REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używany Mercedes-Benz ML: jeden z pierwszych

Piotr Czerniakowski
Mercedes ML swego czasu robił duże wrażenie, jednak teraz, po wielu latach, sylwetka auta wydaje się trochę przestarzała.
Mercedes ML swego czasu robił duże wrażenie, jednak teraz, po wielu latach, sylwetka auta wydaje się trochę przestarzała.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes wypuścił na rynek swojego pierwszego SUV-a w 1998 roku. Można powiedzieć, że wraz z BMW X5, auto to było protoplastą luksusowych „pseudoterenówek”. Aktualnie na rynek wchodzi już trzecia generacja tego auta. Na to auto trzeba jednak wydać majątek, zaś już za 20 tys. zł można stać się posiadaczem Mercedes ML I generacji. Czy jest to dobra propozycja?

Nadwozie Mercedesa ML

Auto przy długości 465 cm, szerokości 184 cm i wysokości 182 prezentuje się dość okazale. Sylwetka auta trochę się już opatrzyła, lecz nie można powiedzieć, że wygląda archaicznie. Auto dzięki stonowanej, ponadczasowej linii starzeje się dość powoli. Niech nie myli nasz wysokie zawieszenie – auto jest typową bulwarówką i oprócz napędu na 4 koła niewiele wspólnego ma z autami terenowymi.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Mercedesie ML

Wnętrze Mercedesa ML

Zarówno deskę rozdzielczą jak i tapicerkę (w wielu modelach skórzaną) wykonano z materiałów wysokiej jakości. Fotele są wygodne i posiadają regulacje w wielu płaszczyznach. Kierowca siedzi wysoko, dzięki czemu widoczność jest więcej niż zadawalająca. Na desce razić może jedynie trochę zbyt duża kierownica. We wnętrzu jest sporo przydatnych schowków, co sprzyja użytkowaniu auta przez rodziny z dziećmi. Miejsca w kabinie jest naprawdę dużo, zarówno na przedniej, jak i na tylnej kanapie. Jest to zasługa m. in. braku tunelu środkowego oraz przesuwną tylną kanapą. Bagażnik jest bardzo obszerny – standardowo 613 l, zaś po złożeniu siedzeń aż 2020 l. Za dopłatą oferowano dodatkowy rząd siedzeń dla dwójki pasażerów. Trzeba go jednak traktować jako opcję w nagłych, awaryjnych sytuacjach.

Wyposażenie Mercedesa ML

Po niemiecku – niech nas nie zdziwią auta z początku produkcji, które nie mają nawet automatycznej klimatyzacji. Wyposażenie poprawiono po przeprowadzeniu liftingu w 2001 roku.

Zobacz też: Używany Peugeot 407: typowy francuz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napęd

Silniki benzynowe Mercedesa ML

Gama silników benzynowych obejmowała 6 jednostek (włączając wersję AMG). Zdecydowanie odradza się kupno podstawowej jednostki benzynowej – wersji ML 230. Silnik o pojemności 2,3 l ma jedynie 150 KM, co przy tej masie auta skutkuje bardzo wysokim spalaniem i bardzo słabymi osiągami. – 12,3 s do setki i 13,1 l na 100 km. Zdecydowanie lepszą propozycją będzie wersja 350, w której zamontowany jest silnik V6 3.7 l o mocy 234 KM. Z tym silnikiem Mercedes ML przyspiesza do 100 km/h w niespełna 9 sekund przy spalaniu na poziomie najsłabszych wersji. ML 430 legitymuje się mocą 272 KM, przyspieszeniem do setki w czasie 8,4 s oraz średnim spalaniem 15 l na 100 KM. Na szczycie gamy znajduje się wersja 55 AMG. Silnik o pojemności 5,5 l i mocy 347 KM katapultuje auto do 100 km/h w niespełna 7 sekund. Niestety, średnie spalanie katalogowe to 17 l na 100 km, więc przy wykorzystaniu pełnej mocy silnika, silnik będzie palił „tyle ile się wleje”. Koszty serwisowania również można liczyć w dziesiątkach tysięcy.

Silniki wysokoprężne Mercedesa ML

W przypadku silników diesla mamy dwie wersje do wyboru. Mniejsza jednostka to pięciocylindrowy diesel o mocy 163 KM (wersja 270 CDI). Nie jest rajdówką, ale 370 Nm momentu obrotowego robi swoje, więc przemieszczenia się tym autem nie jest udręką. Przyspieszenie na poziomie 11,6 s do setki również nie przeraża, podobnie jak spalanie – średnio 9,5 l na 100 KM. Druga jednostka to mocarny diesel V8 o mocy 250 KM. Motor ten sprawia, że wersja 400 CDI jest drugim najszybszym ML-em, zaraz po wersji AMG. Spalanie tylko o litr większe od słabszego diesla. Niestety, automatyczna skrzynia biegów nie radzi sobie z ogromnym momentem obrotowym wynoszącym aż 560 Nm.

Zobacz też: Używane Audi A3: golf plus znaczek

Co polecamy?

W przypadku silników benzynowych zdecydowanie najlepszym wyborem będzie wersja 350. Zapewnia ona najlepszy stosunek osiągów do spalania. W przypadku silników diesla zdecydowanym faworytem jest wersja 270 CDI.

Skrzynia biegów: Stały napęd na 4 koła, centralny dyferencjał. Skrzynia manualna 5-cio lub 6-biegowa lub 5-biegowy  automat.

Zawieszenie Mercedesa ML

Zawieszenie niezależne, z przodu drążki skrętne, z tyłu sprężyny. Na szczęście w  tej generacji auta nie stosowano zawieszenia pneumatycznego, które poprawiało wygodę, lecz drastycznie zwiększało koszty obsługi.

Zobacz też: Używana Mazda 6: skośny średniak

Usterki Mercedesa ML

Zawieszenie: niska trwałość – łączniki stabilizatora, sworznie wahaczy oraz tylne sprężyny.

Skrzynia biegów: poważne awarie skrzyń automatycznych w wersji ML 400 CDI. Problemy potrafiły się pojawić już po 50 tys. km. , uszkodzenia skrzyni rozdzielczej.

Elektronika: niedziałające podnośniki szyb, kontrolki sygnalizujące awarie, które de facto nie wystąpiły.

Ceny części Mercedesa ML:

Wahacz przedni: 480 zł

Amortyzator przedni: 230 zł

Klocki hamulcowe przednie: 240 zł

Tarcze hamulcowe przednie: 435 zł

Sprzęgło kompletne: 1000 zł

Reflektor przedni: 300 zł

Zobacz też: Używana Honda CR-V: miejska terenówka

Podsumowanie

Zalety: obszerna kabina, dobre i oszczędne diesle, stały napęd na cztery koła, atrakcyjne ceny na rynku wtórnym.

Wady: wysoka usterkowość, koszty eksploatacji, słabe wykończenie wnętrza, wysokie spalanie wersji benzynowych.

Trzeba się dobrze zastanowić, zanim podejmiemy decyzję o kupnie Mercedesa ML pierwszej generacji. Jest to auto dość kapryśne, paliwożerne i drogie w naprawach. 20 tys. , które wydamy na sam zakup auta, może być jedynie początkiem naszych wydatków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA