Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?
- Pieszy na pasach ma więcej obowiązków?
- Ile wynosi mandat dla pieszego za wymuszenie pierwszeństwa na pasach w 2024 r.?
1 czerwca 2021 r. sytuacja pieszych na drogach się zmieniła. I to mocno. Od tego momentu mają oni pierwszeństwo nie tylko w czasie przechodzenia przez jezdnię po przejściu dla pieszych. Oni uzyskali także pierwszeństwo wchodząc na pasy. Wyraźnie mówi o tym art. 26 ust. 1 i 13 ust. 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
REKLAMA
Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?
"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo WCHODZĄCEMU na to przejście." Zdaniem wielu te słowa zapisane w kodeksie drogowym sprawiają, że piesi stają się drogowymi świętymi krowami. Mogą wchodzić na pasy kiedy im się podoba i w sposób jaki im się podoba. Nic jednak bardziej mylnego! Bo przepisy nie ograniczają się do tego zapisu. A zapis ten nie kasuje obowiązków pieszego w pasie drogowym.
Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach? Przypadków takich można znaleźć co najmniej kilka. Otóż:
- nie ma on pierwszeństwa na przejściu dla pieszych przed pojazdem, gdyby miał wejść na drogę bezpośrednio przed jego maskę. Mówi o tym art. 14 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
- nie ma on pierwszeństwa podczas wchodzenia na przejście dla pieszych w sytuacji, w której jednym z jego elementów jest torowisko tramwajowe. Mówi o tym art. 13 ust. 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
- nie ma pierwszeństwa gdy wchodzi na przejście dla pieszych, ale sugerowane. Sugerowane, czyli takie, które nie posiada oznakowania poziomego i pionowego. Mówi o tym art. 13 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Pieszy na pasach ma więcej obowiązków?
Pieszy nie może w dowolnym momencie wejść na oznakowane przejście przez jezdnię. Na tym nie koniec. Przepisy nakładają na niego także dodatkowe obowiązki. Musi pamiętać chociażby o tym, aby:
- zachować szczególną ostrożność. Mówi o tym art. 13 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
- gdy przejście dla pieszych jest wyznaczone na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Mówi o tym art. 13 ust. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
- nie zwalniać kroku lub zatrzymywać się na pasach bez uzasadnionej potrzeby. Mówi o tym art. 14 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
- nie przebiegać przez przejście dla pieszych. Mówi o tym art. 14 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
- podczas przechodzenia przez pasy nie korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni. Mówi o tym art. 14 pkt 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Ile wynosi mandat dla pieszego za wymuszenie pierwszeństwa na pasach w 2024 r.?
Skoro są przypadki, w których pieszy nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, muszą być także i takie, w których otrzyma za ewentualne wymuszenie pierwszeństwa mandat. Te sytuacje będą jednak ujęte w ramach stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. To z kolei oznacza od 1020 do nawet 5000 zł mandatu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.