REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdjęcie do prawa jazdy na 2018 rok - jak powinno wyglądać i jaki powinien być jego format?

Hubert Krawczyk
Zdjęcie do prawa jazdy na 2018 rok - jak powinno wyglądać i jaki powinien być jego format?
Zdjęcie do prawa jazdy na 2018 rok - jak powinno wyglądać i jaki powinien być jego format?

REKLAMA

REKLAMA

W 2018 roku wytyczne dotyczące zdjęcia do prawa jazdy nie uległy zmianie, a zatem nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami jest dalszym ciągu obowiązująca.

Jakie powinno być zdjęcie do prawa jazdy?

Według wytycznych rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa zdjęcie do prawa jazdy powinno być ostre, kolorowe, o wymiarach 35x45 mm, wykonane na jednolitym jasnym tle. Osoba na fotografii powinna być ukazana w pozycji frontalnej, czyli przodem do obiektywu, a jej wizerunek powinien obejmować od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz stanowiła 70-80% zdjęcia. Kontur głowy musi być wyraźny (niedopuszczalne są prześwietlenia tła). Na zdjęciu powinno być również widać naturalny kolor skóry osoby oraz jej oczy a zwłaszcza źrenice (nie mogą być przysłonięte włosami). Dodatki w postaci nakryć głowy i okularów z ciemnymi szkłami są niedopuszczalne (nie dotyczy niżej opisanych przypadków), ponieważ mogłyby utrudnić rozpoznanie osoby w trakcie kontroli. Warto wiedzieć, że zdjęcie dostarczane do organu wydającego prawo jazdy musi być aktualne czyli wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

REKLAMA

Czy zdjęcie do prawa jazdy może być z nakryciem głowy?

Osoby ubiegające się o prawo jazdy mogą dostarczyć zdjęcie ukazujące ich z nakryciem głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania, w przypadku gdy twarz osoby na fotografii jest całkowicie widoczna. W takiej sytuacji osoba dodatkowo do wniosku powinna dołączyć zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce oraz posiadać dokument tożsamości, w którym zawarte jest podobne zdjęcie przedstawiającą ją w okryciu głowy.

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
NOWOŚĆ
na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Czy na zdjęciu do prawa jazdy można mieć ciemne okulary?

Osoby z wrodzoną lub nabytą wadą wzroku mogą mieć w prawie jazdy zdjęcie w okularach z ciemnymi szkłami, zgodne z wytycznymi rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa. Jednak prawo to dotyczy osób, które załączą do dokumentów oświadczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat. Potencjalny kierowca z z wrodzoną lub nabytą wadą wzroku, który będzie mieć zdjęcie w ciemnych okularach w "prawku", musi także posiadać podobne zdjęcie w okularach widniejące w dokumencie tożsamości.

Fotografia do prawa jazdy może być również w wersji cyfrowej i dostarczona na zewnętrznym nośniku danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA