REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczamy roczne wydatki na eksploatację samochodu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Witanowski
Skala oszczędności w dużym stopniu zależy od tego jak często jeździmy oraz jakie były nasze dotychczasowe nawyki.
Skala oszczędności w dużym stopniu zależy od tego jak często jeździmy oraz jakie były nasze dotychczasowe nawyki.

REKLAMA

REKLAMA

Samochód z reguły nie zyskuje na wartości przez okres naszego użytkowania. Koszty ubezpieczenia i utrzymania stanowią olbrzymie obciążenie dla budżetu domowego. Co zrobić by jazda autem była tańsza i to bez specjalnych wyrzeczeń ?

Największy wpływ na wysokość kosztów eksploatacji ma paliwo. Jednak bez niego możemy zapomnieć o jeździe. Ciągle rosnące ceny paliwa nie ułatwiają nam w poszukiwaniach oszczędności. Oczywiście rozwiązaniem może być ograniczenie jazdy samochodem do niezbędnego minimum, jednak jeżeli nie możemy sobie na to pozwolić, warto zastanowić się nad wymianą paliwożernego auta na jakieś mniejsze i bardziej przyjazne środowisku. Inną metodą może być założenie instalacji gazowej. Jednak to może się także okazać ryzykowne, ponieważ trudno powiedzieć czy aktualne ceny gazu długo się utrzymają.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przewieźć samochodem choinkę?

Oto kilkanaście metod na ograniczenie wydatków przeznaczonych na eksploatację pojazdu:

  • Tankowanie paliwa na stacjach samoobsługowych lub przymarketowych (216zł rocznie)

Na stacjach samoobsługowych można kupić paliwo o 15-20 gr. taniej na litrze niż na pozostałych stacjach z obsługą. Paliwo na takie stacje jest dostarczane zazwyczaj przez duże koncerny, więc nie warto martwić się jego jakością.

  • Zakup płynu do spryskiwaczy w dyskoncie lub markecie (312zł rocznie)

Butelka płynu do spryskiwaczy może być nawet trzy razy tańsza niż na stacji benzynowej. Przyjmując że zużywamy 5l płynu miesięcznie, oszczędności mogą być większe niż na tankowaniu tańszego paliwa.

  • Kupno żarówek np. przez Internet lub w tanich sklepach (10zł rocznie)

Żarówki powinno się wymieniać co 12 miesięcy ponieważ jej światło słabnie wraz z jej zużyciem. Kupując je w innym miejscu niż stacja możemy także zaoszczędzić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Auto warto myć na myjni bezdotykowej ponieważ może być nawet o połowę tańsza od automatycznej.

  • Kupno usługi wymiany opon poprzez serwis zakupów grupowych (40zł rocznie)

Za sezonową wymianę opon w typowym warsztacie wulkanizacyjnym zapłacić trzeba więcej niż kupując ją poprzez internetowy serwis zakupów grupowych. Przed wybraniem oferty należy sprawdzić dostępne terminy realizacji, oraz czy nie ma gdzieś ukrytych dodatkowych kosztów.

Zobacz też: Zakupy grupowe - okazje dla zmotoryzowanych

  • Zakup oleju przez Internet (72zł rocznie)

Olej sprzedawany w oficjalnej sieci dystrybucji jest w Polsce drogi. Taniej możemy kupić go przez Internet.

  • Kupowanie najtańszej na rynku polisy OC (330zł rocznie)

Kupując samą polisę OC, bez autocasco, warto zdecydować się na najtańszą dostępną propozycję.

  • Kupno tańszych, ale dobrych wycieraczek (40zł rocznie)

Zakładając że wycieraczki wymienia się dwa razy w roku, warto zastanowić się nad mniej komercyjnymi firmami, nie są one znacznie gorsze od produktów markowych.

  • Samodzielna wymiana filtrów (50zł rocznie)

Filtr powietrza i kabinowy można bez trudu wymienić samemu. Kupując je w dużej hurtowni można dodatkowo oszczędzić.

  • Zakup opon przez Internet zamiast u wulkanizatora (67zł rocznie)

Wulkanizator narzuca swoją marżę, więc lepiej jest kupić opony przez Internet, najlepiej przynajmniej miesiąc przed rozpoczęciem sezonu.

  • Ekojazda (719zł rocznie)

Zaoszczędzić można także zmieniając technikę jazdy. Nie oznacza to obniżenia średniej prędkości, chodzi tu o to, by wykorzystywać obszary pracy silnika w których jest on najoszczędniejszy.

  • Oszczędne korzystanie z klimatyzacji (63zł rocznie)

Nieustannie włączona klimatyzacja może zwiększyć zużycie paliwa, dlatego należy z niej korzystać, gdy to jest potrzebne.

  • Mniejsze obciążenie pojazdu (18zł rocznie)

Im cięższy jest samochód tym każde rozpędzenie pochłania więcej paliwa. Warto więc usunąć z auta zbędne obciążenia.

Zobacz też: Czy warto wymienić szybę na nową a jeśli tak, to kiedy to zrobić?

  • Regulacja ciśnienia w kołach (90zł rocznie)

Niskie ciśnienie w oponach oznacza podczas jazdy zwiększenie zużycia paliwa, a także zużycie opon. Warto często sprawdzać jego stan.

  • Jazda w dzień na światłach dziennych LED zamiast mijania (36zł rocznie)

Wzrost spalania spowodowane włączeniem świateł drogowych zależy przede wszystkim od średniej szybkości jazdy. Gdy zamontujemy LED-y, światła już tylko zarabiają.

  • Wykonanie przeglądu okresowego w ASO w ramach promocji (290zł rocznie)

Wiele sieci ASO, np. przed zimą czy na wiosnę, oferuje przegląd samochodu w bardzo niskich cenach. Czasami warsztaty oferują go nawet za darmo. Dzięki temu możemy otrzymać listę elementów które kwalifikują się do wymiany.

  • Naprawy elementów podwozia (156zł rocznie)

Z racji fatalnego stanu polskich dróg, zawieszenie jest silnie obciążone. Okresowe naprawy należy przyjąć jako coś normalnego. Najtańsze części znajdziemy na allegro.

  • Serwisowanie klimatyzacji – oferta promocyjna lub rezygnacja z odgrzybiania (35zł rocznie)

Serwis klimatyzacji powinno się wykonywać raz na dwa lata. Zaniedbywanie tej czynności może doprowadzić do uszkodzenia kompresora. Można także zrezygnować z odgrzybiania klimatyzacji, jeśli nie czuć przykrego zapachu.

  • Samodzielna wymiana klocków (30zł rocznie)

Wymiana klocków hamulcowych nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, więc jeśli warunki na to pozwalają można je wymienić samemu.

Zobacz też: Odprowadzanie samochodów- jak wrócić z imprezy

Podsumowując:

Stosowanie tych wszystkich zaleceń może doprowadzić do obniżenia kosztów eksploatacji naszego auta. Skala oszczędności w dużym stopniu zależy od tego jak często jeździmy oraz jakie były nasze dotychczasowe nawyki. W skali miesiąca zaoszczędzona kwota nie będzie zbyt imponująca, jednak po roku nasz portfel znacznie to odczuję.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA