Używane BMW 5 E60: zakup to nie wszystko
REKLAMA
REKLAMA
Nadwozie
Jeśli nie największa, to jedna z głównych zalet tego modelu. Wygląd nadwozia to efekt pracy Chrisa Bangle’a, kontrowersyjnego, lecz bardzo uznanego stylisty. Nie ma chyba drugiego takiego auta, który by został zaprojektowany z takim polotem, a którego wygląd tak wolno by się starzał. Auto równie dobrze mogłoby mieć premierę w tym roku i nikogo by to nie zdziwiło. Sylwetka prezentuje się bardzo dynamicznie, zarówno w klasycznym sedanie, jak i w odmianie kombi. Jednocześnie jednak nadwozie auta prezentuje się muskularnie, co w połączeniu z dynamiczną linią sprawia, że auto wygląda bardzo solidnie. Co by nie mówić, w tej klasie jest bardzo pożądana cecha.
REKLAMA
Zobacz też: Opinie kierowców o BMW 5
Wnętrze
Kiedy wsiądziemy do auta, również ciężko będzie nam stwierdzić, czy siedzimy w aucie nowym, czy niemal 10-letnim. Na ten efekt składają się 2 czynniki. Po pierwsze wnętrze auta zostało zaprojektowane w równie „ponadczasowy” sposób, co nadwozie. Nie jest tutaj może zbyt przytulnie, lecz luksusu nam nie zabraknie. Po drugie materiały wykończeniowe są tak dobrej jakości, a ich odporność na zużycie jest tak wysoka, że po 300 tys. przejechanych kilometrów wnętrze auta może równie dobrze wyglądać jak nowe. Ergonomia również stoi na wysokim poziomie, lecz trzeba się przyzwyczaić do systemu iDrive. Fotele są wygodne, zapewniają dobre trzymanie boczne, zaś w topowych wersjach mają nadzwyczaj szeroki zakres regulacji. Na brak miejsca nie będzie narzekać żaden z pasażerów, choć klasycznie piąta osoba, siedząca po środku tylnej kanapy, nie może nastawiać się na nadzwyczajny komfort. Pojemność bagażnika także nie rozczaruje – 520 l w sedanie i 500 – 1560 l w kombi.
Wyposażenie
Auta z reguły są bardzo dobrze wyposażone. Już podstawowe wersje miały 6 poduszek powietrznych, automatyczną klimatyzację, radio CD z 6,5-calowym ekranem, układ stabilizacji toru jazdy oraz system iDrive. Opcje, jak to w niemieckich samochodach bywa, były bardzo kosztowne.
Zobacz też: Używany Volvo XC90: potężny wiking
Napęd
Silniki benzynowe
BMW znane jest z bardzo dobrych jednostek benzynowych. W zasadzie wszystkie silniki są godne polecenia. Podstawowa jednostka o pojemności 2.2 l (520i) legitymuje się mocą 170 KM i momentem obrotowym na poziomie 210 Nm. Wprawdzie osiągi nie są złe (9 s. do setki i 226 km/ prędkości maksymalnej) i spalanie też na akceptowalnym poziomie (średnio 6,8 l na 100 km) lecz silnik ten nie bardzo pasuje do charakteru auta. Następny w gamie „benzynówek” jest także sześciocylindrowy silnik, ale już o pojemności 2.5 l (523i) Kolejny popularny silnik to trzylitrowa sześciocylindrowa jednostka o mocy 218 KM. 7,1 s. do setki przy spalaniu jedynie 0,1 l większym od wersji 523i. Najlepszym wyborem pod względem zarówno osiągów, jak i rozsądku, jest wersja 530i. 272 KM i 320 Nm to wartości, które jak najbardziej pasują do tego auta. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 6,3 s, zaś auto osiąga prędkość 250 km/h ograniczonych elektronicznie. Średnie spalanie na poziomie 7,7l. Wyżej są już tylko jednostki V8 i mocarne V10 z wersji M5. Najpopularniejszym silnikiem V8 jest wersja o mocy 306 KM. Nie polecamy jednak tego silnik, ponieważ osiągi tej wersji stoją na niewiele wyższym poziomie od silnika trzylitrowego, zaś spalanie jest już wyższe o prawie3 l (średnio 10,5 l na 100 km). Jeśli ktoś nie boi się astronomicznych kosztów utrzymania, niech zastanowi się nad kupnem wersji M5. Samochód przyspiesza do 100 km/h w 4,5 sekundy, jeździ „jak po sznurku”, zaś dźwięk ryczących 10 cylindrów to istna maestria.
Zobacz też: Używana Honda CR-V: miejska terenówka
Silniki wysokoprężne
Tutaj również BMW serii 5 ma się czym pochwalić. Podstawowa jednostka wysokoprężna o pojemności 2 litrów ma moc 177 KM i 350 Nm momentu obrotowego (520d). Do sprawnego przemieszczania się starcza (8,3 s do setki i 231 km/h prędkości maksymalnej) lecz tak jak w przypadku podstawowej jednostki benzynowej, tak i tutaj podstawowy diesel nie bardzo pasuje do tak eleganckiego auta. Trzeba jednak przyznać, że auto z tym silnikiem bardzo mało pali – średnio jedynie 5,3 l ropy. Bardzo dobrym i zarazem popularnym silnikiem jest 3-litrowa jednostka R6 o mocy 218 KM i momencie obrotowym wynoszącym 500 Nm (530d). Sprawia ona, że 5-ka przyspiesza do 100 km/h w 6,8 s, zaś wskazówka prędkościomierza zatrzymuje się dopiero na 250 km/h. Średnie spalanie na poziomie 6,4 l. Na szczycie gamy znajduje się trzylitrowy silnik biturbo o mocy 286 KM i gigantycznym momencie obrotowym wynoszącym 580 Nm (535d). Auto dysponuje naprawdę dużym zapasem mocy i błyskawicznie reaguje na dodanie gazu. Pierwsza setka pojawia się na zegarach po 6,4 s. Spalanie jest o niespełna pół litra wyższe niż wersji 530d.
Zobacz też: Używany Peugeot 407: typowy francuz
Co polecamy?
W przypadku silników benzynowych najlepszym wyborem będzie wersja 530i. 272 KM dają dużo frajdy z jazdy i pozwalają bezpiecznie się przemieszczać. Jeśli diesel to 530d lub 535d. Polecamy jednak wersję 530d, ponieważ jest on i tak bardzo dynamiczny, a mniej skomplikowany w konstrukcji niż 535d.
Skrzynia biegów: napęd tylny lub 4x4. Skrzynia biegów 6-biegowa manualna lub 6-biegowa automatyczna.
Zawieszenie
Auto prowadzi się bardzo pewnie, układ jezdny jest precyzyjny. W przypadku BMW nie powinno to nikogo dziwić. Zarówno z tyłu jak i z przodu zastosowano zawieszenie niezależne wielowahaczowe. Wahacze wykonano z aluminium, co podnosi koszt serwisowania.
Zobacz też: Używane Audi A3: golf plus znaczek
Usterki:
Silnik: nietrwałe turbosprężarki i dwumasowe koło zamachowe; zdarzają się pęknięcia kolektorów wydechowych i uszkodzenia napinaczy łańcuchów rozrządu,
Zawieszenie: szybko zużywające się zawieszenie (drogie w naprawach).
Elektronika: awarie czujnika skrętu, elektronicznej blokady kierownicy, wyświetlacza komputera, kontrolera iDrive.
Ceny części:
Wahacz przedni: 620 zł
Amortyzator przedni: 710 zł
Klocki hamulcowe przednie: 425 zł
Tarcze hamulcowe przednie: 694 zł
Sprzęgło kompletne: 1105 zł
Reflektor przedni: 1220 zł
Zobacz też: Używana Mazda 6: skośny średniak
Podsumowanie
Zalety: dobre osiągi silników, dobre prowadzenie, wysoki komfort jazdy, bogate wyposażenie seryjne, dobre wykończenie wnętrza.
Wady: wysokie ceny serwisu, duże przebiegi (najstarsze auta mają 8 lat), szybka utrata wartości, realne ryzyko kradzieży.
BMW serii 5 E60 to na pewno zakup godny polecenia. Mimo upływu lat auto wygląda ładnie i nowocześnie (zarówno zewnątrz jak i wewnątrz). Silnik dostarczają dużo pozytywnych emocji. W parze idzie z tym także komfort jazdy i dobre prowadzenie. Pamiętajmy jednak, że zakup auta to nie wszystko. Jeśli mamy na to auto odłożone 45-50 tys. (bo za tyle można kupić najstarsze egzemplarze) i nic poza tym, zapomnijmy o kupnie tego samochodu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.