REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używany Citroen C5 I generacji: kosztowny komfort

Piotr Czerniakowski
Citroen C5 to samochód przede wszystkim dla ludzi ceniących komfort.
Citroen C5 to samochód przede wszystkim dla ludzi ceniących komfort.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Citroen C5 został zaprezentowany w 2000 roku. Był następcą wysłużonego, produkowanego od początku lat 90-tych modelu Xantia. Mimo że auto było już reprezentantem technologii XXI wieku, nie ustrzegło się wielu problemów, jakie nękają auta francuskiego producenta. Odwdzięcza się za to komfortem, z którego słynie Citroen.

Nadwozie Citroena C5

Stylistyka auta nie porywa, lecz nie można powiedzieć, że jest przeciętna. Na pierwszy rzut oka widać, jaki rodowód posiada auto.  W nadwoziu można bowiem dostrzec nutkę fantazji, kreatywności typowej dla aut francuskich – zgodnie z hasłem reklamowym Citroena. Citroen C5 dostępny był w dwóch wariantach nadwozia: liftback i kombi.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Citroenie C5

Wnętrze Citroena C5

REKLAMA

Citroen C5 zyskuje mnóstwo plusów, gdy zajrzymy do środka kabiny. Obszerne wnętrze, dobre wyciszenie, często bogate wyposażenie oraz odporność na zużycie to niewątpliwe zalety tego modelu. Deska rozdzielcza jest zaprojektowana w ciekawy sposób – nawet po 11 latach od prezentacji modelu wygląda dość nowatorsko. Jakość tworzyw na przyzwoitym poziomie, lecz spasowanie materiałów pozostawia trochę do życzenia. Ergonomia na dość wysokim poziomie, choć niektórym przełącznikom i dźwigienkom brakuje precyzji. Wnętrze, jak już zostało wspomniane, oferuje bardzo dużo miejsca. Dotyczy to zarówno pierwszego, jak i drugiego rzędu siedzeń. Bagażnik mieści 456 litrów w przypadku liftbacka oraz 565 litrów w wersji kombi.

Facelifting: auto przeszło modernizację w roku 2004. Zmiany objęły przede wszystkim nadwozie ( m. in. nowe reflektory przednie i lampy tylne) oraz gamę silnikową - prowadzono motor 1.6 Hdi. W 2006 silnik 2.2 Hdi osiągał już 170 KM.

Zobacz też: Używane Volvo S60: Prestiż i bezpieczeństwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napęd

Silniki benzynowe Citroena C5

W przypadku silników benzynowych najbardziej polecaną jednostką jest 2-litrowy silnik o mocy 140 KM. Rozpędza on auto do 100 km/h w 10 sekund przy średnim spalaniu na poziomie 8,5 litra. Nie jest to mało, lecz francuskie silniki benzynowe nigdy nie należały do oszczędnych. Dostępna była jedna jednostka 6-cylindrowa o pojemności 2 litrów i mocy 235 koni. 8,2 s do 100 km/h przy takiej mocy nie jest niczym nadzwyczajnym. Zwłaszcza, że samochód z tym silnikiem pali średnio powyżej 10 litrów na 100 km. Zdecydowanie odradzamy zakup auta z silnikiem 2.0 HPI. Ma on bezpośredni wtrysk paliwa, co podnosi koszty serwisowania i wyklucza zamontowanie instalacji LPG. Silnik ten jest także dość usterkowy.

Silniki wysokoprężne Citroena C5

To zdecydowanie lepsza opcja w przypadku Citroena C5. Do wyboru mamy w sumie 5 jednostek HDi. Podstawowa jednostka, wprowadzona w 2004 roku, ma pojemność 1,6 litra i moc 109 KM. Dla kogoś, kto nie szuka w aucie dynamiki na wysokim poziomie, jest to dobra propozycja. Oszczędności będą duże, gdyż auto spala średnio jedynie 5,5l na 100 km. Nie polecamy 8-zaworowego 2.0 o mocy 90 KM, gdyż moc jest zbyt mała na auto o takich gabarytach. Kolejną wartą uwagi jednostką jest diesel 2.0l o mocy 136 KM. Pozwala on już na sprawne poruszanie się zarówno w mieście jak i w trasie. Pali jedynie pół litra ropy więcej od silnika 1.6. Największym motorem wśród diesli jest jednostka o pojemności 2.2 litra i mocy 133 KM (170 KM w wersji po liftingu). Dynamiczne auto, zwłaszcza w mocniejszej wersji, która osiąga aż 370 Nm momentu obrotowego dostępnego od 1500 obr./min. Spalanie oscyluję wokół 6,5 litra na 100 km.

Zobacz też: Używany Mercedes klasy E: nowa para okularów

Co polecamy w przypadku Citroena C5 ?

W kwestii silników benzynowych najrozsądniejszą propozycją jest silnik 2.0 (nie HPI). Jest dość dynamiczny i nie sprawia tyle problemów, co wersja z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Pali jednak dość dużo, więc polecamy Diesle. Najlepiej 1.6 HDi, który pali naprawdę mało i jest mniej awaryjny od chociażby silnika 2.2. Jeśli oczekujemy trochę większej dynamiki, dobrym wyborem będzie silnik 2.0.

Skrzynia biegów: Na koła przednie napęd przenosiła pięcio- lub szcześciostopniowa skrzynia manualna, a także cztero- lub sześciostopniowy automat.

Zawieszenie Citroena C5

Z przodu zastosowana układ McPhersona, z tyłu belkę skrętną. Układ hydrauliczny zastąpił klasyczne sprężyny i amortyzatory. Zapewnia on komfort podróży na bardzo wysokim poziomie, lecz wymaga fachowej obsługi.

Zobacz też: Używany Fiat Grande Punto II: większa kropka

Usterki Citroena C5

Silnik: kłopotliwa turbosprężarka oraz łańcuch napędzający wałki rozrządu w silniku 1.6 HDi. W przypadku silnika 2.2 HDi niedomaga koło dwumasowe oraz układ wtryskowy. W dieslach szybko zużywa się filtr cząstek stałych. W silnikach benzynowych szybko dochodzi do awarii kaset zapłonu.

Zawieszenie: zawodzi elektronika sterująca pracą zawieszenia. Uszkodzone amortyzatory utwardzają układ jezdny, także należy sprawdzać kondycję sfer amortyzatorów.

Elektryka: Awarie komputera BSI, który zarządza wyposażeniem całego auta.

Zobacz też: Używana Alfa Romeo 147: styl, szyk i naprawy

Ceny części do Citroena C5:

Wahacz przedni: 420 zł

Sfera kolumny resorującej: 240 zł

Zestaw rozrządu: 640 zł

Klocki hamulcowe przednie: 170 zł

Tarcze hamulcowe przednie: 290 zł

Sprzęgło: 590 zł

Reflektor przedni: 335 zł

Zobacz też: Używane BMW Serii 1 – pełnoprawne BMW

Podsumowanie - Citroen C5:

Zalety: wysoki komfort jazdy, udane silniki wysokoprężne, atrakcyjne ceny na rynku wtórnym.

Wady: drogie w serwisie i naprawach zawieszenie hydrauliczne, awaryjna elektronika, ograniczona sieć serwisowa, awaryjne jednostki HPI.

Citroen C5 to dobra propozycja dla osób ceniących przede wszystkim komfort i nietuzinkowy charakter. Jeśli nie boimy się kosztownego hydraulicznego zawieszenia, a wręcz przeciwnie, zależy nam na wygodzie - zastanówmy się nad Citroenem C5. W stosunku do tego co oferuje, jego ceny na rynku wtórnym są bardzo atrakcyjne. Zaoszczędzone pieniądze zawsze będziemy mogli przeznaczyć na ewentualne naprawy, których można jednak uniknąć, przed zakupem sprawdzając auto w ASO.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

Rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Trasa będzie przebiegać przez Bemowo i Bielany

Resort infrastruktury poinformował, że rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Po wybudowaniu tego odcinka od Kiełpina do Warszawy kierowcy będą mieli do dyspozycji 332 km drogi ekspresowej aż do węzła Gdańsk Południe.

REKLAMA

Pijany kierowca bez uprawnień, samochód bez tablicy rejestracyjnej i narkotyki. A to miała być zwykła kontrola

Rutynowa kontrola samochodu przez policjantów zaowocowała złapaniem pijanego kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i w posiadaniu narkotyków. 

Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC?

Ubezpieczyciele muszą podnieść ceny. Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC? W których województwach kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty? Gdzie kierowcy płacili najwięcej?

Błyskawiczna akcja policjantów, w kilka godzin odzyskali skradziony samochód

To była szybka akcja policjantów z Jasła. Zaledwie kilka godzin od kradzieży samochodu wartego 170 tys. udało im się go odzyskać. 

Nie tylko produkcja pojazdów. Dlaczego Ford inwestuje w energię odnawialną?

Firmom czasem nie wystarcza po prostu bycie liderem w danej branży. W pewnym momencie zaczyna chodzić o coś więcej, o misję. Taką ma Ford. To ma być coś więcej niż tylko produkowanie pojazdów, to potrzeba budowania lepszego świata - dla człowiek i dla planety, o którą powinniśmy dbać wszyscy dla własnego dobra. 

REKLAMA

Nielegalne wyścigi: 558 skontrolowanych pojazdów, 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł! Policjanci zatrzymali 55 dowodów rejestracyjnych

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w miniony weekend policjanci garnizonu stołecznego skontrolowali 558 pojazdów i wystawili 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł. Działania policjantów skupiały się na terenie Warszawy oraz powiatów ościennych.

KGP: 104 142 interwencji, 475 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 104 142 interwencji.

REKLAMA