojazdu w takim miejscu – art. 27 ust. 3 ustawy PoRD.
 • zakaz wyprzedzania dotyczy nie tylko przejść dla pieszych, ale także przejazdów dla rowerów. Nie można wyprzedzać na nich i bezpośrednio przed nimi. Wyjątek dotyczy tylko przejazdu, na którym ruch jest kierowany – art. 27 ust. 4 ustawy PoRD.

Mandaty za nieprawidłowe zachowania w stosunku do rowerzystów

Seria praw i obowiązków sprawia, że kierowca naruszający zasady, podlega odpowiedzialności mandatowej. I kary zostały dokładnie opisane w taryfikatorze. Za co można ponieść konsekwencje?

 • Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany oznacza 1000 zł mandatu (recydywa 2000 zł) i 10 punktów karnych.
 • Zatrzymywanie pojazdu na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu – także za nimi oznacza od 100 do 300 zł mandatu i 5 punktów karnych.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście, który znajduje się na przejeździe dla rowerzystów oznacza od 20 do 5000 zł mandatu i 15 punktów karnych.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście, który dojeżdża do przejazdu dla rowerzystów, gdy kierujący skręca w drogę poprzeczną oznacza od 20 do 5000 zł mandatu i 15 punktów karnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marek
  2023-07-07 23:38:01
  Niech tworzą więcej takich przywilejów dla pieszych i rowerzystów a ofiar wypadków będzie coraz więcej ,ponieważ coraz więcej osób wchodzi lub wjeżdża na przejście nie zwracając uwagi czy nadjeżdżający pojazd. Mimo iż przepisy mówią że kierowca ma zachować szczególną ostrożność to w niektórych sytuacjach nie jest w stanie ogarnąć całej sytuacji na drodze a w szczególności gdy znajduje się w obcym mieście i musi zwracać uwagę nie tylko na pieszych ale także na drogę i poruszające się pojazdy. Moim zdaniem wszystkie przejścia dla pieszych powinny być wyposażone w sygnalizację świetlną na żądanie poza tym powinien być zachowany zdrowy rozsądek pieszych ponieważ tak jak samochód nie ma żadnych szans w konfrontacji z pociągiem tak samo pieszy i rowerzysta nie ma żadnych szans z samochodem, dlatego szanujmy się nawzajem na drodze i dbajmy o własne życie i zdrowie
  12
 • Abs
  2023-07-10 16:44:52
  A ja, jako rowerzystka, bez wzgledu na pierwszeństwo zawsze zachowuje ostrożność. Gdyby nie to już pewnie bym tego nie napisała. W zderzeniu z samochodem nie mamy szans bez względu, kto miałby rację !!!
  2
 • Stow. Lubie Miasto
  2023-09-14 10:23:29
  Przepisy tak skrajnie faworyzujące rowerkowców i utrudniające życie normalnym musiał napisać jakiś chory na umyśle najpewniej pedalarz!
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Karol
  2023-08-12 03:54:56
  Te przepisy są chore. Kierowcy muszą zwracać uwagę na tyle rzeczy jednocześnie na drodze, że pędzący z prędkością światła nieodpowiedzialni rowerzyści powinni być zobowiązani prawnie do zachowania minimum ostrożności. Przepisy obowiązujące rowerzystów na przejazdach są bezsensownie bliźniacze do tych dla pieszych na przejściach. A wysokość mandatów? Może od razu przepadek całego mienia za byle co? I na dodatek miliard punktów karnych.
  9
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

REKLAMA

Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

REKLAMA

Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

REKLAMA