REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować motocykl na zimę?

Łukasz Kuźmiuk
Jak przygotować motocykl na zimę? / fot. Proline
Jak przygotować motocykl na zimę? / fot. Proline
Proline

REKLAMA

REKLAMA

Zima to okres, w którym nie tylko dzikie zwierzęta zapadają w sen zimowy. Również motocykle udają się na dłuższy spoczynek, a kilka miesięcy bezruchu dla źle przygotowanego jednośladu może być bardzo szkodliwe. Jak przygotować motocykl na zimę i jakich błędów uniknąć podczas zimowania sprzętu?

Niektórzy motocykliści jeżdżą cały rok, jednak zdecydowana większość z nich odstawia swoje maszyny do zimowania. Warto zastosować się do kilku zasad, dzięki którym nie tylko utrzymamy motocykle w lepszej kondycji, ale także będziemy wcześniej gotowi na pierwsze ciepłe wiosenne dni.

REKLAMA

1. Umyj motocykl

REKLAMA

Pierwsze kroki warto zacząć od dokładnego umycia pojazdu. Należy usunąć pozostałości po smarze, błocie i owadach, a im bardziej się przyłożymy do wyczyszczenia jednośladu, tym lepiej. Dzięki temu powierzchnie nie będą wchodzić w reakcje chemiczne z różnymi związkami, co przełoży się na lepszy stan lakieru i metalowych elementów. Chyba o wiele przyjemniej jest na wiosnę wyciągnąć z garażu czyściutki i błyszczący świeżością sprzęt niż uwalony błotem i z oblepioną smarem tylną felgą, prawda? Warto skusić się na różne produkty chroniące lakier pojazdu i zapobiegające przywieraniu brudu. Przy okazji umyjmy i nasmarujmy łańcuch oraz naoliwmy linki i cięgna (np. gazu, sprzęgła itd.). Zabezpieczmy także elementy gumowe, co spowolni proces ich starzenia. Oczywiście pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich preparatów przeznaczonych do konkretnych zadań.

Dobra rada – możemy korzystać z myjek ciśnieniowych, ale róbmy to z głową. Nie polewajmy wodą rozgrzanych metalowych elementów, ani nie przysuwajmy końcówki lancy zbyt blisko lakieru – w obydwu przypadkach takie mycie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Po umyciu sprawdźmy czy widoczne części pojazdu nie są uszkodzone – w trakcie zimy będziemy mogli na spokojnie wymienić je na nowe lub używane w dobrym stanie.

2. Wymień olej

Przygotowywanie motocykla do zimowania to idealny moment na wymianę oleju. Dlaczego? Przede wszystkim pozbędziemy się zużytego oleju, który zawiera m.in. drobne opiłki metalu oraz wiele szkodliwych składników, będących efektem spalania benzyny. Taka mieszanka może niekorzystnie wpływać na powierzchnie wewnątrz jednostki napędowej, a świeży płyn zdecydowanie jest lepszym wyborem. Przy okazji wymiany oleju można się pokusić o wymianę filtru olejowego – cena niewielka, a święty spokój jest bezcenny. Wymiana oleju przed zimowaniem ma jeszcze jedną zaletę – nie będziemy musieli się tym martwić na wiosnę, a jesienią mechanicy mają mniejsze obłożenie i proponują niższe ceny.

3. Pamiętaj o płynach

Jeśli nasz motocykl ma metalowy zbiornik paliwa, to na czas zimowania warto zalać go do pełna. To rozwiązanie sprawi, że bak nie będzie korodował od środka. Twój jednoślad przez zimę będzie stał pod chmurką? Wymień płyn chłodniczy na niezamarzający do bardzo niskich temperatur, co pozwoli uniknąć rozszczelnień układu chłodzenia w wyniku zamarzniętego płynu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Sprawdź układ hamulcowy

Wielu motocyklistów lubi wyjechać na drogi już w trakcie pierwszych cieplejszych dni wiosny. Z tego powodu warto tuż przed zimowaniem sprawdzić stan klocków i tarcz hamulcowych, a przy okazji wymienić płyn hamulcowy, który jest higroskopijny. Po co czekać wiosną na swoją kolejkę w warsztacie na wymianę klocków, skoro można to zrobić jesienią?

5. Dopompuj koła

Kilka miesięcy w bezruchu motocykla wpływa też na opony, dlatego na czas zimowania warto napompować je z większym ciśnieniem niż zaleca producent jednośladu (nawet o 1 bar więcej). Pamiętajmy także o przestawianiu pojazdu co dwa-trzy tygodnie o około 1/4 obrotu koła, co pozwoli uniknąć odkształcenia opony. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest postawienie maszyny na stopce centralnej lub specjalnych stojakach.

6. Zadbaj o układ elektryczny

Na czas zimowania można wyciągnąć akumulator z motocykla, a następnie podpiąć go do automatycznego prostownika - urządzenie to będzie w razie konieczności podładowywać baterię, utrzymując ją w dobrej kondycji. Akumulator należy przechowywać w suchym i ciepłym pomieszczeniu. W miarę możliwości sprawdźmy także stan przewodów elektrycznych i przeczyśćmy styki.

7. Znajdź dobre miejsce dla swojej maszyny

Przechowywanie motocykla pod chmurką nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli nie mamy innej możliwości, to zaopatrzmy się w pokrowiec chroniący jednoślad przed deszczem i śniegiem. Naszą ukochaną maszynę najlepiej zimować w ciepłym garażu - jeśli nie takiego nie mamy, to możemy się pokusić o wynajem garażu wspólnie z kilkoma innymi motocyklistami lub skorzystać z usług firm, zajmujących się przechowywaniem pojazdów. W trakcie przechowywania sprzętu w pomieszczeniu również warto nałożyć na niego specjalny pokrowiec, który zapobiegnie zakurzeniu się naszego "rumaka".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA