REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować motocykl na zimę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kuźmiuk
Jak przygotować motocykl na zimę? / fot. Proline
Jak przygotować motocykl na zimę? / fot. Proline
Proline

REKLAMA

REKLAMA

Zima to okres, w którym nie tylko dzikie zwierzęta zapadają w sen zimowy. Również motocykle udają się na dłuższy spoczynek, a kilka miesięcy bezruchu dla źle przygotowanego jednośladu może być bardzo szkodliwe. Jak przygotować motocykl na zimę i jakich błędów uniknąć podczas zimowania sprzętu?

Niektórzy motocykliści jeżdżą cały rok, jednak zdecydowana większość z nich odstawia swoje maszyny do zimowania. Warto zastosować się do kilku zasad, dzięki którym nie tylko utrzymamy motocykle w lepszej kondycji, ale także będziemy wcześniej gotowi na pierwsze ciepłe wiosenne dni.

REKLAMA

1. Umyj motocykl

REKLAMA

Pierwsze kroki warto zacząć od dokładnego umycia pojazdu. Należy usunąć pozostałości po smarze, błocie i owadach, a im bardziej się przyłożymy do wyczyszczenia jednośladu, tym lepiej. Dzięki temu powierzchnie nie będą wchodzić w reakcje chemiczne z różnymi związkami, co przełoży się na lepszy stan lakieru i metalowych elementów. Chyba o wiele przyjemniej jest na wiosnę wyciągnąć z garażu czyściutki i błyszczący świeżością sprzęt niż uwalony błotem i z oblepioną smarem tylną felgą, prawda? Warto skusić się na różne produkty chroniące lakier pojazdu i zapobiegające przywieraniu brudu. Przy okazji umyjmy i nasmarujmy łańcuch oraz naoliwmy linki i cięgna (np. gazu, sprzęgła itd.). Zabezpieczmy także elementy gumowe, co spowolni proces ich starzenia. Oczywiście pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich preparatów przeznaczonych do konkretnych zadań.

Dobra rada – możemy korzystać z myjek ciśnieniowych, ale róbmy to z głową. Nie polewajmy wodą rozgrzanych metalowych elementów, ani nie przysuwajmy końcówki lancy zbyt blisko lakieru – w obydwu przypadkach takie mycie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Po umyciu sprawdźmy czy widoczne części pojazdu nie są uszkodzone – w trakcie zimy będziemy mogli na spokojnie wymienić je na nowe lub używane w dobrym stanie.

2. Wymień olej

Przygotowywanie motocykla do zimowania to idealny moment na wymianę oleju. Dlaczego? Przede wszystkim pozbędziemy się zużytego oleju, który zawiera m.in. drobne opiłki metalu oraz wiele szkodliwych składników, będących efektem spalania benzyny. Taka mieszanka może niekorzystnie wpływać na powierzchnie wewnątrz jednostki napędowej, a świeży płyn zdecydowanie jest lepszym wyborem. Przy okazji wymiany oleju można się pokusić o wymianę filtru olejowego – cena niewielka, a święty spokój jest bezcenny. Wymiana oleju przed zimowaniem ma jeszcze jedną zaletę – nie będziemy musieli się tym martwić na wiosnę, a jesienią mechanicy mają mniejsze obłożenie i proponują niższe ceny.

3. Pamiętaj o płynach

Jeśli nasz motocykl ma metalowy zbiornik paliwa, to na czas zimowania warto zalać go do pełna. To rozwiązanie sprawi, że bak nie będzie korodował od środka. Twój jednoślad przez zimę będzie stał pod chmurką? Wymień płyn chłodniczy na niezamarzający do bardzo niskich temperatur, co pozwoli uniknąć rozszczelnień układu chłodzenia w wyniku zamarzniętego płynu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Sprawdź układ hamulcowy

Wielu motocyklistów lubi wyjechać na drogi już w trakcie pierwszych cieplejszych dni wiosny. Z tego powodu warto tuż przed zimowaniem sprawdzić stan klocków i tarcz hamulcowych, a przy okazji wymienić płyn hamulcowy, który jest higroskopijny. Po co czekać wiosną na swoją kolejkę w warsztacie na wymianę klocków, skoro można to zrobić jesienią?

5. Dopompuj koła

Kilka miesięcy w bezruchu motocykla wpływa też na opony, dlatego na czas zimowania warto napompować je z większym ciśnieniem niż zaleca producent jednośladu (nawet o 1 bar więcej). Pamiętajmy także o przestawianiu pojazdu co dwa-trzy tygodnie o około 1/4 obrotu koła, co pozwoli uniknąć odkształcenia opony. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest postawienie maszyny na stopce centralnej lub specjalnych stojakach.

6. Zadbaj o układ elektryczny

Na czas zimowania można wyciągnąć akumulator z motocykla, a następnie podpiąć go do automatycznego prostownika - urządzenie to będzie w razie konieczności podładowywać baterię, utrzymując ją w dobrej kondycji. Akumulator należy przechowywać w suchym i ciepłym pomieszczeniu. W miarę możliwości sprawdźmy także stan przewodów elektrycznych i przeczyśćmy styki.

7. Znajdź dobre miejsce dla swojej maszyny

Przechowywanie motocykla pod chmurką nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli nie mamy innej możliwości, to zaopatrzmy się w pokrowiec chroniący jednoślad przed deszczem i śniegiem. Naszą ukochaną maszynę najlepiej zimować w ciepłym garażu - jeśli nie takiego nie mamy, to możemy się pokusić o wynajem garażu wspólnie z kilkoma innymi motocyklistami lub skorzystać z usług firm, zajmujących się przechowywaniem pojazdów. W trakcie przechowywania sprzętu w pomieszczeniu również warto nałożyć na niego specjalny pokrowiec, który zapobiegnie zakurzeniu się naszego "rumaka".

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA