REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Ford Ka: jankeski indywidualista

Piotr Czerniakowski
Ford Ka nie każdemu się podoba. Z takiego założenia wychodzili jednak projektanci. fot. newspress
Ford Ka nie każdemu się podoba. Z takiego założenia wychodzili jednak projektanci. fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Najmniejsze auto w gamie modelowej Forda – model Ka I generacji – produkowany był przez 12 lat – od 1996 do 2008 roku. W 2003 roku do odmiany 3-drzwiowej dołączyła usportowiona wersja SportKa oraz roadster StreetKa. Grupą docelową Forda Ka mieli być młodzi ludzie z dużych miast, dla których póki co ważniejsze jest codzienne przemieszczanie się z domu do pracy, niż rodzinne wyjazdy na wakacje.

Nadwozie Forda Ka

Zapewnie już w fazie projektowania wiadomo było, że stylistyka Forda Ka nie każdemu przypadnie do gustu. Taka jest jednak cena, jaką musi ponieść producent, decydując się na stworzenie auta „dla indywidualisty”. Pseudonim „KAczka” nie został bowiem nadany miejskiemu Fordowi jedynie ze względu na nazwę najmniejszego  Forda. Specyfika nadwozia polega głównie na tym, że nie odnajdziemy w niej żadnych ostrych kantów – Ka wygląda jak jeżdzące, zaokrąglone ze wszystkich stron pudełko. Niewątpliwą zaletą auta są jego wymiary – przy długości wynoszącej 362 cm i szerokości wynoszącej 163 cm nie będziemy mieli większych problemów przy parkowaniu w ciasnych miejscach. Ułatwi nam to także mocno ścięty tył auta, dzięki któremu dokładnie wiadomo gdzie „kończy się” się nadwozie. Widoczność lekko ograniczają szerokie słupki tylne.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Fordzie Ka

Wnętrze Forda Ka

Również we wnętrzu auta jest dość oryginalnie. W oczy rzuca się przede wszystkim ciekawie zaprojektowana dwuramienna kierownica oraz „jajowaty” panel środkowy. Tak jak i na zewnątrz, w środku Forda Ka dominują owalne kształty. Ergonomia stoi na wysokim poziomie – obsługa radia i ogrzewania jest prosta, nie zapomniano również o schowkach. Gorzej wygląda już sprawa ze spasowaniem materiałów. Trzeszczenie plastików jest codziennością. Plusy Ford Ka zyskuje natomiast za wygodne i dobrze wyprofilowane fotele. Zapewniają one dobre trzymanie w zakrętach, które Ford Ka jest w stanie pokonywać naprawdę szybko. Jeśli chodzi o ilość miejsca w środku, to względnie komfortowo będziemy się czuć jedynie na przednich siedzeniach. Tylną kanapę powinniśmy raczej traktować jako dodatkowe miejsce na zakupy - bagażnik nie jest zbyt przepastny. 186 l starczy nam na kilka reklamówek lub jedną walizkę. Po złożeniu tylnej kanapy otrzymujemy już 725 l.

Wyposażenie Forda Ka

Podstawowe odmiany Forda Ka są bardzo ubogo wyposażone – w standardzie otrzymamy jedną poduszkę powietrzną oraz regulację tylnej kanapy. Nie mamy co liczyć nawet na..obrotomierz. Na rynku jest jednak wiele aut pochodzących z importu, których wyposażenie może zawierać wspomaganie kierownicy, klimatyzację, a nawet skórzaną tapicerkę lub szyberdach.

Zobacz też: Używane Mitsubishi Outlander: lider pseudoterenówek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napęd Forda Ka

W gamie silnikowej Forda Ka występowały jedynie ośmiozaworowe silniki benzynowe.

Podstawową jednostką w Fordzie Ka jest benzynowy silnik 1.3 ENDURA, którego konstrukcja pamięta jeszcze lata 80. ubiegłego stulecia. Rozwija moc 60 KM i ciężko się w nim doszukać jakichkolwiek zalet. Zarówno osiągi (15,4 s do 100 km/h), jak i zużycie paliwa (średnio 7,0 l na 100 km) nie nastrajają kierowcy pozytywnie. Tak samo jest z kulturą pracy.  Wraz z przeprowadzonym w 2003 roku liftingiem do gamy silników wprowadzono jednostkę 1.3 Duratec. Jest to konstrukcja  o wiele bardziej nowoczesna od jednostki ENDURA. Rozwija ona moc 70 KM i pozwala na rozpędzenie małego Forda do 100 km/h w 14,1 s. Spalanie auta z tym motorem wynosi średnio 7,5 l na 100 km. W odmianach StreetKa (roadster) oraz SportKa ( odmiana sportowa) pracował także silnik 1.6 DURATEC. Silnik ten zapewniał „Kaczce” naprawdę przyzwoite osiągi – na osiągnięcie prędkości 100 km/h auto potrzebowało jedynie 9,7 s. Spalanie pół litra wyższe niż w przypadku wersji 1.3.

Co polecamy w przypadku Forda Ka?

W przypadku wersji 3-drzwiowej jedyną wartą zainteresowania propozycją jest wersja z silnikiem 1.3 DURATEC. Jeśli szukamy auta, które da nam naprawdę wiele radości z jazdy, przemyślmy zakup wersji SportKa i StreetKa.

Zobacz też: Używana Honda Jazz: mądry wybór

Zawieszenie Forda Ka

Mocna strona Forda Ka. W zasadzie już w standardowej wersji auto zestrojone jest sportowe i daje dużo przyjemności z jazdy. Dodatkowo części do zawieszenia są naprawdę tanie.

Usterki Forda Ka

Silnik: problemy z falującymi obrotami, układem zapłonowym, silnikiem krokowym oraz przepustnicą.

Nadwozie: korozja – głównie na drzwiach, podszybiu i okolicach klapki wlewu paliwa.

Zawieszenie: pękające sprężyny zawieszenia, stukające łączniki stabilizatora z przodu.

Elektryka: pękająca izolacja na przewodach.

Zobacz też: Używane kompakty: Audi A3 czy BMW 1?

Ceny części do Forda Ka

Wahacz przedni: 161 zł

Amortyzator przedni: 337 zł

Klocki hamulcowe przednie: 123 zł

Tarcze hamulcowe przednie: 212 zł

Sprzęgło kompletne: 360 zł

Reflektor przedni: 160 zł

Zobacz też: Używany Jeep Grand Cherokee: amerykański klasyk

Podsumowanie – Ford Ka

Zalety: indywidualny styl, łatwość poruszania się w mieście, atrakcyjne ceny aut na rynku wtórnym.

Wady: Przestarzałe i paliwożerne jednostki napędowe, mały bagażnik, awaryjność jednostek 1.3 ENDURA.

Ford Ka jest dowodem na to, że nie trzeba wydawać majątku aby kupić ciekawe i nietuzinkowe auto. Jeśli odpowiada nam styl Forda Ka i nie odstraszają nas silniki o archaicznej konstrukcji i wysokim zużyciu paliwa, Ford Ka jest dobrą alternatywą dla miejskich, używanych aut.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA