REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Miłkowski
Warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu naszego auta
Warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu naszego auta

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy stajemy się właścicielem naszego wymarzonego auta nie dopuszczamy do siebie myśli, że ktoś mógłby nam je ukraść. Co zrobić żeby dobrze zabezpieczyć nasz samochód?

Podstawowym założeniem powodującym, że zakładanie urządzeń mających na celu utrudnienie kradzieży samochodu jest fakt, iż złodziej z reguły ma bardzo ograniczony czas na kradzież naszego auta. Gdy tylko zda on sobie sprawę z tego faktu, że samochód posiada bardzo dużo różnorakich zabezpieczeń najczęściej porzuca myśl o jego kradzieży i idzie szukać łatwiejszego celu. Dlatego warto stosować nawet najprostsze metody zabezpieczenia samochodu, nawet te własnoręcznie zrobione.

REKLAMA

Zobacz też: Jak wybrać alarm samochodowy?

 Immobiliser

Podstawowym zabezpieczeniem w naszym aucie powinien być immobiliser. Urządzenie ma na celu uniemożliwienie uruchomienia samochodu przez osoby niepowołane poprzez odcięcie zasilania pompy paliwa lub zapłonu.

Immobiliser można odblokować poprzez wprowadzenie odpowiedniego „kodu” do urządzenia, które nim steruje. Działanie immobilisera w żadnym stopniu nie utrudnia nam korzystania z samochodu i jest dla kierowcy zupełnie niezauważalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak uchronić się przed kradzieżą auta na postoju?

Autoalarm

Autoalarm jest już przeważnie opcją dodatkową naszego wyposażenia. Jak wskazuje nam nazwa autoalarm ma za zadanie zaalarmowanie otoczenia, że coś złego dzieje się z samochodem. Autoalarm możemy wyłączyć dołączonym do zestawu pilotem.

Często bywa także tak, iż immobiliser współpracuje z autoalarmem. Co nam daje połączenie tych dwóch zabezpieczeń?  Kiedy zostaniemy np. napadnięci możemy spokojnie oddać kluczyki naszemu złodziejowi. Gdy ten próbuje odjechać włączamy w pilocie funkcję antynapadową, co spowoduje, że autoalarm włączy immobiliser, który unieruchomi pojazd. Wtedy wystarczy zadzwonić na policję.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć silnik przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Zabezpieczenia mechaniczne

Są to zabezpieczenia działające na najprostszej zasadzie. Polegają one na mechanicznym uniemożliwieniu np. wrzucenia biegu czy poruszenia kierownicą. Mimo swojej prostoty urządzenia te są dość skuteczne. Jeszcze nie tak dawno uważano, że są to najskuteczniejsze zabezpieczenia antykradzieżowe. Wyróżniamy tutaj np. popularną blokadę kierownicy, czy też blokadę skrzyni biegów. Blokadę kierownicy można bardzo łatwo obejść, wystarczy ją zerwać silnym ruchem kierownicy. Z blokadą skrzyni biegów jednak nie jest już tak prosto. Można jechać cały czas tyłem, ale wzbudzi to na pewno podejrzenia innych kierowców, oraz policji.

Zobacz też: Jak wyłączyć alarm samochodowy, jeśli pilot nie działa a alarm hałasuje?

Nasze własne pomysły

Dobre i pomysłowe zabezpieczenia własnej roboty są najskuteczniejszą metodą obrony naszego pojazdu. O ile złodziej może znać metodę rozbrojenia każdego autoalarmu czy seryjnej blokady o tyle tego typu rozwiązanie może być dla niego totalnym zaskoczeniem. Ważne jest to, aby nasze zabezpieczenie bardzo zniechęciło złodzieja, a przecież o to chodzi nam najbardziej.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

REKLAMA

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

REKLAMA

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA