Zdjęcie do prawa jazdy na 2018 rok - jak powinno wyglądać i jaki powinien być jego format?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie powinno być zdjęcie do prawa jazdy?
Według wytycznych rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa zdjęcie do prawa jazdy powinno być ostre, kolorowe, o wymiarach 35x45 mm, wykonane na jednolitym jasnym tle. Osoba na fotografii powinna być ukazana w pozycji frontalnej, czyli przodem do obiektywu, a jej wizerunek powinien obejmować od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz stanowiła 70-80% zdjęcia. Kontur głowy musi być wyraźny (niedopuszczalne są prześwietlenia tła). Na zdjęciu powinno być również widać naturalny kolor skóry osoby oraz jej oczy a zwłaszcza źrenice (nie mogą być przysłonięte włosami). Dodatki w postaci nakryć głowy i okularów z ciemnymi szkłami są niedopuszczalne (nie dotyczy niżej opisanych przypadków), ponieważ mogłyby utrudnić rozpoznanie osoby w trakcie kontroli. Warto wiedzieć, że zdjęcie dostarczane do organu wydającego prawo jazdy musi być aktualne czyli wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
REKLAMA
Czy zdjęcie do prawa jazdy może być z nakryciem głowy?
Osoby ubiegające się o prawo jazdy mogą dostarczyć zdjęcie ukazujące ich z nakryciem głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania, w przypadku gdy twarz osoby na fotografii jest całkowicie widoczna. W takiej sytuacji osoba dodatkowo do wniosku powinna dołączyć zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Polsce oraz posiadać dokument tożsamości, w którym zawarte jest podobne zdjęcie przedstawiającą ją w okryciu głowy.
Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Czy na zdjęciu do prawa jazdy można mieć ciemne okulary?
Osoby z wrodzoną lub nabytą wadą wzroku mogą mieć w prawie jazdy zdjęcie w okularach z ciemnymi szkłami, zgodne z wytycznymi rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa. Jednak prawo to dotyczy osób, które załączą do dokumentów oświadczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat. Potencjalny kierowca z z wrodzoną lub nabytą wadą wzroku, który będzie mieć zdjęcie w ciemnych okularach w "prawku", musi także posiadać podobne zdjęcie w okularach widniejące w dokumencie tożsamości.
Fotografia do prawa jazdy może być również w wersji cyfrowej i dostarczona na zewnętrznym nośniku danych.
Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.